Spotkanie (1 czerwca) poprowadzili członkowie stowarzyszenia OSM Andrzej Zaborowski i Michał Mackiewicz. Pokazali, jak edytuje się treść mapy m.in. za pomocą aplikacji JOSM. Jej funkcjonalność podobna jest do programów CAD, została więc wybrana jako najbliższa studentom geodezji. Prowadzący wyjaśnili najważniejsze zasady wprowadzania danych, a także pokazali, jak poradzić sobie z wątpliwościami, korzystając z platformy wiki, będącej częścią projektu OSM. Opowiedzieli też o metodach pozyskania danych: zbieraniu śladów z odbiorników GPS oraz robieniu zdjęć z powietrza. Andrzej Zaborowski zaprezentował dwa latawce: jeden niewielki, drugi zaś duży, przeznaczony do robienia zdjęć z powietrza. Niestety pogoda nie pozwoliła na wykorzystanie ich w terenie.
Na seminarium była także mowa o praktycznym wykorzystaniu OSM: do tworzenia własnych map (drukowanych i na stronach internetowych), w nawigacji czy przy tworzeniu map barier architektonicznych. Warsztaty obfitowały w ciekawostki oraz prezentacje wielu narzędzi m.in. do tworzenia prostych ortofotomap czy własnych stylów mapy.
OpenStreetMap to globalny projekt, dzięki któremu powstaje darmowa, swobodnie dostępna mapa świata. Tworzy go i edytuje społeczność internetowa.
