Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

2015-02-12 | GIS, Mapy, Instytucje

Lubuskie prezentuje swój SIP

11 lutego w odbyła się konferencja podsumowująca projekt „Regionalny System Informacji Przestrzennej Województwa Lubuskiego”. – To dobrze wydanie pieniądze. Wdrożenie go to rok ciężkiej pracy. To system, który będzie ułatwiał podejmowanie decyzji w różnych obszarach – mówił, otwierając konferencję, członek zarządu województwa Bogdan Nowak. Projekt pochłonął około miliona złotych.


Ilustracja: Lubuskie prezentuje swój SIP

Jak czytamy na stronie Urzędu Marszałkowskiego, zadaniem lubuskiego systemu jest zapewnienie rzetelnych kompleksowych, aktualnych i łatwo dostępnych danych związanych z przestrzenia geograficzną, potrzebnych do zarządzania województwem, planowania strategicznego, przestrzennego i gospodarczego, utrzymania ładu przestrzennego, rozwoju przedsiębiorczości we wszystkich sektorach własności i konserwacji i rozwoju infrastruktury komunalnej, wspomagania służb publicznych oraz obsługi potrzeb mieszkańców w zakresie gospodarki przestrzennej.
RSIP umożliwia bezpłatny dostęp do danych przestrzennych poprzez serwis WWW, pozwala na szybkie i łatwe wyszukiwanie oraz przeglądanie aktualnych danych przestrzennych zarządzanych przez Urząd Marszałkowski, co może wpłynąć na poprawę efektywności funkcjonowania sektora publicznego. System wpłynie również na podniesienie jakości e-usług oraz dostarczy kompleksowych informacji o obiektach.
RSIP stosowany będzie do podejmowania decyzji na różnych polach działania urzędu. Pozwoli nie tylko na elektroniczną komunikację z urzędem, ale także umożliwi pozyskiwanie informacji o miejskich zasobach. Sprawdzi się również przy planowaniu inwestycji komunalnych, opracowywaniu strategii miasta czy usprawnianiu procesu tworzenia ofert inwestycyjnych.

W ogólnodostępnym geoportalu RSIP znajdziemy m.in. warstwy dotyczące: danych planistycznych, infrastruktury transportowej, bezpieczeństwa (ryzyka wystąpienia pożarów i osuwisk), rolnictwa (kompleksy przydatności rolniczej gleb), szlaków turystycznych, zagrożenia powodziowego, ochrony przyrody czy geologii. Jako dane podkładowe udostępniono natomiast m.in.: bazy danych ogólnogeograficznych oraz obiektów topograficznych, VMap poziomu 2, numeryczny model terenu czy zdjęcia z satelity Landsat-8.

Przetarg na budowę lubuskiego SIP-u wygrała firma SmallGIS z Krakowa. Warto dodać, że zamówienie to ogłaszano aż czterokrotnie (po raz pierwszy już w 2012 roku) i z różnych przyczyn było ono 3 razy unieważniane.

Pełna lista wojewódzkich geoportali na Geoforum.pl w zakładce Geodane

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



zobacz też:



wiadomości

TPI

Centrala Warszawa tel. (22) 632 91 40 warszawa@tpi.com.pl Biuro Gdańsk tel./faks (58) 320 83 23 gdansk@tpi.com.pl Biuro Wrocław tel./faks (71) 325 25 15 wroclaw@tpi.com.pl Biuro Poznań tel./faks (61) 665 81 71 poznan@tpi.com.pl Biuro Kraków...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-05-19 | POZNAŃ
Człowiek w przestrzeni: działalność, efekty i perspektywy
Konferencja ma na celu rozpowszechnienie i popularyzację studenckich osiągnięć z zakresu geografii...
więcej
2025-05-21 | WARSZAWA
Geodezja inżynieryjna w procesie realizacji inwestycji budowlanej
Zakład Geodezji Inżynieryjnej i Systemów Pomiarowych Politechniki Warszawskiej zaprasza na...
więcej
2025-05-22 | ŁOCHÓW
Kongres GIS 2025
Głowne zagadnienia kongresu: • najnowsze trendy, innowacyjne rozwiązania, zaawansowane...
więcej
2025-05-22 | JÓZEFOSŁAW
XVII Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna
XVII Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna pt. "Nowe wyzwania geodezji inżynieryjnej w...
więcej
2025-05-22 | WARSZAWA
Konferencja: Czy to już miasta przyszłości?
W programie przewidziano panele referatów oraz warsztaty, skupiające się na aspekcie środowiskowym...
więcej
2025-05-27 | POLAŃCZYK
IX Konferencja Solina 2025
Tematyka Konferencji: 1. Rozwój zrównoważony - możliwości stosowania nowych technologii w...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
KNG Dahlta w Tatrach
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Dasz wiare, że...
tablice Orłowa podają dla jesionu i graba miąższość grubizny drzewa, a dla lipy i osiki – miąższość grubizny strzały?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Bernard Wapowski (ok. 1450 lub 1470-1535)
Królewski historiograf, duchowny, a jednocześnie najwybitniejszy polski kartograf XVI wieku i autor pierwszych wydanych w Polsce map; zwany ojcem polskiej kartografii. Wywodził się z rodziny magnackiej herbu Nieczuja. Po ukończeniu nauki w Przemyślu...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1798
Henry Cavendish (1731-1810), angielski chemik i fizyk, zmierzył wielkość stałej grawitacji i na jej podstawie obliczył masę Ziemi.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2