Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2013-11-26 | Geodezja, Teledetekcja, Sprzęt, Software

Dron zamiast tachimetru?

Czy bezpilotowa maszyna latająca może zastąpić tachimetr? Niemiecka firma Aibotix na przykładzie testowego projektu w Norwegii udowadnia, że nie ma ku temu przeciwwskazań.


Ilustracja: Dron zamiast tachimetru?

Jako teren testów wybrano kamieniołom w miejscowości Asker. W ocenie firmy Aibotix pomierzenie tego obiektu o powierzchni 33 ha za pomocą tachimetru zajęłoby około 3-4 tygodni, a do tego wiązałoby się dla geodety z różnymi niebezpieczeństwami.

W przypadku drona w 4 razy krótszym czasie udało się pozyskać zdjęcia lotnicze kamieniołomu w rozdzielczości 2,3 cm oraz opracować na ich podstawie numeryczny model terenu i ortofotomapę. Jak zachwala swojego bezpilotowca X6 producent, jest on przy tym bardzo łatwy w obsłudze. Plan lotu opracowuje się w intuicyjnym oprogramowaniu Aibotix AiProFlight, gdzie definiowane są takie parametry jak: obszar nalotu oraz rozdzielczość i wzajemne pokrycie zdjęć. Następnie jest on wysyłany do drona, po czym maszyna w 100% automatycznie wykonuje cały lot. Pozyskane zdjęcia są później przetwarzane w aplikacjach zewnętrznych producentów, np. AgiSoft lub Enso.

Wykorzystanie X6 – w ocenie producenta – ułatwiają także takie zalety maszyny jak: stabilność lotu pozwalająca na pracę nawet przy silnym wietrze, brak konieczności kalibracji kamery czy możliwość wykonywania zdjęć ukośnych poprzez odchylenie aparatu od nadiru. Do tego pomiar kamieniołomu w tej technologii nie wiązał się z żadnym ryzykiem dla życia lub zdrowia operatora – podkreśla Aibotix.

Źródło: Aibotix, JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

skansen mamy! Już dwadzieścia lat temu niejaki Pan Ryszard Florek na zebraniu PTFiT powiedział, do czego ma służyć fotogrametria (na podstawie własnych południowoafrykańskich doświadczeń) i słuchający go emeryci oburzyli się mówiąc: a gdzie tu dokładność? a osnowa czy aby dobrze dowiązana? bo nasza mapa zasadnicza to... mucha nie siada! Jak widać ich wpływ na młodsze pokolenie trwa nadal - w żadnym ośrodku nie przyjmą mapy z drona, bo: j.w. a w końcu bo nie i tyle! I prawodawstwo robią pod siebie i wyciskanie dokładności z ruletki, kamienia betonowego i mapy na planszy aluminiowej. A jakby ktoś chciał z drona przekazać dane do zasobu, to zapłaci: za zrobienie zdjęć 2zł od sztuki, za wykorzystanie do NMT 12zł za każde zdjęcie, za wykorzystanie do orto 7zł za każde zdjęcie. W sumie za projekcik z drona z 1000 zdjęć (standard) zabulić trzeba 21000zł na darmozjadów (a robota warta 5000zł)! Oni nie rozumieją, że fotka tworzy szybką, jednolitą cyfrową mapa zawierająca więcej danych niż papierowy szmelc.
  
 5 
Fotogrametria przez małe f. Skrobiąc tusz z bardzo zasadniczej mapy chyba niewielu inżynierów zajmujących się polską geodezją zauważyło że mała fotogrametria , w tym ta aero, to technologia "dziś" a nie jutra. Technologią jutra będą zminiaturyzowane skanery laserowe na dronach. Oczywiście, w krajach gdzie postęp technologiczny kreuje rynek a nie regulacyjna twórczość specjalistów przy korycie, podpisywana na koniec przez ministra.
  
 3 
Drony a tyczenie. Owszem narzędzie opisywane w artykule nie tyczy. Napisałem, że trwają prace nad tego typu rozwiązaniami. Problemem jest kwestia markowania punktu, ale np wysłanie drona nad zadany punkt nie stanowi większego problemu. Nie widziałem jeszcze nic tyczonego w ten sposób (wyprzedzając pytania), ale wiem, że ludzie nad tym pracują. Czy chcemy czy nie to roboty będą w przyszłości wykonywały takie prace, a czy będą to latające czy "pełzające" po gruncie nie wiadomo. Trudno mi mówić jakie dokładności osiąga technologia przedstawiona w artykule. Ja porównywałem kilka opracowań tego typu z pomiarami RTK, które również sam wykonywałem. Chciałem znać realne możliwości tego typu opracowań. Przy pikselu 4-5cm dokładność względem RTK jest na poziomie 10-15cm wysokościowo i około 7-10 sytuacyjnie. Różnica jest jeszcze jedna - dzień pomiaru i opracowania zdjęć daje powiedzmy 100tys punktów. Dzień pomiarów daje powiedzmy 400-600 punktów.
  
widziałeś kiedyś spacerującego geodetę robiacego ortofotomapę ? To narzędzie tworzy ortofoto i nmt a nie tyczy. Jeśli widzę razem brak - konieczności kalibracji kamery, zdjęcia ukośne i rozdzielczość zdjęć 2.3cm to wcale nie onacza że gotowe ortofoto miało dokładność nieziemską. No własnie jaką dokładność miało końcowe opracowanie? Jak te wyniki zostały zweryfikowane - czy były pomiary kontrolne?
  
Zażenowanie niewskazane. Na kamieniołomy drony najlepsze moim zdaniem. Oczywiście jeżeli ktoś ma zamiar tyczyć w lesie nowe granice obszaru górniczego to jeszcze nie teraz - ale zapewniam są prowadzone prace badawcze nad tyczeniem przy użyciu tego rodzaju narzędzi. Wracając do kamieniołomów to na prawdę jest świetna technologia choćby ze względu na bezpieczeństwo. Nie ma potrzeby spacerowania pomiędzy pracującymi maszynami, a na odkrywkach zazwyczaj dużo się dzieje i trzeba być niezwykle ostrożnym. Mam doświadczenie z pomiarami klasycznymi jak i z dronami i drony są poza zasięgiem. Szybciej, bezpieczniej, z wystarczającą dokładnością, a chmura punktów, ortofotomapa i wizualizacja jako wartość dodana robione niejako przy okazji często robią duże wrażenie. A propos zagranicznych super-sprzętów. Poszukajmy w Polsce - jest coraz więcej firm oferujących usługi, sprzęt i wdrożenia. Nie potrzeba szukać za granicą.
  
temat Nie podoba się porównanie bezpilotowca do tachimetru? Spójrzmy na to z tej strony: Po latach promocji tej technologii przez kilku polskich pionierów zderzającej się z bzdurnymi zarzutami geodetów pełnych mylenia pojęć i zastosowań, jaśniepańskich wymagań i pełnych pychy stwierdzeń, teraz z tym samym sprzętem z wyższą cenę są w natarciu niedobrzy Niemcy czy Szwajcarzy. Będą walić symetrycznym bełkotem terminologicznym aż Wam to wyjdzie bokiem, za dziesięć lat to zaakceptujecie i będziecie kupować, ale z zagranicy. Jeśli jeszcze kogoś będzie stać wówczas na import.
  
 5 
naprawdę? "Czy bezpilotowa maszyna latająca może zastąpić tachimetr? Niemiecka firma Aibotix udowadnia, że nie ma ku temu przeciwwskazań." To niech ten dron wytyczy osie ciosów na podporze obiektu mostowego
    8 
 2 



zobacz też:

Hamburski most pod lupą drona

Zdalna inspekcja hamburskiego mostu Köhlbranda to projekt, którego celem było pokazanie, że dron może być z...

Dron kartuje symbol Szwajcarii

Matterhorn (4478 m n.p.m.), jeden z najbardziej rozpoznawalnych szczytów Szwajcarii, zyskał numeryczny model terenu w...

Intergeo 2013 pod znakiem dronów i skanerów

Trzy dni międzynarodowych targów Intergeo (Essen, 8-10 października) to w tym roku zdecydowanie za...

Dron Geodisu kręci dla Czeskiej Telewizji

Bezpilotowa maszyna Geodisu transmitowała dla Czeskiej Telewizji wyburzanie jednego z wiaduktów na...


wiadomości

Laser-3D Jacek Krawiec
Kraków

SKANERY LASEROWE i OPROGRAMOWANIE

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
2025-05-19 | POZNAŃ
Człowiek w przestrzeni: działalność, efekty i perspektywy
Konferencja ma na celu rozpowszechnienie i popularyzację studenckich osiągnięć z zakresu geografii...
więcej
2025-05-21 | WARSZAWA
Geodezja inżynieryjna w procesie realizacji inwestycji budowlanej
Zakład Geodezji Inżynieryjnej i Systemów Pomiarowych Politechniki Warszawskiej zaprasza na...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Model 3D Piaseczna na bazie danych z UAV
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
holenderski informatyk Edsger Wybe Dijkstra opracował zasady programowania strukturalnego?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Henryk Arctowski (1871-1958)

Henryk Arctowski (1871-1958)
Naukowiec, badacz terenów podbiegunowych. Urodził się 25 lipca 1871 roku w Warszawie w rodzinie Artztów pochodzącej z Wirtembergii (potem spolszczył nazwisko). Uczył się w Inowrocławiu; ale w sytuacji rozwijającego się Kulturkampfu...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1715
Król hiszpański Filip V nakazuje wprowadzenie katastru w Katalonii.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2