Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2012-10-25 | Geodezja, Prawo, Instytucje, Imprezy, Kataster

Sposoby GGK na leczenie geodezji

Modernizacja EGiB, zakładanie baz GESUT i BDOT500, wdrażanie ZSIN – to tylko wybrane zadania, jakie nakładają lub wkrótce nałożą na samorządy nowe przepisy. Tylko skąd wziąć na to pieniądze? Podczas szkolenia dla służby geodezyjnej i kartograficznej (Warszawa, 25-26 października) różne propozycje rozwiązań przedstawił główny geodeta kraju Kazimierz Bujakowski.


Ilustracja: Sposoby GGK na leczenie geodezji
Sytuacja najmniej ciekawie wygląda w powiatach ponieważ mają najwięcej obowiązków oraz ze względu na likwidację funduszu gospodarowania zasobem, co w niektórych przypadkach uszczupliło budżet powiatowej geodezji nawet o 40%. Jak mówili na szkoleniu jej przedstawiciele, starostom politycznie bardziej opłaca się przeznaczyć te środki na szpital niż mapy. Ale jak zmienić taki tok myślenia?

Po pierwsze, po dobroci. Kazimierz Bujakowski zapowiedział, że na konwencie marszałków województw będzie przekonywał o znaczeniu danych przestrzennych, tak by inwestycje w geodezję były zapisywane w strategiach regionów i miały odzwierciedlenie w polityce wydatkowania unijnych funduszy.

Po drugie, pod przymusem. Główny geodeta kraju chce bowiem znowelizować Prawo geodezyjne i kartograficzne tak, by zobowiązać starostów do przeznaczania wpływów z tytułu udostępniania materiałów geodezyjnych właśnie na geodezję. Kiedy takie regulacje mogłyby wejść w życie – na razie trudno powiedzieć. Jasne jest bowiem, że opór starostów wobec takich propozycji będzie bardzo duży. Nadzieją jest to, że podobne regulacje funkcjonują już m.in. w ochronie środowiska.

Nie bez znaczenia są także fundusze unijne. Według wyliczeń Wojciecha Mateli z GUGiK w obecnej perspektywie finansowej na projekty związane z informacją przestrzenną z unijnej (i norweskiej) kasy popłynęło lub wkrótce popłynie aż miliard złotych. Wiele wskazuje na to, że w kolejnej perspektywie będzie to znacznie więcej. Już teraz trzeba się więc przygotować do ubiegania się o nie.

Zdaniem Wojciecha Mateli kluczem do sukcesu jest współpraca między powiatami, a także powiatów z województwami oraz GUGiK-iem. Mały projekt za kilkaset tysięcy złotych ma niewielkie szanse na unijnie pieniądze w starciu z przedsięwzięciami za kilkadziesiąt milionów złotych. Poza tym większym przedsięwzięciom GUGiK oferuje dodatkowe wsparcie finansowe. Najświeższym przykładem takiej inicjatywy jest projekt w woj. kujawsko-pomorskim, gdzie wspólnie modernizować geodezję chce 19 powiatów ziemskich. Podobne pomysły rodzą się lub już się wyklarowały w województwach małopolskim, podkarpackim, lubelskim czy śląskim.

Na fundusze unijne stawia także GUGiK. Jeszcze w obecnym budżecie chce pozyskać pieniądze na projekt TERYT 3 (zaakceptowany przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego) oraz pierwszą fazę wdrażania ZSIN (tu GUGiK ukończył pisanie wniosku). Za pieniądze z kolejnej perspektywy Urząd chce m.in. dokończyć ZSIN (część tych dotacji popłynie do samorządów), Geoportal oraz skanowanie laserowe pozostałej 1/3 kraju, a także zbudować krajową bazę danych GESUT.



W trakcie spotkania ze służbą geodezyjną i kartograficzną (do Warszawy przybyło ponad 300 jej przedstawicieli) Kazimierz Bujakowski zaprezentował także stan prac legislacyjnych:

• rozporządzenie w sprawie państwowego systemu odniesień przestrzennych zostało już przyjęte przez Radę Ministrów i czeka na opublikowanie;
• akt ws. zintegrowanego systemu informacji o nieruchomościach jest w „końcowej fazie procesu legislacyjnego” i wkrótce trafi pod obrady rządu;
• przepisy ws. GESUT, BDOT500 i mapy zasadniczej oczekują na skierowanie do Komitetu Stałego Rady Ministrów;
• rozporządzenia ws. PZGiK oraz nowela aktu ws. EGiB są na końcowym etapie rozpoznawania uwag, które napłynęły w toku konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych; wkrótce można się więc spodziewać nowych wersji tych projektów.

A co z już obowiązującymi rozporządzeniami, które budzą przecież wśród przedsiębiorców i urzędników spore kontrowersje? Kazimierz Bujakowski podtrzymał wcześniejsze zapowiedzi, że zostaną one poprawione. By to ułatwić, zasugerował WINGiK-om zorganizowanie na przełomie roku cyklu regionalnych konferencji, które umożliwią zebranie propozycji poprawek.

Zmiany mają także zajść w Prawie geodezyjnym i kartograficznym. Jak zapowiedział GGK planowana nowelizacja nie będzie rewolucyjna i ma dotyczyć takich kwestii, jak m.in.:

• opłaty za udostępnianie materiałów z PZGiK (zmiany te mają wyprzedzić wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który na wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich wkrótce zajmie się tą sprawą);
• zgłaszanie i przyjmowanie prac geodezyjnych do zasobu;
• zasady udostępniania danych przestrzennych (chodzi tu m.in. o doprecyzowanie, czy można je traktować jako informację publiczną);
• przedawnienie karania geodetów oraz zatarcie kary.

Jerzy Królikowski


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



zobacz też:

WSA o dostępie do map

Jak informuje dzisiejsza „Rzeczpospolita”, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wydał wczoraj (24...

GUGiK nie uwolni danych

W piśmie do głównego geodety kraju Kazimierza Bujakowskiego przedstawiciele otwartych projektów kartograficznych...

Starosta nie zakłada ewidencji budynków i lokali

W związku z powtarzającymi się przypadkami niewłaściwego określania przedmiotu zamówienia...

Geoinformacja dla każdego, ale ze znakiem zapytania

Organizatorzy XXII Konferencji Polskiego Towarzystwa Informacji Przestrzennej (Warszawa, 24-26...


wiadomości

Laser-3D Jacek Krawiec
Kraków

SKANERY LASEROWE i OPROGRAMOWANIE

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-05-27 | POLAŃCZYK
IX Konferencja Solina 2025
Tematyka Konferencji: 1. Rozwój zrównoważony - możliwości stosowania nowych technologii w...
więcej
2025-05-27 | BRZEŹNO
II Mistrzostwa Polski Geodetów w Golfie ze szkoleniem dotyczącym praktycznych aspektów formatu GML
Wrocławski oddział Stowarzyszenia Geodetów Polskich organizuje w dniach 27–28 maja 2025 r. na...
więcej
2025-05-27 | ON-LINE
Standardy BIM i GIS w projektach CPK
W programie: • Standardy BIM i GIS w CPK – jak przygotować się na nadchodzące projekty;...
więcej
2025-05-28 | KIELCE
Konferencja: Inteligentna, zrównoważona i cyfrowa ulica
W programie przewidziano: • debatę otwierającą z udziałem prezydentów miast; •...
więcej
2025-05-29 | LEGNICA
XXIX Międzynarodowe Polsko-Czesko-Słowackie Dni Geodezji
W Legnicy w dniach 29-31 maja 2025 roku odbędą się XXIX Międzynarodowe Polsko-Czesko-Słowackie Dni...
więcej
2025-06-10 | ON-LINE
Zagadnienia gleboznawczej klasyfikacji gruntów
Szkolenie dedykowane jest dla: - Administracji geodezyjnej wszystkich szczebli. - Wykonawców prac...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Mapa Miejsc Pamięci Narodowej
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
największą planetą Układu Słonecznego jest Jowisz?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Jan Różycki (1909-2005)

Jan  Różycki (1909-2005)
Urodził się 7 lutego 1909 roku w Karaczyjowce na Podolu. Po ukończeniu gimnazjum w Ostogu nad Wilją rozpoczął studia na Wydziale Geodezyjnym Politechniki Warszawskiej, które ukończył w 1934 roku. W latach 1934-35 studiował w Szkole Podchorążych...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1927
Brytyjska firma Blundell G.I. rozpoczęła produkcję tworzywa sztucznego o nazwie astralon. Jedną z odmian astralonu jest cienka (0,1-0,25 mm) przezroczysta folia, która począwszy od lat 50. XX wieku znalazła duże zastosowanie w kartografii.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2