Jest to kontynuacja polsko-chorwackiej współpracy. Rok temu ekspozycję „Polska na dawnych i nowych mapach” mogli oglądać mieszkańcy Zagrzebia w tamtejszej bibliotece, a w tym roku wystawa dotycząca Chorwacji trafiła do Polski. W otwarciu wziął udział ambasador Chorwacji w Polsce Ivan Del Vechio, który przypomniał, iż kraj ten jeszcze w tym roku podpisze traktat akcesyjny z Unią Europejską i nastąpi to prawdopodobnie w Warszawie. Z kolei główny organizator wystawy prof. Davorin Kereković podkreślał, iż współpraca w dziedzinie GIS trwa już od wielu lat (patrz rozmowa poniżej), czego przykładem są konferencje organizowane wspólnie z Uniwersytetem Śląskim. Na uroczystość przybył również geodeta województwa mazowieckiego Krzysztof Mączewski oraz kadra profesorska.
W holu biblioteki do 4 listopada można podziwiać mapy administracyjne, topograficzne, katastralne, nawigacyjne, ortofotomapy, a także dawne mapy Chorwacji i Dalmacji. Arkusze zostały udostępnione przez administrację geodezyjną, miasto Zagrzeb i inne instytucje.
Rozmowa z prof. Davorinem Kerekoviciem
Barbara Stefańska: Stowarzyszenie GIS Forum istnieje od 1994 roku. Na czym polega jego działalność?
Davorin Kereković: Zajmujemy się promocją geoinformatyki i poszerzaniem wiedzy wśród chorwackich instytucji, a także współpracą z polskimi ekspertami, np. w zakresie wykorzystania GIS w ochronie zabytków kultury i przyrody. Wiele artykułów na te tematy pojawiało się w naszych publikacjach. Łączą nas także tematy geodezyjne i katastralne.
BS: Z jakimi polskimi instytucjami współpracuje GIS Forum?
DK: Z Politechniką Warszawską, Politechniką Gdańską, Politechniką Krakowską i już od dawna z Uniwersytetem Śląskim. W ramach projektu „Spread the knowlegde” (realizowany razem z UŚ, UKSW i stowarzyszeniem SILGIS – przyp. red.) wspieramy młodych naukowców.
BS: Nad czym obecnie pracuje GIS Forum?
DK: Nasze stałe projekty to warsztaty, konferencje międzynarodowe i szkolenia oraz publikacje fachowe. Przez kilka lat Stowarzyszenie organizowało szkolenia dla geodetów chorwackich. W naszym kraju geodeci mają obowiązek stale udoskonalać swoją wiedzę poprzez uczestnictwo w różnych szkoleniach, seminariach itp., za które otrzymują punkty. Prowadziliśmy także badania nad oznakowaniami dla map dla niewidomych.
