2012-09-14 |
Geodezja, GIS, Teledetekcja, Edukacja
Studenci Uniwersytetu Rolniczego zmierzą zaporę w Solinie
W poniedziałek, 17 września, członkowie Koła Naukowego Geodetów i sekcji fotogrametrii Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie rozpoczynają tygodniowy Obóz Naukowy nad Soliną. Jego celem będzie wykonanie pomiarów zapory wodnej techniką naziemnego skaningu laserowego z wykorzystaniem skanera Leica ScanStation C10.
|
|
|
|
|
Jest to już drugi obóz organizowany przez to koło w tegoroczne wakacje. Poprzedni, dwutygodniowy, odbył się na Krymie, gdzie satelitarnemu pomiarowi podlegały tamtejsze góry.
Zapora wodna w Solinie jest największą budowlą hydrotechniczną w Polsce o długości 664 m, podzieloną na 43 sekcje, o wysokości 82 m i objętości betonu 760 000 m3. Studenci wraz z opiekunem sekcji fotogrametrii dr. Bartoszem Mitką wykonają pomiary z wykorzystaniem osnowy geodezyjnej służącej do monitoringu zapory. Pozyskane dane zostaną następnie w ciągu roku akademickiego opracowane przez sekcję fotogrametrii Koła Naukowego Geodetów UR z wykorzystaniem oprogramowania Leica Cyclone. Będzie to m.in. filtracja, orientacja chmury punktów, modelowanie bryły zapory, pomiar punktów charakterystycznych i modelowanie powierzchni. Wyniki tej pracy zostaną porównane z rezultatami uzyskanymi w trakcie geodezyjnego monitoringu tej konstrukcji. Ostateczne efekty pracy zostaną przedstawione władzom PGE Energia Odnawialna S.A. Oddział ZEW Solina – Myczkowice w Solinie, operatorowi zapory wodnej, a takze posłużą studentom Koła jako doskonały materiał do referatów prezentowanych na sesjach kół naukowych.
Obóz naukowy realizowany jest dzięki wsparciu finansowemu rektora Uniwersytetu Rolniczego, dziekana Wydziału Inżynierii Środowiska i Geodezji i krakowskiego oddziału Stowarzyszenia Geodetów Polskich.
Magda Bełz, Tomasz Noszczyk (KNG UR)
|