Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

2014-05-06 | Geodezja, Sprzęt

Zdobywanie milionów z Leica 3D Disto

Inwentaryzacja przyziemia gotyckiego kościoła nie jest łatwym zadaniem. Szczególnie takiego, który był odbudowywany po wojennych zniszczeniach. Przygotowanie dokumentacji budowlanej tego typu obiektu do wniosku o dotację unijną na jego remont może spędzić sen z powiek niejednemu architektowi i projektantowi.


Ilustracja: Zdobywanie milionów z Leica 3D Disto

Z takim właśnie zadaniem zmierzył się Zbigniew Kocur z firmy AGRO-HATECH w Koszalinie, który miał opracować dokumentację zabytkowego kościoła w Sławnie. Projekt remontu wraz z oszacowaniem jego kosztów to niezbędny element wniosku o dofinansowanie renowacji obiektu sakralnego w województwie zachodniopomorskim.

Choć Zbigniew Kocur to doświadczony projektant-konstruktor, który w swojej karierze zawodowej zinwentaryzował niejeden podobny obiekt, to jednak nie przewidział kłopotów i do pracy zabrał się z „tradycyjnym” zestawem pomiarowym – dalmierzem laserowym i szkicownikiem. Rzeczywistość jednak brutalnie zweryfikowała jego plany – po kilku wizytach w terenie, przejechaniu kilkuset kilometrów samochodem i spędzeniu kilkunastu godzin nad przepisywaniem wyników z kartki do programu CAD... na ekranie komputera pojawił się szkic, na którym nie udało się „domknąć” obrysu budowli, co udowodniły pomiary kontrolne (np. przekątnych).

Gra jednak toczyła się o dotację liczoną w grubych milionach i nie można było sobie pozwolić na żadne niedociągnięcia już na etapie składania wniosku. Wtedy do akcji wkroczył instrument Leica 3D Disto, którym zmierzony został kościół w Sławnie. Instrument mierzył i obliczał współrzędne punktów charakterystycznych budowli (załamań ścian, narożników), które wskazał operator instrumentu.

Finalny plik DXF z planem przyziemia budowli powstał zaledwie po jednej wizycie w Sławnie (90 km od Koszalina), 6 godzinach pomiarów i 4 kolejnych spędzonych przy edycji wyników (np. wymiarowaniu rysunku) w oprogramowaniu AutoCAD.

Więcej informacji o pomiarze inwentaryzacyjnym kościoła za pomocą 3D Disto, sposobie prowadzenia prac i przygotowaniu finalnej dokumentacji można się więcej dowiedzieć na www.blog.mierzymy.pl.

Źródło: Mierzymy.pl


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



zobacz też:



wiadomości

NaviGate Sp. z o.o.
Kraków

NaviGate – Oddział Warszawa ul. Gościnna 7, 05-082 Blizne Łaszczyńskiego k. Warszawy, tel. 22 270-15-54 ODBIORNIKI GNSS RTK, TACHIMETRY ELEKTRONICZNE I ZROBOTYZOWANE, BEZZAŁOGOWE STATKI POWIETRZNE (DRONY), SENSORY Sklep Serwis...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
2025-05-19 | POZNAŃ
Człowiek w przestrzeni: działalność, efekty i perspektywy
Konferencja ma na celu rozpowszechnienie i popularyzację studenckich osiągnięć z zakresu geografii...
więcej
2025-05-21 | WARSZAWA
Geodezja inżynieryjna w procesie realizacji inwestycji budowlanej
Zakład Geodezji Inżynieryjnej i Systemów Pomiarowych Politechniki Warszawskiej zaprasza na...
więcej
2025-05-22 | ŁOCHÓW
Kongres GIS 2025
Głowne zagadnienia kongresu: • najnowsze trendy, innowacyjne rozwiązania, zaawansowane...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
KNG Dahlta w Tatrach
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
loksodroma to krzywa, która przecina wszystkie południki pod takim samym kątem?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Lech Fronckiel (1954-2022)

Lech Fronckiel (1954-2022)
Urodził się 9 lutego 1954 r. Był absolwentem Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz Podyplomowego Studium Pedagogicznego. Odbył staże w Niemczech na Uniwersytecie we Freiburgu i LVM Versicherung Muenster w zakresie kontrolingu finansowego. Jako...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1886
Zdjęcia Sankt Petersburga z wysokości 800 i 1200 m wykonał Aleksander Matwiejewicz Kowanko - pionier lotnictwa rosyjskiego.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2