Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2012-10-23 | Geodezja, GIS, Firma, Software

Bentley Forum z naciskiem na chmurę

W ciągu ostatniego roku możliwości oprogramowania Bentley Systems w zakresie przetwarzania chmury punktów znacznie wzrosły. Szczegóły można było poznać na dorocznym spotkaniu Bentley Forum, które odbyło się wczoraj (22 października) w Warszawie.


Ilustracja: Bentley Forum z naciskiem na chmurę

Nowe narzędzia do przetwarzania danych ze skaningu laserowego to w dużej mierze efekt przejęcia w zeszłym roku przez Bentley Systems firmy Pointools – znanego dostawcy oprogramowania geoprzestrzennego o tej samej nazwie. Skutki tej transakcji zaprezentował na Bentley Forum sam Faraz Ravi – współzałożyciel Pointools oraz były prezes jej zarządu. Jak wyjaśnił, najwięcej narzędzi do przetwarzania chmury punktów wbudowano w oprogramowanie Descartes. Umożliwiają one nie tylko import danych w różnych formatach oraz wizualizację, ale także zaawansowane opcje snapowania, klasyfikacji punktów czy automatycznej digitalizacji obiektów.

Z kolei w oprogramowaniu Geospatial Server rozwiązano problem przesyłania tego typu danych przez internet, co było dotychczas o tyle kłopotliwe, że zajmowały one wiele gigabajtów pamięci. Teraz odbywa się to płynnie, gdyż metodą strumieniową transmitowane są tylko potrzebne w danej chwili fragmenty chmury.

Zupełną nowością dla obróbki danych ze skaningu jest w ofercie Bentleya aplikacja Pointools V8i. To zintegrowany z pakietem tej korporacji znany program Pointools Edit wzbogacony m.in. o nowy interfejs użytkownika czy możliwość przetwarzania większej ilości danych. Zdaniem Faraza Raviego aplikację wyróżnia m.in. szybkie wyświetlanie dużych chmur punktów (nawet na słabszych komputerach) czy jedne z lepszych na rynku mechanizmów automatycznego wykrywania kolizji. Zapowiedział ponadto, że już wkrótce Bentley wypuści bezpłatny program Pointools View V8i do przeglądania danych ze skaningu laserowego.

Chmurę punktów z powodzeniem można edytować także w podstawowej aplikacji Bentleya, czyli MicroStation, co w praktyce zaprezentował Bartosz Ajszpur z firmy 3Deling (nowy partner Bentley Systems Polska). Jego zdaniem mimo skromniejszych możliwości obróbki danych LiDAR względem np. Descartesa software ten sprawdzi się również w większych przedsięwzięciach. Dla przykładu firma 3Deling wykorzystuje MicroStation w projekcie wymagającym połączenia aż 3 tys. skanów.

W tegorocznym Bentley Forum wzięło udział ponad 120 uczestników

Na Bentley Forum nie zabrakło także modnego tematu przetwarzania w chmurze, a konkretnie oprogramowania ProjectWise do zarządzania danymi o projekcie. Zdaniem przedstawicieli Bentley Systems Polska praktyka pokazuje, że jego wykorzystanie prowadzi do sporych oszczędności (w Polsce wdrożono je m.in. dla PKP PLK). A jeśli ktoś nie jest o tym przekonany, zawsze może skorzystać z wdrożenia pilotażowego. Jeśli zdecyduje się potem na pełną implementację, jej koszty zostaną obniżone o wartość wykonanych wcześniej prac, a dane wprowadzone już do ProjectWise będą zachowane.

Jak szczerze przyznał Aleksander Cimbalak ze słowackiej firmy ACE Enterprise, nawet oprogramowanie Bentley Systems nie jest idealne w każdej sytuacji. Dlatego przy większych projektach konieczne jest równoległe korzystanie z innych pakietów oprogramowania. Ale to rodzi dodatkowe koszty i utrudnia wymianę danych. Rozwiązaniem jest aplikacja BECS (Bentley Enterprise Connection Services), która automatyzuje przepływ informacji między różnymi systemami informatycznymi. Jej głównymi zaletami są: prostota obsługi (niewymagająca znajomości języków programowania) oraz wszechstronność (software jest kompatybilny z ponad trzystu pakietami). Cechy te doceniły już takie firmy, jak Volkswagen, Toyota czy Samsung – chwalił się Aleksander Cimbalak.

Jerzy Królikowski


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



zobacz też:

Polacy nominowani do nagrody Bentleya

Firma Bentley Systems, producent m.in. oprogramowania MicroStation, ogłosiła listę 58 finalistów dorocznego...

Studencie! Pokaż, jak używasz Bentleya!

Amerykańska firma Bentley Systems, producent m.in. aplikacji MicroStation, ogłosiła kolejną edycję konkursu...

GIS Bentleya dla chmury punktów

Podczas odbywającej się w Amsterdamie Geospatial World Forum 2012 firma Bentley Systems zaprezentowała udoskonalone...


wiadomości

NaviGate Sp. z o.o.
Kraków

NaviGate – Oddział Warszawa ul. Gościnna 7, 05-082 Blizne Łaszczyńskiego k. Warszawy, tel. 22 270-15-54 ODBIORNIKI GNSS RTK, TACHIMETRY ELEKTRONICZNE I ZROBOTYZOWANE, BEZZAŁOGOWE STATKI POWIETRZNE (DRONY), SENSORY Sklep Serwis...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-05-22 | ŁOCHÓW
Kongres GIS 2025
Głowne zagadnienia kongresu: • najnowsze trendy, innowacyjne rozwiązania, zaawansowane...
więcej
2025-05-22 | JÓZEFOSŁAW
XVII Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna
XVII Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna pt. "Nowe wyzwania geodezji inżynieryjnej w...
więcej
2025-05-22 | WARSZAWA
Konferencja: Czy to już miasta przyszłości?
W programie przewidziano panele referatów oraz warsztaty, skupiające się na aspekcie środowiskowym...
więcej
2025-05-27 | POLAŃCZYK
IX Konferencja Solina 2025
Tematyka Konferencji: 1. Rozwój zrównoważony - możliwości stosowania nowych technologii w...
więcej
2025-05-27 | BRZEŹNO
II Mistrzostwa Polski Geodetów w Golfie ze szkoleniem dotyczącym praktycznych aspektów formatu GML
Wrocławski oddział Stowarzyszenia Geodetów Polskich organizuje w dniach 27–28 maja 2025 r. na...
więcej
2025-05-27 | ON-LINE
Standardy BIM i GIS w projektach CPK
W programie: • Standardy BIM i GIS w CPK – jak przygotować się na nadchodzące projekty;...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Korzystanie z Portalu BDOT10k
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
na Saturnie wiatry wieją nawet z prędkością 1800 km na godzinę?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Roger Tomlinson (1933-2014)

Roger Tomlinson (1933-2014)
Brytyjski naukowiej, powszechnie uważany za twórcę pierwszego systemu informacji geograficznej, stąd nazywany był "ojcem GIS-u". Urodził się 17 listopada 1933 r. w Cambridge (Wlk. Brytania). W latach 1951-54 służył w RAF jako pilot. Studiował...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1889
Francuz Artur Batut (1846-1918) wykonał nad Labruguiére zdjęcie kamerą podwieszoną do latawca. W kamerze zainstalowany był wysokościomierz rejestrujący wysokość z jakiej zrobiono zdjęcie, co pozwalało na określenie jego skali.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2