Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2012-09-06 | Geodezja, GIS, Teledetekcja, Edukacja

Studenci AGH znów mierzą Tatry

Podczas gdy grupa studentów z KNG Dahlta z AGH prowadzi pomiary w Jarosławiu, ich koleżanki i koledzy pojechali jeszcze bardziej na południe. „Tatry 2012” to już kolejna edycja obozu naukowego organizowanego przez to Koło we współpracy z Tatrzańskim Parkiem Narodowym.


Ilustracja: Studenci AGH znów mierzą Tatry

Pomiary realizowane przez studentów Dahlty odbywają się od 3 do 14 września na terenie Doliny Gąsienicowej oraz Doliny Goryczkowej. Uczestnikami obozu jest grupa 8 studentów Wydziału GGiIŚ w składzie: Ola Dziadosz, Ola Ćwikła, Magdalena Szymańska, Katarzyna Pogorzelec, Łukasz Czarnecki, Grzegorz Mierzwiński, Szymon Kwak, Piotr Krystek oraz dwóch opiekunów: mgr inż. Rafał Kocierz i dr inż. Władysław Borowiec.

Tego roku obiektami pomiarów są: stożek piargowy za Zielonym Stawem oraz Kolej Linowa Goryczkowa. Po nawiązaniu współpracy z Polskimi Kolejami Linowymi studenci podjęli się zbadania m.in. wychyleń podpór wyciągu na Kasprowy Wierch. W tym celu przeprowadzone będą pomiary tachimetryczne każdej z 18 podpór oraz skaning laserowy czterech z nich – ze względu na występowanie osuwiska usytuowanych na najmniej stabilnym podłożu.

Przedmiotem prac na terenie Doliny Gąsienicowej będzie skaning laserowy stożka piargowego za Zielonym Stawem, którego opracowanie obejmie również wyniki badań realizowanych na tym terenie w latach ubiegłych. Dodatkowo studenci podejmą się astronomicznego wyznaczenia współrzędnych geograficznych punktów osnowy założonej podczas wcześniejszych obozów w celu ustalenia składowych odchyleń linii pionu.

Obóz naukowy realizowany jest dzięki wsparciu finansowemu dziekana Wydziału GGiIŚ, krakowskiego oddziału SGP, a także firm geodezyjnych: OPGK Kraków, GeoSat, Józef Śliż Usługi Geodezyjno-Kartograficzne w Ustroniu oraz InvestGIS.

Po trzech dniach pracy studentom udało się zakończyć pomiary podpór wyciągu. Jutro planowana jest zmiana bazy noclegowej (na teren Hali Gąsienicowej) wraz z transportem sprzętu pomiarowego.

Magdalena Szymańska


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



zobacz też:

Dahlta w Jarosławiu

Dziś rozpoczyna się Obóz Naukowy w Jarosławiu organizowany przez Koło Naukowe Geodetów Dahlta. Celem wyprawy jest przeprowadzenie...

Okrągły jubileusz KNG "Dahlta"

Dwudniowe obchody 60-lecia Kół Naukowych Geodetów Wydziału Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska AGH były okazją...

Geo Azymuty 2012 rozdane!

Znani są już zwycięzcy I edycji studenckiego plebiscytu „Geo Azymuty 2012”, którego celem było wyłonienie przez...


wiadomości

NaviGate Sp. z o.o.
Kraków

NaviGate – Oddział Warszawa ul. Gościnna 7, 05-082 Blizne Łaszczyńskiego k. Warszawy, tel. 22 270-15-54 ODBIORNIKI GNSS RTK, TACHIMETRY ELEKTRONICZNE I ZROBOTYZOWANE, BEZZAŁOGOWE STATKI POWIETRZNE (DRONY), SENSORY Sklep Serwis...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
2025-05-19 | POZNAŃ
Człowiek w przestrzeni: działalność, efekty i perspektywy
Konferencja ma na celu rozpowszechnienie i popularyzację studenckich osiągnięć z zakresu geografii...
więcej
2025-05-21 | WARSZAWA
Geodezja inżynieryjna w procesie realizacji inwestycji budowlanej
Zakład Geodezji Inżynieryjnej i Systemów Pomiarowych Politechniki Warszawskiej zaprasza na...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Galileo pomaga stworzyć ekologiczne fajerwerki
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
równanie Schrödingera dla par elektronowych w nadprzewodniku daje w efekcie równanie ruchu naładowanej cieczy doskonałej?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Edward Redliński (1940-2024)

Edward Redliński (1940-2024)
Edward Redliński urodził się 1 maja 1940 r. we Frampolu koło Białegostoku. W 1963 r. ukończył studia na Wydziale Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej, uzyskując tytuł magistra inżyniera. Większość życia poświęcił jednak literaturze. Był...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1733
Chester Moor Hall (1703-71), angielski prawnik i matematyk, rozwiązuje problem aberracji chromatycznej przez zastosowanie dwóch soczewek achromatycznych w okularze.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2