Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2015-02-23 | GIS, Mapy, Instytucje

GUGiK pokazał nowe mapy topograficzne

Po wieloletniej przerwie opracowano nowe arkusze map topograficznych w skalach 1:25 000, 1:50 000 oraz 1:100 000 dla obszaru Polski. Ich prezentacja miała miejsce przy okazji niedawnego posiedzenia Zespołu ds. aktualizacji BDOT10k.


Ilustracja: GUGiK pokazał nowe mapy topograficzne <br />
Mapa w skali 1:25 000
Mapa w skali 1:25 000

Spotkanie odbyło się w Głównym Urzędzie Geodezji i Kartografii w dniach 5-6 lutego. W pierwszym dniu omówiono kwestie dotyczące planu wydawniczego cyfrowych i analogowych map topograficznych na rok 2015, plan kontroli jakości i odbiorów opracowywanych arkuszy map topograficznych w skali 1:10 000 zleconych przez GUGiK oraz przez marszałków województw. Przedstawione zostały również plany prac w zakresie rozwoju funkcjonalności KSZBDOT.

Następnego dnia omówiono zakres prac oraz uzgodniono podział zadań ujętych w harmonogramie prac na rok 2015, określono także zasady współpracy w Zespole. Przedstawiono listę źródeł danych do aktualizacji BDOT10k oraz planowany zakres prac związanych z organizacją procesu aktualizacji BDOT10k do realizacji w tym roku przez CODGiK i urzędy marszałkowskie.

Ważnym elementem spotkania była prezentacja wyników prac GUGiK w zakresie:
1) opracowania nowej generacji cyfrowych i analogowych map topograficznych w skalach
1:25 000, 1:50 000, 1:100 000;
2) opracowania bazy danych obiektów ogólnogeograficzych (BDOO) w wyniku generalizacji automatycznej BDOT10k.

W ramach pierwszego zadania po raz pierwszy od wielu lat zostały opracowane arkusze mapy topograficznej w skalach 1:25 000, 1:50 000 i 1:100 000. Ostatnia aktualizacja mapy topograficznej wydana przez GGK w skali 1:25 000 (w układzie 1965) jest datowana na rok 1989, mapy w skali 1:50 000 (w układzie 1992) – na rok 2004, a mapy 1:100 000 – na rok 1978.

Mapy nowej generacji powstały na podstawie wymagań określonych w rozporządzeniu ws. bazy danych obiektów topograficznych oraz bazy danych obiektów ogólnogeograficznych, a także standardowych opracowań kartograficznych. Zadanie obejmowało opracowanie map w dwóch wariantach (I – opracowanie zgodne z rozporządzeniem, II – opracowanie wzbogacone o cieniowanie) dla:
• 8 arkuszy mapy w skali 1:25 000 (M-34-75-C-a, M-34-75-C-b, M-34-75-C-c, M-34-75-C-d, N-34-139-A-a, N-34-139-A-b, N-34-139-A-c, N-34-139-A-d);
• 2 w skali 1:50 000 (M-34-75-C, N-34-139-A);
• 2 w skali 1:100 000 (M-34-75, N-34-139).

Wynik opracowania i powstałe wnioski z realizacji posłużą wypracowaniu ostatecznego obrazu kartograficznego dla całego szeregu skalowego cywilnych map topograficznych. Jednocześnie realizacja tego pilotażowego opracowania jest ważnym doświadczeniem przed planowanym wdrożeniem produkcyjnym tworzenia map topograficznych w Polsce.

W grudniu 2014 r., w wyniku generalizacji bazy BDOT10k, został ponadto utworzony dla całego kraju rejestr BDOO, zgodny z rozporządzeniem ws. BDOT oraz BDOO. W efekcie realizacji zadania wdrożono procesy automatycznej generalizacji BDOT10k z wykorzystaniem narzędzia FME (oprogramowanie typu ETL). Zaimplementowane procesy polegały na:
• wstępnej selekcji danych z BDOT10k na podstawie kryteriów narzuconych przez rozporządzenie,
• generalizacji poszczególnych klas obiektów (w zależności od klasy obiektów jest to proces automatyczny lub półautomatyczny),
• wykonaniu procesu uproszczenia i zapisania danych do struktury zgodnej z rozporządzeniem w podziale na zbiory danych odpowiadające poszczególnym województwom.

Obecnie GUGiK przygotowuje dane BDOO do udostępnienia oraz publikacji, co powinno nastąpić nie później niż do końca lutego br. Prace związane z generalizacją baz danych przestrzennych, ich prezentacją kartograficzną oraz automatyzacją tych procesów będą kontynuowane w GUGiK w kolejnych projektach.

Źródło: GUGiK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

opinia Fajne to nowe BDOO - brawo koledzy z GUGiK
  
cieniowanie no taka jest konwencja przy cieniowaniu - światło pada z kierunku NW (315 stopni), 45 stopni nad horyzontem
  
 1 
Pytanie dot. cieniowania. Od razu zaznaczam, że nie znam się na zasadach cieniowania i nie zamierzam w tej materii kruszyć kopii. Obserwując jednak dołączoną do newsa, niewątpliwie ładną mapę topograficzną w skali 1:25 000, chcę tylko dowiedzieć się od Was czy nie byłoby zasadne aby przedstawiane cienie na mapach topograficznych były zgodne z kierunkiem oświetlenia słonecznego na naszej półkuli (północnej)?
    1 
 1 
Ale także pracowałem w dużej firmie, gdzie atmosfera pracy była bardzo przyjemna, miałem okazje brać udział przy prestiżowych pracach, z którymi nigdy nie miałbym do czynienia się kilkuosobowej firemce od drobnicy, tez na dłuższa metę monotonnej. Miałem styczność z bardzo drogim oprogramowaniem, jednym z pierwszych GPS-ów w kraju itd., miałem możliwość zarządzania zespołem młodych ludzi, których jeszcze kręciło to, co robią. Wszystko jest dla ludzi i od ludzi zależy. Nie można niczego uogólniać, ale nie można też się bać zmian, w kraju, który szczyci się obaleniem totalitarnego ustroju i niespotykaną gdzie indziej inicjatywą prywatnej przedsiębiorczości. Tymczasem nasz branża jest w wielu kwestiach jednym z ostatnich odłamków epoki minionej. Nikt nie mówił, że będzie łatwo, ale w końcu trzeba.
    1 
 1 
Zapamiętałem taki obrazek: wianuszek stażystów bez prawa do urlopu wokół kilku nieco starszych, którzy czekają na koniec 3-letenij praktyki, byle do egzaminu na uprawnienia i w nogi. Kilku starszych geodetów, pozorujących pracę, byle do emerytury, utrzymujących się z podbijania robót kolegom z zewnątrz lub dorabiających na drobnych zleceniach w godzinach pracy, czyli pracujący dla samego ZUS-u, bez motywacji w firmie, która nie wypłaciła obiecanych premii od lat po zakończeniu projektu. 20proc. obsady to administracja i świta prezesa, jedyni jako tako dobrze zarabiający. I po jednym kierowniku pracowni, który ledwo nadąża przybijać pieczątki na sknoconych przez stażystów wydrukach czy arkuszach spisowych budynków, byle rzucić operat zleceniodawcy w terminie na stół, a potem jakoś poprawi się zgłoszone uwagi. Nie marzę nigdy o powrocie o tej pracy, oj nie. Ten okręt zresztą całkiem już utonął, ludzie się rozeszli. Jedni do urzędów, inni do małych firm, mało kto założył własną - zgadnijcie, kto i gdzie trafił.
  
 2 
Ok, dobra, to odwrotnie, skoro ci nie pasuje: wielkie agencje rządowe i samorządy niech zaczną zlecać przetargi na geoportale, mapy topograficzne i inne, podobno niesłychanie lukratywne opracowania gisowo-kartograficzne z podziałem na poszczególne działki i bez pośrednictwa GUGIK, aby mogły startować firmy 1-6 osób z jednym uprawnionym. A pracownicy tzw. "OPGK"-ów będą trzaskać mapki pod przyłącza, wznawiać znaki itd,, czyli komunalizujemy (nie likwidujemy przecież firm, tylko urząd) GUGIK/CODGIK -> małe firmy, ODGIK/PZGiK -> "OPGK"? To chyba bez sensu? Pracowałem w dwóch tego typu dużych firmach, które nie poradziły sobie po zmianie systemu, stopniowo szły na dno. Ja zdążyłem sam uciec, ale wielu nie doczekało ostatnich, i tak minimalnych wypłat. Owszem, zarząd za to podzielił się zyskami ze stopniowej wyprzedaży majątku, ale tylko miedzy sobą. To był najgorszy okres w karierze, wieczne poprawki przeterminowanych, nudnych robót, bez nadziei na premie.
  
 1 
do rozmarzonego A w OPGK'ach to nie pracują ludzie i nie pracują geodeci. OPGK to są takie stwory/roboty bezduszne, nieludzkie i na pewno nie geodezyjne. Nigdy SAMORZĄDU z takimi poglądami.
    2 
 1 
I że spytam, co dalej ...?
  
a PZGIK -> geodeci :)
  
ależ oczywiście, róbmy swoje. Ja zresztą, jak już pisałem, hobbystycznie i półprofesjonalnie jestem wielkim fanem Gisu, nawigacji, uwielbiam zarazem profesjonalnie opracowane mapy drukowane, topograficzne, turystyczne, plany miast. Ale z tego hobby ja nie potrafię się utrzymać, za to GUGiK i pewnie niejednemu OPGK-owi to wychodzi dobrze i na dobre. No to po co się tak męczyć, powtórzę, róbmy każdy swoje. A co jest czyje widać gołym okiem. My, mali wykonawcy, zajmiemy się sami z własnym samorządem tą codzienną, trudną i deficytową dla kraju geodezją ewidencyjno-budowlano-powiatową a w weekend z przyjemnością pojedziemy sobie na piknik z mapą topograficzną, kupioną w kiosku. Tak, jak za naszą pracę płacą inwestorzy, w całości pokrywający koszty aktualizacji mz (proszę nie mylić z kosztami utrzymywania ODGiK) i doprowadzający na swój koszt dane ewidencyjne do zgodności ze standardami poprzez zlecanie rozgraniczeń i podziałów. To co, może taka komunalizacja tego majątku: GUGiK->OPGK's
    1 
 2 
No, ale na Tobie - jako użytkowniku "produktów" geodezyjnych lub kartograficznych - chyba świat się nie kończy?
  
 1 
geodeta, zauważ, że nawet twórcy ostatniej nowelizacji uznali, że już nie ma prac geodezyjnych i kartograficznych. Są prace geodezyjne i są prace kartograficzne, przeczytaj art. 2 ustawy. To, czego mnie uczono w podstawówce przed zmianą ustroju i to, czego uczyłem się już w nowym państwie w liceum i na studiach, to w większości już można między bajki z mchu i paproci włożyć. Jako praktykujący od kilkunastu lat geodeta w kilku przeciętnej wielkości firmach geodezyjnych w swojej karierze z mapami topograficznymi miałem styczność tylko jako z mapami przeglądowymi osnowy. Już więcej w harcerstwie ich używałem.
    2 
 2 
Rozmarzony, czy mapy topograficzne, Twoim zdaniem, to nie geodezja? Mnie uczono, że geodezja i kartografia to coś więcej niż miernictwo. Ale ja "starej daty" widać jestem i na dodatek po GPP na PW, więc może się nie znam.
  
 3 
brawo, gratulację dla Głównego Urzędu Gis-u i Kartografii, bo chyba już nie geodezji. Chciałem napisać, żeby pamiętał też ten urząd o geodezji, ale po krótkim namyśle dochodzę do wniosku, że wcale mi na tym nie zależy. Niech się nawet ustawowo przestanie ten zapracowany urząd zajmować geodezją i zamiast pisać po nocy i w panice kolejne bublo-rozporządzenia, przekaże te widocznie zbyt trudne obowiązki samorządowi geodetów. Ech, znowu się rozmarzyłem...
    3 
 2 
do karto-topo nie ma problemu, przygotuje i prześlę imienne podziękowania, podaj jedynie adres korespondencyjny i swoje imię i nazwisko. Dziś bardzo radosny dzień, więc warto dzielić się miłymi uczuciami.
    1 
 1 
ehh tak tak, pod newsem - "GUGIK robi odbitki ozalidowe" też mamy pisać pozytywne komentarze? Litości, witamy w XXI w.
    6 
brawo GUGiK - nareszcie Co to nikt nie komentuje ? Już paluchy zapomniały jak się pisze pozytywne komentarze słowo ?
    3 
 6 



zobacz też:

Rzeszowski WODGiK wyda 400 tys. zł na mapy topograficzne

Wojewódzki Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Rzeszowie rozstrzygnął...

Umowy na mapy topograficzne podpisane

Główny Urząd Geodezji i Kartografii poinformował o podpisaniu umów na opracowanie 1283 arkuszy mapy...

GUGiK oszczędzi na wzorcowych mapach

Główny Urząd Geodezji i Kartografii podpisał umowę na opracowanie wzorcowych arkuszy map topograficznych i...


wiadomości

EU-MAXNET Sp. z o.o.
WARSZAWA

Przedstawiciel firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE GNSS. Firma MAXNET Lech Wereszczyński oferuje szeroką gamę profesjonalnych urządzeń/systemów pozycjonowania GNSS firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE...

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
2025-05-19 | POZNAŃ
Człowiek w przestrzeni: działalność, efekty i perspektywy
Konferencja ma na celu rozpowszechnienie i popularyzację studenckich osiągnięć z zakresu geografii...
więcej
2025-05-21 | WARSZAWA
Geodezja inżynieryjna w procesie realizacji inwestycji budowlanej
Zakład Geodezji Inżynieryjnej i Systemów Pomiarowych Politechniki Warszawskiej zaprasza na...
więcej
2025-05-22 | ŁOCHÓW
Kongres GIS 2025
Głowne zagadnienia kongresu: • najnowsze trendy, innowacyjne rozwiązania, zaawansowane...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Lidar odkrywa zapomniane ślady w puszczy
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
atmosfera Wenus składa się w 96% z dwutlenku węgla?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Wiesław Kosiński

Wiesław Kosiński
Prof. Wiesław Kosiński w ciągu swojej kariery zawodowej pracował na Politechnice Częstochowskiej, Politechnice Warszawskiej (Filia w Płocku), Politechnice Koszalińskiej. W latach 1979–2000 był kierownikiem Katedry Geodezji i Fotogrametrii na...
więcej

strzałka w dółGeodaty
45 p.n.e.
Juliusz Cezar wprowadza w Cesarstwie Rzymskim kalendarz Juliański. Rok liczył 365 dni (plus jeden dzień przestępny uwzględniany co 4 lata). Za jego panowania zapoczątkowano prace nad sporządzeniem mapy Cesarstwa dla celów podatkowych.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2