Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2012-08-03 | Geodezja, Teledetekcja, Firma

AVI-1 nad autostradą A2

37 minut trwał dzisiejszy lot bezzałogowego samolotu AVI-1 firmy Taxus SI nad węzłem Wiskitki na autostradzie A2.


Ilustracja: AVI-1 nad autostradą A2
W czasie lotu kamera zamontowana w samolocie zarejestrowała kilkaset zdjęć, które posłużą do wykonania ortofotomapy zjazdu z autostrady na drogę krajową nr 50 – inwestycji będącej właśnie na ukończeniu.

Napędzany silnikiem elektrycznym AVI-1 został wyrzucony ze specjalnej katapulty, potem przez kilkanaście sekund był sterowany z ziemi przez operatora, by następnie przejść w tryb autonomiczny i lot po zaprogramowanej trasie.
Zdjęcia były wykonywane aparatem Sigma z wysokości około 300 metrów. Zgodnie z planem lotu pokrycie podłużne i poprzeczne określono na 60-70%. Po zakończeniu samodzielnego lotu samolotu operator sprowadził go na ziemię. Do wylądowania 6-kilogramowemu AVI-1 wystarczyło kilkadziesiąt metrów wolnej przestrzeni. Przez cały czas parametry lotu i pracy samolotu były obserwowane na ekranie monitora dzięki utrzymywaniu stałej łączności radiowej z jednostką.

Firma Taxus SI od kilku lat rozwija system AVI-1. Kompozytowy samolot został wykonany przez firmę MSP według założeń Taxusa. Dzięki skalibrowanym kamerom i obróbce danych w oprogramowaniu EnsoMOSAIC opracowywane ortofotomapy osiągają rozdzielczość 5-10 cm w poziomie. W ubiegłym roku AVI-1 oraz gotowe produkty firma Taxus SI prezentowała z powodzeniem na Targach Intergeo w Norymberdze.

Obserwatorami dzisiejszej operacji nad skrzyżowaniem A2 z DK 50 byli przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, dla której szybkie pozyskiwanie zdjęć, ortofotomap lub numerycznego model terenu jest atrakcyjną propozycją wspierania procesu projektowania i inwentaryzacji dróg, a także rejestracji stanu prac na budowach prowadzonych przez agencję.

Zobacz zdjęcia w Fotogalerii

Jerzy Przywara


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Dokładność pionowa ortofotomapy Ok. To pracujcie jeszcze ciężej, żeby zrozumieć że (w świetle poprzedniego postu) Wasza "dokładność pionowa ortofotomapy" jest piramidalną bzdurą. Mam nadzieję, że wkrótce dołączy do Was jakiś fotogrametra, który wytłumaczy Wam podstawowe pojęcia (a kto wie, może nawet wyjaśni zastosowanie prawa przenoszenia błedów?).
  
2D czy 3D 1. "Drogie fotomapy.eu, czy są to tajne opracowania, " Dzielimy się wiedzą z Klientami, nie z tymi co nie potrafią się przedstawić i napisać maila, tym bardziej że mamy podejrzenia że konkurencja wielu rzeczy nie wie a ponieważ dostali 800KPLN dofinansowania z Unii, musimy to jakośc równoważyć. Robimy to ciężką pracą, wiedzą i technologią której nie rozdajemy na prawo i lewo. Nie jesteśmy też państwowym instytutem badawczym. 2. "Dokładność pionowa produktu (ortofotomapy) który z założenia jest "2D" budzi chyba nie tylko moją ciekawość" Te systemy wewnętrznie generują zarówno ortofotomapę jak i budują model DSM, nawet jeśli nie jest on przedmiotem zamówienia - oczywiście są detale jaki DSM z jakim i artefaktami przy ilu godzinach lub dniach obliczeń i gęstości grządek na lot. Bez dokładnych danych o wysokości przecież nie można przeprowadzić ortorektyfikacji. Przykład zastosowania procesu jest tu: www.fotomapy.eu/fotomapy-poster-2012pl.pdf
  
Dokładność pionowa ortofotomapy 1. Widzę, że z artykułu kontrowersyjna dokładność/rozdzielczość pionowa już zniknęła... 2. Drogie fotomapy.eu, czy są to tajne opracowania, że nie możesz podzielić się nimi z ogółem użytkowników? Dokładność pionowa produktu (ortofotomapy) który z założenia jest "2D" budzi chyba nie tylko moją ciekawość, więc może warto byłoby wyedukować czytelników GeoForum (a może i potencjalnych klientów)
  
 1 
Źródła Są takie opracowania, Nick, prosimy o nieanonimowy kontakt. Są to najczęściej dwa odchylenia standardowe dokładności fitowania: zadaje się punkty pomierzone naziemnym GPS klasy geodezyjnej (kilka..kilkadziesiąt/km2), następnie z użyciem metody sklejania zdjęć wykorzystuje się metodę optyczną do rekonstrukcji DSM, to co wyjdzie lokalnie porównuje się w każdym z punktów wzorcowych.
    2 
 2 
Dokładność pionowa ortofotomapy Proszę o podanie definicji dokładności pionowej ortofotmapy (jeżeli to możliwe - jako odniesienie do jakiegoś źródła naukowego)
  
corekta (5-10 pixeli) zamien na (5-10 cm/pix) Komentarz: Absurdalnie wysoka rozdzielczość pionowa w porównaniu do dokładności tegoż pomiaru wynika z faktu że nie jest to wartość mierzona bezpośrednio. Znana jest wysokość względna zdjęć (z autopilota), zaś wysokości bezwzględne tworzą się 'same' w procesie stereoskopii (albo multiskopii bo mamy tu kilkaset zdjęć na km2).
    1 
 5 
Rozdzielczość nalotów fotogrametrycznych UAV Rozdzielczość dobiera się wysokością lotu. To jest metoda optyczna, a więc niższa wysokość, dłuższy czas lotu na powierchnię, większe ryzyko ale i większa rozdzielczość która daje wyższą dokładność autofitowania zdjęć. Technicznie rozdzielczości typowe dla UAV to 5-10cm/pixel, rozdzielczość pionowa na poziomie 1e-6m, dokładność pozioma typowo na poziomie pixela (a więc 5-10 pixeli), pionowa ok trzech pixeli (15-30cm). Jest natomiast niedookreślone na jakiej siatce powstaje model DSM używany do ortoprojekcji. Dobre systemy używają tu trójkątów wielkości 10-100cm, adaptatywnie, i rzutują to na siatkę prostokątną o rozdzielczości ortofotomapy. Innymi słowy w poziomie podano (przez przypadek) jednocześnie rozdzielczość i dokładność, w pionie dokładność, obie najpewniej na poziomie sigma dwa (95%). Dobór metody obróbki zależy od terenu, firmy z branży używają po kilka metod naraz (jedne dla terenów zabudowanych, inne dla łąk) wszystko by zmniejszyć ewentualne artefakty w zagłębieniach.
    1 
 5 
Rozdzielczość Rozumiem, że to dokładność - czyli powiększanie dalsze zdjęcia do skal większych niż planowana nie da efektu w postaci dokładności. To jest przyszłość geodezji zamiast "skakania po bruzdach".
    4 
 3 
Pytanie "opracowywane ortofotomapy osiągają rozdzielczość 5-10 cm w poziomie i 15-30 cm w pionie" Co to znaczy rozdzielczość 5-10 cm w poziomie i 15-30cm w pionie? czy autorowi chodziło o dokładność?
    4 
 2 



wiadomości

EU-MAXNET Sp. z o.o.
WARSZAWA

Przedstawiciel firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE GNSS. Firma MAXNET Lech Wereszczyński oferuje szeroką gamę profesjonalnych urządzeń/systemów pozycjonowania GNSS firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE...

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-05-27 | POLAŃCZYK
IX Konferencja Solina 2025
Tematyka Konferencji: 1. Rozwój zrównoważony - możliwości stosowania nowych technologii w...
więcej
2025-05-27 | BRZEŹNO
II Mistrzostwa Polski Geodetów w Golfie ze szkoleniem dotyczącym praktycznych aspektów formatu GML
Wrocławski oddział Stowarzyszenia Geodetów Polskich organizuje w dniach 27–28 maja 2025 r. na...
więcej
2025-05-27 | ON-LINE
Standardy BIM i GIS w projektach CPK
W programie: • Standardy BIM i GIS w CPK – jak przygotować się na nadchodzące projekty;...
więcej
2025-05-28 | KIELCE
Konferencja: Inteligentna, zrównoważona i cyfrowa ulica
W programie przewidziano: • debatę otwierającą z udziałem prezydentów miast; •...
więcej
2025-05-29 | LEGNICA
XXIX Międzynarodowe Polsko-Czesko-Słowackie Dni Geodezji
W Legnicy w dniach 29-31 maja 2025 roku odbędą się XXIX Międzynarodowe Polsko-Czesko-Słowackie Dni...
więcej
2025-06-10 | ON-LINE
Zagadnienia gleboznawczej klasyfikacji gruntów
Szkolenie dedykowane jest dla: - Administracji geodezyjnej wszystkich szczebli. - Wykonawców prac...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Polska aplikacja zwycięża w konkursie Hexagonu
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że..
łokieć stanowił zwykle 1/3 sążnia i dzielił się na 2 stopy?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Marcin German (XVII wiek)
W 1620 r. żupnik Adam Górski sprowadził do Polski geometrę szwedzkiego pochodzenia w celu wykonania pomiarów i sporządzenia planów kopalni soli w Wieliczce. Efektem pracy Marcina Germana były plany trzech poziomów kopalni...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1836

1836
Na wystawie światowej w Paryżu w dziale "Nowe konstrukcje" pojawił się pierwszy planimetr wykonany przez szwajcarskiego inżyniera Johannesa Oppikofera według idei Johanna Martina Hermanna (1814). W 1849 r. ulepszoną wersję planimetru opatentowali...
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2