Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2012-12-11 | Geodezja, Firma, Edukacja, Instytucje

Resort nauki do PGK: nowe prawo lekiem na złe kształcenie geodetów

W październiku Polska Geodezja Komercyjna wystosowała do minister nauki i szkolnictwa wyższego list ws. niskiego poziomu kształcenia geodetów i kartografów. Odpowiedziała na niego Ewa Sieczek, dyrektor Departamentu Nadzoru i Organizacji Szkolnictwa Wyższego.


Ilustracja: Resort nauki do PGK: nowe prawo lekiem na złe kształcenie geodetów

Przypomnijmy, że pismo PGK jest nawiązaniem do dyskusji nt. kształcenia i doskonalenia zawodowego geodetów i kartografów, którą GUGiK zorganizował w dniach 17-19 września w Warszawie. W liście do Barbary Kudryckiej prezes PGK Waldemar Klocek narzeka na bardzo dużą liczbę absolwentów kierunku geodezja i kartografia i jednocześnie niewielką liczbę fachowców w ich gronie. Jednocześnie wątpi, że problem rozwiąże niedawna nowelizacja ustawy o szkolnictwie wyższym.

Innego zdania jest Ewa Sieczek. W liście do Waldemara Klocka podkreśla bowiem, że nowelizacja Prawa o szkolnictwie wyższym rozwiąże wiele problemów podniesionych przez prezesa PGK. Dzięki autonomii w konstruowaniu programów kształcenia uczelnie wyższe będą mogły elastyczniej dostosowywać się do potrzeb rynku. Nowe prawo daje ponadto większe możliwości udziału praktyków w procesie dydaktycznym. Poziom kształcenia ma także podnieść obowiązek monitorowania kariery zawodowej absolwenta.
Ewa Sieczek zwraca również uwagę, iż nowe regulacje ułatwiają współpracę uczelni z firmami, w szczególności w zakresie prowadzenia badań naukowych i prac rozwojowych. Przewidują bowiem np. powołanie spółki celowej lub udział pracodawców w opracowywaniu programów kształcenia oraz procesie dydaktycznym. Podsumowując, dyrektor departamentu podkreśla, że nowelizacja doprowadzi do stopniowego wygaszania tzw. masowych kierunków kształcenia, po których absolwenci mają problemy ze znalezieniem pracy.

Pełna treść listu

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Nowoczesność w nauczaniu wymaga zapoznania z podstawami, które zostały stworzone już dawno i były testowane a następnie z powodzeniem stosowane na " archaicznym" sprzęcie. Jeżeli ktoś zapomina o fundamentach nie zbuduje domu, a co najwyżej szopę na drewno. Apeluję więc do studentów którzy chcą zarabiać średnią krajową, żeby uczyli się pilnie i uważali gdy na rachunku wyrównawczym jest mowa o trafsformacji współrzędnych...
    1 
 9 
fachowcy są Fajnych rzeczny można się dowiedzieć o lokalnym biznesGEOmenie. Z jednej strony mówi głośno o problemach z wykształceniem fachowców geodetów. OK, zgodzę się, bo sam się przekonałem, że Uczelnie uczą historii w dziedzinie geodezji a nie o współczesnych zagadnieniach. Ale wszystko było by ok, gdyby pracodawcy (m.in. Pan Klocek w Olsztynie) dawali miejsca pracy i mogli ocenić fachowość absolwenta. Ale, jeżeli wszyscy pracodawcy w woj. warmińsko-mazurskim oferują pracę za najniższą krajową! max 1400 netto z nadgodzinami a chcą zatrudniać fachowców. Tak się nie da! Nie da się mieć fachowców za taką cenę. Za jakość się płaci, jakoś prezesi nie jeżdżą fiatami tylko mercedesami, bo chcą komfort, bo chcą luksus. Tak samo z pracownikami, jeżeli chce mieć specjalistów to nie może proponować takich wynagrodzeń! I tylko marudzenie, że pracy nie ma, że ciężko w geodezji. Ok jest ciężko, ale niech nie psiaczy, że nie ma fachowców, bo ja nim jestem a wcale nie ma zamiaru spojrzeć na moje CV!
    5 
 5 
POZIOM Pomimo szczytnej w swym założeniu idei poprawy poziomu kształcenia geodetów, ministerstwo POMIJA bardzo poważny problem jakim jest faktyczne obniżanie tego poziomu. Czy to nie PGK jest bardziej kompetentne żeby się o tym poziomie wypowiadać? Miejmy nadzieję, że geodeci praktycy nie dadzą sobie zamydlić oczu i nie pozostawią sprawy w zawieszeniu. Bo jeżeli sprawie nie nada się odpowiedniego toru już wkrótce Polskę zleje fala nieudaczników nic nie wiedzących o budwie teodolitu ani prawach optyki. Smutne
  
 8 



zobacz też:

Przedsiębiorcy chcą pomóc uczelniom

Polska Geodezja Komercyjna wystosowała do minister nauki i szkolnictwa wyższego list, w którym deklaruje pomoc...


wiadomości

NaviGate Sp. z o.o.
Kraków

NaviGate – Oddział Warszawa ul. Gościnna 7, 05-082 Blizne Łaszczyńskiego k. Warszawy, tel. 22 270-15-54 ODBIORNIKI GNSS RTK, TACHIMETRY ELEKTRONICZNE I ZROBOTYZOWANE, BEZZAŁOGOWE STATKI POWIETRZNE (DRONY), SENSORY Sklep Serwis...

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
2025-05-19 | POZNAŃ
Człowiek w przestrzeni: działalność, efekty i perspektywy
Konferencja ma na celu rozpowszechnienie i popularyzację studenckich osiągnięć z zakresu geografii...
więcej
2025-05-21 | WARSZAWA
Geodezja inżynieryjna w procesie realizacji inwestycji budowlanej
Zakład Geodezji Inżynieryjnej i Systemów Pomiarowych Politechniki Warszawskiej zaprasza na...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Intergeo 2022 - 10 technologicznych trendów w geodezji
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
Galileusz jako pierwszy zaobserwował pierścienie wokół Saturna?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Rudjer Josef Bosković (1711-1787)

Rudjer Josef  Bosković  (1711-1787)
Chorwacki jezuita, fizyk, astronom i matematyk, a także filozof, poeta i geodeta. Urodził się 18 maja 1711 roku w Dubrowniku. Ojciec był kupcem z Hercegowiny, matka córką miejscowego notabla. Po ukończeniu szkoły elementarnej w wieku 15 lat...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1956
Fiński uczony, fotogrametra Uki Vilho Helava (1923-94), pracownik National Research Counsil w Kanadzie, opatentował w USA koncepcję autografu analitycznego. Na zlecenie koncernu General Dynamics opracował pierwszą stację fotogrametryczną.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2