2014-11-10 |
Geodezja, GIS, Mapy, Kataster
Co nowego w "Rocznikach Geomatyki"?
W najnowszych dwóch zeszytach „Roczników Geomatyki” – periodyku wydawanego przez Polskie Towarzystwo Informacji Przestrzennej – przeczytamy m.in. o aspektach funkcjonowania mapy zasadniczej, integracji danych przestrzennych z różnych źródeł oraz modelu pojęciowym danych wieczysto-księgowych.
|
|
|
|
|
Dr hab. Elżbieta Bielecka (WAT) oraz dr hab. Waldemar Izdebski (PW) w artykule „Od danych do informacji – teoretyczne i praktyczne aspekty funkcjonowania mapy zasadniczej” przypominają, że budowa europejskiej infrastruktury informacji przestrzennej INSPIRE spowodowała potrzebę harmonizacji zbiorów danych przestrzennych, gromadzonych w PZGiK. Jednym z produktów będących niejako dowodem na osiągnięcie interoperacyjności jest mapa zasadnicza, która jako standardowe opracowanie kartograficznemu ma być tworzona na podstawie danych gromadzonych w kilku rejestrach publicznych: EGiB, GESUT, PRG, PRPOG, BDOT500 i BDSOG. W artykule wskazano (na wybranych przykładach) niejednoznaczności w zapisach modeli, które utrudniają lub wręcz uniemożliwiają automatyczne generowanie mapy zasadniczej. Podano także pewne wskazówki jak te problemy rozwiązać.
Ponadto w zeszycie 2 (tom XII) przeczytamy m.in. o społecznej odpowiedzialności autonomicznych uczelni na przykładzie kształcenia geodetów i kartografów w Polsce, roli geolokalizowanych zdjęć panoramicznych w systemach informacji przestrzennej, problematyce geokodowania zdarzeń drogowych oraz odwzorowaniach kartograficznych nieregularnych obiektów pozaziemskich. W tekście dr hab. Elżbiety Lewandowicz i Doroty Kacprzak (UWM) zapoznamy się natomiast z wynikami eksperymentu polegającego na konwersji danych o sieci kanalizacji deszczowej (zapisanej w mapie zasadniczej w formie rysunku CAD) do GIS 3D.
Zeszyt 3 (tom XII) otwiera artykuł prof. Wojciecha Pachelskiego i Katarzyny Góźdź z WAT, w którym zaprezentowano model pojęciowy danych wieczysto-księgowych, opracowany zgodnie z metodyką modelowania informacji geograficznej (ISO 19100 – Geographic Information). W zaproponowanym przez autorów rozwiązaniu określono klasy obiektów, ich atrybuty oraz powiązania, stosując przy tym jednolity sposób definiowania i opisu obiektów w języku UML. Model poddano analizie pod kątem zbieżności ze wzorcem LADM (Land Administration Domain Model – Katastralny Model Administrowania Terenem). Zainteresowanych odpowiedzią na pytanie: czy autorskie rozwiązanie pomyślnie przeszło test, odsyłamy do „Roczników Geomatyki”.
O problemach, jakie może przysporzyć integracja danych przestrzennych w systemie mobilnej nawigacji śródlądowej przeczytamy w artykule dr Witold Kazimierskiego (Instytutu Geoinformatyki AM w Szczecinie), Grzegorza Zaniewicza i Marty Włodarczyk-Sielickiej (oboje z Marine Technology Sp. z o. o.). Źródłami wejściowymi wykorzystanymi przez autorów były: śródlądowa elektroniczna mapa nawigacyjna (IENC), topograficzna baza danych BDOT10k, baza mapy Vmap poziomu drugiego oraz powszechnie dostępne dane zgromadzone w ramach projektu OpenStreetMap. W artykule dokonano identyfikacji problemów integracji danych, a także przedstawiono wybrane zagadnienia w ujęciu praktycznym na rzeczywistych przykładach.
W numerze znajdziemy ponadto artykuły dotyczące m.in.: zastosowania oprogramowania QGIS do oceny zawartości ołowiu i miedzi w glebach obszaru górniczego „Rudna” oraz zastosowanie rachunku wariancyjnego do minimalizacji zniekształceń w odwzorowaniach kartograficznych.
DC
|