Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2012-07-13 | Geodezja, Sprzęt, Firma

System dla geodety na torach

Firma Czerski Trade Polska wraz ze szwajcarską firmą Amberg Technologies zorganizowały w Centrum Diagnostyki Kolejowej w Warszawie trzydniowe pokazy sprzętu na potrzeby pomiarów tuneli, geometrii torów i skrajni kolejowych.


Ilustracja: System dla geodety na torach

Amberg zaczynała od wykonywania pomiarów kolejowych i wytwarzania urządzeń na własne potrzeby, a od ponad 30 lat jest także ich producentem na skalę światową. Obecnie oferowany system Amberg Rail 2.0 ma budowę modułową zarówno pod względem wykorzystywanych urządzeń, jak i oprogramowania. Podstawowym elementem systemu jest wózek pomiarowy GRP FX wyposażony w liczne czujniki elektroniczne oraz pryzmat dalmierczy. Wózek ma lekką i prostą konstrukcję, w trakcie pomiaru przesuwany jest po torach przez operatora, a na czas przejazdu pociągu może być szybko zestawiony na pobocze.

Dodatkowym wyposażeniem wózka jest profilomierz do pomiarów skrajni (GRP 3000), natomiast pryzmat można w dowolnej chwili zastąpić skanerem laserowym (GRP 5000). Dwuwymiarowy skaner prezentowany w Warszawie miał maksymalną prędkości skanowania 500 tys. pkt/s, ale z powodzeniem można w jego miejsce wykorzystać dowolny skaner 3D.

Amberg poleca do współpracy z wózkiem zmotoryzowany tachimetr elektroniczny firmy Leica. Może on być ustawiony w dowolnym punkcie na poboczu toru (np. na punkcie osnowy) lub na drugim wózku poruszającym się po torach. Pomiary mogą być prowadzone w lokalnym układzie toru (w odniesieniu do znaczków pomiarowych umieszczonych na przykład na słupach trakcyjnych lub na szynach) lub od razu przeliczane na układ zewnętrzny.

Oprogramowanie pozwala m.in. na opracowanie obserwacji, wprowadzenie wartości projektowych i porównanie ich z wynikami pomiarów, wyznaczenie odchyłek i przygotowanie danych dla podbijarki (do nowszych modeli podbijarek wystarczy przełożyć kartę pamięci z wózka pomiarowego, w przypadku starszych robi się papierowe wydruki z danymi), a także określenie minimalnej skrajni na danym odcinku toru. Prezentacje w Centrum Diagnostyki Kolejowej w Warszawie obejmowały nie tylko pomiary wykonywane i opracowane bezpośrednio na torach, ale również obliczenia kameralne.

Zobacz zdjęcia w Fotogalerii

KPK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



wiadomości

Laser-3D Jacek Krawiec
Kraków

SKANERY LASEROWE i OPROGRAMOWANIE

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-05-27 | POLAŃCZYK
IX Konferencja Solina 2025
Tematyka Konferencji: 1. Rozwój zrównoważony - możliwości stosowania nowych technologii w...
więcej
2025-05-27 | BRZEŹNO
II Mistrzostwa Polski Geodetów w Golfie ze szkoleniem dotyczącym praktycznych aspektów formatu GML
Wrocławski oddział Stowarzyszenia Geodetów Polskich organizuje w dniach 27–28 maja 2025 r. na...
więcej
2025-05-27 | ON-LINE
Standardy BIM i GIS w projektach CPK
W programie: • Standardy BIM i GIS w CPK – jak przygotować się na nadchodzące projekty;...
więcej
2025-05-28 | KIELCE
Konferencja: Inteligentna, zrównoważona i cyfrowa ulica
W programie przewidziano: • debatę otwierającą z udziałem prezydentów miast; •...
więcej
2025-05-29 | LEGNICA
XXIX Międzynarodowe Polsko-Czesko-Słowackie Dni Geodezji
W Legnicy w dniach 29-31 maja 2025 roku odbędą się XXIX Międzynarodowe Polsko-Czesko-Słowackie Dni...
więcej
2025-06-10 | ON-LINE
Zagadnienia gleboznawczej klasyfikacji gruntów
Szkolenie dedykowane jest dla: - Administracji geodezyjnej wszystkich szczebli. - Wykonawców prac...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Geospatial Revolution, odc. 3
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
Wilhelm Struve wykonał swe pierwsze pomiary astronomiczno-trygonometryczne na terenie Livonii (Inflanty)?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Eugeniusz Sobczyński (1947-2025)

Eugeniusz Sobczyński (1947-2025)
Eugeniusz Sobczyński urodził się 26 października 1947 r. w Sianowie koło Koszalina. W latach 1962–1965 uczęszczał do Państwowego Liceum Ogólnokształcącego w Celestynowie, w którym zdał maturę. W latach 1965–1968 był podchorążym w...
więcej

strzałka w dółGeodaty
2003
Budynek przy ulicy Jasnej 2 w Warszawie, kojarzony od początku swego istnienia z geodezją, opuściły ostatnie firmy (w tym PPGK Sp. z o.o.). Nieruchomość została sprzedana, a w zmodernizowany budynek przeznaczono dla Naczelnego Sądu...
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2