Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2006-02-12 | Geodezja, GIS, Mapy, Software, Instytucje

System do śledzenia żywności


Konsorcjum europejskich jednostek badawczych i firm opracowało prototypowy system, który ma pomóc konsumentom w śledzeniu drogi żywności na wszystkich etapach jej wytwarzania, „od gospodarstwa rolnego do widelca konsumenta”.
W związku z zagrożeniami epidemiologicznymi, jakie mają miejsce w ostatnich latach (m.in. choroba wściekłych krów, ptasia grypa), koniecznością staje się zastosowanie surowszych środków bezpieczeństwa.

W ramach zakończonego właśnie projektu GeoTraceAgri, finansowanego przez Information Society Technologies i Unię Europejską, naukowcy opracowali technologię umożliwiającą śledzenie drogi, jaką przebywa żywność od farmy aż po stół konsumenta.
Jak wyjaśnił Michel Debord, koordynator projektu, dla Europy certyfikat pochodzenia produktów żywnościowych jest podstawową sprawą, podnoszoną w toczącej się dyskusji ze Światową Organizacją Handlu (WTO). Według niego Amerykanie identyfikują jakość wyrobów z marką i nie przywiązują wagi do jego pochodzenia. W przeciwieństwie do nich Europejscy konsumenci chcą wiedzieć skąd pochodzi to, co jedzą.

Podstawowym celem projektu było określenie wskaźników „geośledzenia”, które umożliwią precyzyjne zlokalizowanie pochodzenia produktów rolnych. Pod uwagę były brane: działka, pole, rejon i region. W projekcie wykorzystano najnowsze satelitarne zdjęcia i mapy wraz z danymi na temat gospodarstw rolnych i ich właścicieli, w tym z LPIS, czyli systemu identyfikacji działek rolnych.
Następnym krokiem będzie opracowanie komercyjnej wersji systemu. Na bazie osiągnięć GeoTraceAgri Komisja Europejska rozpoczęła już projekt GTIS CAP (GeoTraceability Integrated System for the Common Agricultural Policy), którego celem jest zdefiniowanie i uruchomienie zintegrowanego systemu informacji o produktach i producentach produktów rolnych.
W skład zespołu GeoTraceAgri wchodziły jednostki badawcze m.in. z Francji, Belgii, Holandii, Wlk. Brytanii. Koszt projektu 3,3 mln euro.

IST


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



zobacz też:

Rośnie bułgarski kataster

Bułgarska Agencja Katastralna prowadzi prace związane z budową zinformatyzowanego systemu katastralnego. Obecnie 8%...

Ruch w kosmosie

Najbardziej dynamicznie rozwijającą się częścią rynku obrazowań satelitarnych Ziemi jest sektor zdjęć wysokorozdzielczych, w którym...

Czechy w Google Maps?

Czeski portal www.mapy.cz uruchomił mapę Europy w wersji beta (http://beta.mapy.cz), która do złudzenia przypomina układ strony...


wiadomości

Laser-3D Jacek Krawiec
Kraków

SKANERY LASEROWE i OPROGRAMOWANIE

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-05-21 | WARSZAWA
Geodezja inżynieryjna w procesie realizacji inwestycji budowlanej
Zakład Geodezji Inżynieryjnej i Systemów Pomiarowych Politechniki Warszawskiej zaprasza na...
więcej
2025-05-22 | ŁOCHÓW
Kongres GIS 2025
Głowne zagadnienia kongresu: • najnowsze trendy, innowacyjne rozwiązania, zaawansowane...
więcej
2025-05-22 | JÓZEFOSŁAW
XVII Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna
XVII Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna pt. "Nowe wyzwania geodezji inżynieryjnej w...
więcej
2025-05-22 | WARSZAWA
Konferencja: Czy to już miasta przyszłości?
W programie przewidziano panele referatów oraz warsztaty, skupiające się na aspekcie środowiskowym...
więcej
2025-05-27 | POLAŃCZYK
IX Konferencja Solina 2025
Tematyka Konferencji: 1. Rozwój zrównoważony - możliwości stosowania nowych technologii w...
więcej
2025-05-27 | BRZEŹNO
II Mistrzostwa Polski Geodetów w Golfie ze szkoleniem dotyczącym praktycznych aspektów formatu GML
Wrocławski oddział Stowarzyszenia Geodetów Polskich organizuje w dniach 27–28 maja 2025 r. na...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Plan na las - czyli o kartowaniu lasu
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
generał Nikołaj Michajłowicz Przewalski odkrył i opisał dzikiego konia przy okazji ekspedycji geograficznej do Azji Środkowej?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Bogdan Ney (1935-2020)

Bogdan Ney (1935-2020)
Wybitny naukowiec, wieloletni dyrektor Instytutu Geodezji i Kartografii oraz członek wielu gremiów geodezyjnych. Zakres działalności naukowej profesora Bogdan Neya był bardzo obszerny i obejmował zagadnienia związane z badaniami w zakresie teorii...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1574
Anglik Humphrey Cole zbudował teodolit umożliwiający pomiar kąta poziomego i pionowego pomiędzy dwoma punktami i równoczesny odczyt wyników.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2