Pierwsza nowość to mapa akustyczna. Stanowi ona opracowanie diagnozy klimatu akustycznego miasta dla 2011 r. Obowiązek jej sporządzenia nakłada na władze miast dyrektywa Unii Europejskiej oraz Prawo ochrony środowiska. W myśl przepisów aglomeracje od 100 do 250 tysięcy mieszkańców zobowiązane były do jej opracowania do 30 czerwca 2012 roku oraz – na terenach, gdzie normy są przekroczone – do stworzenia programu ochrony środowiska przed hałasem. Program musi powstać w ciągu roku od opracowania mapy. Obecnie trwają nad nim prace. Na potrzeby mapy akustycznej powstała też mapa wrażliwości hałasowej. Jej celem jest wskazanie wartości dopuszczalnych poziomów hałasu dla określonych obszarów miasta.
Ponadto moduł „Zasoby środowiska i ochrony przyrody” został wzbogacony o nowe warstwy położenia parkingów i zakładów przemysłowych. Geoportal wzbogacił się również o portal wymiany danych z firmami geodezyjnymi. Obecnie firmy zajmujące się geodezją mogą, nie wychodząc z domu, zamówić wszystkie dokumenty geodezyjne niezbędne do pomiarów budynków, dróg czy infrastruktury technicznej.
W najbliższych czasie na geoportalu zostanie opublikowany Plan Zarządzania Krajobrazem, który jest dokumentem programowym wypracowanym zgodnie z zasadami Europejskiej Konwencji Krajobrazowej w ramach międzynarodowego projektu EUROSCAPES. Zawiera on wytyczne dla nowatorskiej strategii zarządzania terenami zieleni na terenie Torunia, zwłaszcza w obrębie zewnętrznego i wewnętrznego pierścienia fortyfikacji miejskiej.