Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2014-05-06 | Geodezja, Sprzęt

Zdobywanie milionów z Leica 3D Disto

Inwentaryzacja przyziemia gotyckiego kościoła nie jest łatwym zadaniem. Szczególnie takiego, który był odbudowywany po wojennych zniszczeniach. Przygotowanie dokumentacji budowlanej tego typu obiektu do wniosku o dotację unijną na jego remont może spędzić sen z powiek niejednemu architektowi i projektantowi.


Ilustracja: Zdobywanie milionów z Leica 3D Disto

Z takim właśnie zadaniem zmierzył się Zbigniew Kocur z firmy AGRO-HATECH w Koszalinie, który miał opracować dokumentację zabytkowego kościoła w Sławnie. Projekt remontu wraz z oszacowaniem jego kosztów to niezbędny element wniosku o dofinansowanie renowacji obiektu sakralnego w województwie zachodniopomorskim.

Choć Zbigniew Kocur to doświadczony projektant-konstruktor, który w swojej karierze zawodowej zinwentaryzował niejeden podobny obiekt, to jednak nie przewidział kłopotów i do pracy zabrał się z „tradycyjnym” zestawem pomiarowym – dalmierzem laserowym i szkicownikiem. Rzeczywistość jednak brutalnie zweryfikowała jego plany – po kilku wizytach w terenie, przejechaniu kilkuset kilometrów samochodem i spędzeniu kilkunastu godzin nad przepisywaniem wyników z kartki do programu CAD... na ekranie komputera pojawił się szkic, na którym nie udało się „domknąć” obrysu budowli, co udowodniły pomiary kontrolne (np. przekątnych).

Gra jednak toczyła się o dotację liczoną w grubych milionach i nie można było sobie pozwolić na żadne niedociągnięcia już na etapie składania wniosku. Wtedy do akcji wkroczył instrument Leica 3D Disto, którym zmierzony został kościół w Sławnie. Instrument mierzył i obliczał współrzędne punktów charakterystycznych budowli (załamań ścian, narożników), które wskazał operator instrumentu.

Finalny plik DXF z planem przyziemia budowli powstał zaledwie po jednej wizycie w Sławnie (90 km od Koszalina), 6 godzinach pomiarów i 4 kolejnych spędzonych przy edycji wyników (np. wymiarowaniu rysunku) w oprogramowaniu AutoCAD.

Więcej informacji o pomiarze inwentaryzacyjnym kościoła za pomocą 3D Disto, sposobie prowadzenia prac i przygotowaniu finalnej dokumentacji można się więcej dowiedzieć na www.blog.mierzymy.pl.

Źródło: Mierzymy.pl


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

3d disto Do Geodureń: Fundacja występowała o wielomilionową dotację jednak jej nie otrzymała, w kosztorysach w przypadku przyznania dotacji przewidziane było skanowanie 3D. Do Bombastic: wierz mi, że dzwoniłem po kilku firmach geodezyjnych w Polsce i ceny zaczynały się znacznie wyżej niż kilka tysięcy złotych i wyczerpywały budżet Fundacji w 45-50% na wykonanie całej wielobranżowej dokumentacji; w rezultacie trafiłem na 3D Disto. Do ~.: należy używać narzędzi adekwatnych do zadania i w przypadku inwentaryzacji obiektów zabytkowych do celów wykonania projektu budowlanego/wykonawczego jest odpowiednie, a w wielu przypadkach nawet za dokładne ;-). Po roku posługiwania się 3D Disto i wykonaniu kilku dużych inwentaryzacji mogę tylko stwierdzić, że zakup był trafiony.
    3 
 5 
3d disto Zaryzykuję, że każdy artykuł pojawiający się w mediach - czy to w naszych branżowych, czy mainstreamowych - ma po trosze charakter reklamy. Pytanie jest, jak pokazywać podobne produkty czy ich zastosowania, by czytający nie zarzucał autorowi reklamy :) Nie jest to chyba możliwe :)
    1 
3d disto Koledzy, dzięki za komentarze. Ja wiem, że skaner szybszy, lepszy, model pełniejszy. Ale czemu my, geodeci, mamy zawodową tendencję do przewymiarowywania technologii do potrzeb. Firmie potrzebne było narzędzie do tego, by stworzyć prosty plan do złożenia wniosku o pozwolenie na budowę. Przecież nie jest napisane w artykule, że nie było budżetu na skanowanie, tylko na etapie wniosku było ono całkowicie zbędne, absolutnie nie mogło wpłynąć na ocenę merytoryczną przez ministerstwo. Po co projektant miał płacić kilka tys zł za skanowanie obiektu, kiedy dołożył kolejne i kupił sobie narzędzie, które mu pomaga w codziennej pracy? A takie prace wykonuje na bieżąco.
  
 3 
mały skaner do robienia wtórników to się nazywa kserokopiarka.
  
 2 
lidar za kilka tysiecy złotych to kilka firm w Pomorza lub Kujaw by to zeskanowalo wraz z rysunkiem 3D. Rozumiem, ze to reklama Leici. Nie bojmy sie używac nowych technologii!!!
  
Gratulacje że poradził sobie z taką "zabawką" jak Disto. Porażka, że mimo wielomilionowej dotacji kosztorys nie uwzględnił profesjonalnego pomiaru skanerem, zwłaszcza że koszty takich opracowań w Polsce są śmiesznie niskie. Ciekawe, kiedy nasze skoczybruzdy będzie stać na zakup małego skanera do robienia wtórnika do celów projektowych, jak to robią w Ameryce (od Kanady po Argentynę), na Bliskim i Dalekim Wschodzie (od Libanu po Malezję), nie wspominając o Australii. Biedny nasz kraj, biedni geodeci...
  
 1 
Fajne ... ale szkoda, że nie zadzwonił po geodetów ze skanerem. Miałby to szybciej, pewnie dokładniej i już nie musiałby jechać więcej w teren. Ale cieszy, że architekci zaczynają sięgać po nowe technologie i zaczynają coraz bardziej z płaskich rysunków wychodzić w 3D.
  
 1 



zobacz też:

Leica 3D Disto już w Polsce

Na krajowym rynku ruszyła właśnie sprzedaż innowacyjnego instrumentu pomiarowego Leica 3D Disto. Jednym z trzech...


wiadomości

TPI

Centrala Warszawa tel. (22) 632 91 40 warszawa@tpi.com.pl Biuro Gdańsk tel./faks (58) 320 83 23 gdansk@tpi.com.pl Biuro Wrocław tel./faks (71) 325 25 15 wroclaw@tpi.com.pl Biuro Poznań tel./faks (61) 665 81 71 poznan@tpi.com.pl Biuro Kraków...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-05-27 | POLAŃCZYK
IX Konferencja Solina 2025
Tematyka Konferencji: 1. Rozwój zrównoważony - możliwości stosowania nowych technologii w...
więcej
2025-05-27 | BRZEŹNO
II Mistrzostwa Polski Geodetów w Golfie ze szkoleniem dotyczącym praktycznych aspektów formatu GML
Wrocławski oddział Stowarzyszenia Geodetów Polskich organizuje w dniach 27–28 maja 2025 r. na...
więcej
2025-05-27 | ON-LINE
Standardy BIM i GIS w projektach CPK
W programie: • Standardy BIM i GIS w CPK – jak przygotować się na nadchodzące projekty;...
więcej
2025-05-28 | KIELCE
Konferencja: Inteligentna, zrównoważona i cyfrowa ulica
W programie przewidziano: • debatę otwierającą z udziałem prezydentów miast; •...
więcej
2025-05-29 | LEGNICA
XXIX Międzynarodowe Polsko-Czesko-Słowackie Dni Geodezji
W Legnicy w dniach 29-31 maja 2025 roku odbędą się XXIX Międzynarodowe Polsko-Czesko-Słowackie Dni...
więcej
2025-06-10 | ON-LINE
Zagadnienia gleboznawczej klasyfikacji gruntów
Szkolenie dedykowane jest dla: - Administracji geodezyjnej wszystkich szczebli. - Wykonawców prac...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Wpływ aplikacji lokalizacyjnych na korki
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
0,2% powierzchni Polski leży poniżej poziomu morza?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Tadeusz Chrobak (1941-2024)

Tadeusz Chrobak (1941-2024)
Tadeusz Chrobak urodził się w 9 marca 1941 r. w Krakowie. Tam w 1958 r. ukończył Technikum Geodezyjne, a w 1965 r. – studia na Wydziale Geodezji Górniczej AGH. Następnie pracował w Wojewódzkim Biurze Geodezji i Urządzeń Rolnych w Krakowie...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1958
Polskie Zakłady Optyczne w Warszawie, jedyna polska firma produkująca po II wojnie światowej instrumenty geodezyjne, wytwarza 5 rodzajów niwelatorów i kierownice topograficzne.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2