Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2012-09-13 | GIS, Firma, Software, Imprezy

O sposobach Intergraphu na GIS

Po przejęciu przez szwedzką grupę Hexagon amerykańska firma Intergraph (producent m.in. pakietu GeoMedia) znacznie zintensyfikowała prace nad swoim oprogramowaniem geoprzestrzennym. Jego nowe możliwości i krajowe wdrożenia były tematem kolejnej edycji Akademii Informacji Przestrzennej (Łódź, 11-12 września).


Ilustracja: O sposobach Intergraphu na GIS <br />
Uczestnicy okiem skanera Leica ScanStation C10
Uczestnicy okiem skanera Leica ScanStation C10

Szukając swojej niszy na rynku GIS, Intergraph koncentruje coraz większą uwagę na dużych przedsiębiorstwach i instytucjach, a te coraz częściej stają przez wyzwaniami: jak po niskich kosztach zapewnić swoim pracownikom dostęp do jednolitego oprogramowania przestrzennego oraz jak zarządzać dużymi grupami użytkowników i coraz większą ilością danych. Zdaniem prezesa Intergraph Polska Roberta Widza, rozwiązanie tych kwestii to obecnie priorytety firmy i już widać pierwsze efekty tej strategii.

Zaczynając od rzeczy najbardziej podstawowych, w wersji 2012 pakietu oprogramowania geoprzestrzennego uporządkowano nazewnictwo produktów. Teraz główne z nich to: GeoMedia, GeoMedia WebMap, Imagine, Smart Client oraz Apollo. Każdy z nich dostępny jest w trzech wersjach funkcjonalnych – Essentials, Advantage i Professional. Po wejściu do grupy Hexagon zwiększono ponadto możliwości produktów Intergraphu – zintegrowano narzędzia do analiz wektorowych i rastrowych (GeoMedia i Imagine) oraz udostępniono narzędzia do trójwymiarowych analiz. Z kolei w programach serwerowych udoskonalono m.in. usługi katalogowania danych, które pomagają odnaleźć się w dużych zbiorach danych, nie tylko w kontekście INSPIRE.

Jeszcze więcej innowacji ma się znaleźć w pakiecie 2013, którego premierę zaplanowano na grudzień tego roku. Jak zdradzili przedstawiciele Intergraph Polska, wśród nowości będą m.in.: znany z pakietu Office interfejs wstążkowy (dla GeoMediów), zaawansowane narzędzia do obsługi danych LiDAR (w ERDAS Imagine) czy możliwość zdalnego konfigurowania geoportalu za pomocą internetowego panelu administratora (GeoMedia WebMap).

Z myślą o dużych firmach i instytucjach firma stawia coraz większy nacisk na przetwarzanie w chmurze. Jej autorskim pomysłem na wykorzystanie tej technologii jest aplikacja GeoMedia Smart Client. Oferuje ona rozbudowane możliwości edycji danych charakterystyczne dla programu desktopowego. Z drugiej strony, podobnie jak software serwerowy, instalowalna jest wyłącznie na serwerze, a w ramach pojedynczej licencji teoretycznie może z niej korzystać nieograniczona liczba użytkowników – wystarczy dostęp do przeglądarki. Rozwiązanie to zaprojektowano przede wszystkim z myślą o urzędach, które chcą zapewnić swoim wydziałom dostęp do GIS-u. Na liście pierwszych wdrożeń tego programu w Polsce są już urzędy miejskie w Krakowie i Dąbrowie Górniczej.

Interesującym krajowym przykładem wykorzystania oprogramowania Intergraphu w chmurze jest również testowe wdrożenie w WPG S.A. Spółka używa go do aktualizacji bazy danych obiektów topograficznych. Ale aplikacja GeoMedia nie jest zainstalowana na komputerach tej firmy, lecz w chmurze OPEGIEKA Elbląg w GIS Center.

Uczestnicy Akademii podczas wycieczki po Łodzi

Na konferencji wiele uwagi poświęcono również najświeższym wdrożeniom firmy Intergraph Polska. Wśród nich największe zainteresowanie wzbudził realizowany dla Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii projekt implementacji węzłów infrastruktury informacji przestrzennej. Umożliwi on wszystkim chętnym samorządom nieodpłatne uzyskanie oprogramowania Intergraphu (tzw. Modułu SDI), specjalnie skrojonego do wdrożenia lokalnego węzła IIP. Na moduł ten składają się m.in. aplikacje do postawienia geoportalu oraz usług sieciowych zgodnych z dyrektywą INSPIRE. Jak pokazały warsztaty przeprowadzone w trakcie Akademii, teoretycznie za pomocą takiego rozwiązania własny węzeł można założyć już w kilka godzin. Oczywiście w praktyce zajmie to więcej czasu (kilka tygodni lub miesięcy), co wynika m.in. z konieczności przygotowania danych do publikacji. Wkrótce mają zostać podpisane pierwsze umowy na wdrażanie Modułów SDI oraz ruszą szkolenia GUGiK z obsługi tego rozwiązania.

W XVI edycji Akademii Informacji przestrzennej zorganizowanej przez Intergraph Polska oraz Leica Geosystems wzięło udział 110 osób – przedstawicieli urzędów centralnych, samorządów oraz firm.

Fotogaleria

Jerzy Królikowski


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



zobacz też:

W Opolskiem postawiono na e-usługi

OWI to akronim nazwy projektu realizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego, który obejmuje...

Hexagon wciąż w górę

Szwedzka grupa Hexagon – do której należą takie marki, jak: Leica Geosystem, Intergraph, MicroSurvey, ERDAS czy GeoMax...

Moduł GUGiK-u gotowy na Euro 2012

By ułatwić pracę służb ratunkowych i porządkowych, także w kontekście mistrzostw Europy w piłce nożnej, Główny...

GIS od Intergraphu zlokalizuje telefon

Firma Intergraph wraz z kopenhaską strażą pożarną i Duńskim Urzędem Geodezji i Katastru udostępniły alarmową...


wiadomości

NaviGate Sp. z o.o.
Kraków

NaviGate – Oddział Warszawa ul. Gościnna 7, 05-082 Blizne Łaszczyńskiego k. Warszawy, tel. 22 270-15-54 ODBIORNIKI GNSS RTK, TACHIMETRY ELEKTRONICZNE I ZROBOTYZOWANE, BEZZAŁOGOWE STATKI POWIETRZNE (DRONY), SENSORY Sklep Serwis...

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
2025-05-19 | POZNAŃ
Człowiek w przestrzeni: działalność, efekty i perspektywy
Konferencja ma na celu rozpowszechnienie i popularyzację studenckich osiągnięć z zakresu geografii...
więcej
2025-05-21 | WARSZAWA
Geodezja inżynieryjna w procesie realizacji inwestycji budowlanej
Zakład Geodezji Inżynieryjnej i Systemów Pomiarowych Politechniki Warszawskiej zaprasza na...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Lotnicza chmura punktów w najwyższej rozdzielczości
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
nazwy umieszczane na mapie nie powinny być pisane „do góry nogami”?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Romuald Kaczyński (1940-2021)

Romuald Kaczyński (1940-2021)
Znany i ceniony w świecie naukowiec i nauczyciel, wybitny specjalista z zakresu fotogrametrii, pracownik Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji Wojskowej Akademii Technicznej. Urodził się w roku 1940. Zaraz po ukończeniu studiów w 1967 roku pracował...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1920
Włoch Umberto Nistri (1895-1962), fotogrametra i konstruktor, opracowuje Multiplex - optyczny analogowy stereoploter do opracowań wielkoskalowych, rok później podobne urządzenie powstało w zakładach Carl Zeiss w Jenie.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2