Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2015-02-24 | Mapy, Teledetekcja, Firma, Instytucje

Qumak nie odpuści "portalu za 66 mln"

Warszawska firma Qumak przesłała do mediów swoje stanowisko w sprawie wypowiedzenia jej przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego umowy na budowę platformy e-DolnyŚląsk o wartości 66 mln zł.


Ilustracja: Qumak nie odpuści "portalu za 66 mln" <br />
fot. Wikipedia
fot. Wikipedia

Przypomnijmy, że decyzja Urzędu zapadła w ostatni piątek, 20 lutego, gdy minął formalny termin zakończenia budowy platformy. Miała ona zawierać kompleksowe informacje o Dolnym Śląsku, w tym wiele materiałów kartograficznych, z których bodaj najdroższym miała być ortofotomapa całego województwa z pikselem 10 cm. Przede wszystkim z powodu wysokiej ceny projektu od początku było on mocno krytykowany przez opozycję w sejmiku, ekspertów od technologii internetowych, część obywateli, a w końcu nawet przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego.

Jak czytamy w komunikacie firmy Qumak, spółka nie poczuwa się do winy. Na koronny zarzut o duże opóźnienia w projekcie odpowiada: „Niemożność terminowego wykonania platformy e-DolnyŚląsk wynikała z sabotującej projekt postawy Zamawiającego i chęci zrzucenia odpowiedzialności na spółkę Qumak”.

Jednocześnie zapowiada, że nie ma zamiaru płacić kar umownych, a z drugiej strony będzie się domagać zapłaty pełnej należności: „Uchwała zarządu UMWD stoi w rażącej sprzeczności z wcześniejszymi deklaracjami przedstawicieli władz województwa, które przekazywali zarówno nam, jak i mediom. Niemniej spółka Qumak jest przygotowana i na taką ewentualność. Kiedy otrzymamy pisemne odstąpienie od umowy, wdrożymy plan przygotowany na tę okoliczność. Wobec braku komunikacji ze strony urzędu, złożyliśmy dziś wezwanie do lojalnego działania i współpracy. (...) Jednocześnie zapewniamy, że mamy mocne podstawy prawne, aby z pełną stanowczością dochodzić roszczeń od urzędu o pełne wynagrodzenie pomniejszone o dotychczas przekazane nam płatności, czyli ok. 65 mln zł”.

Dodajmy, że po ogłoszeniu decyzji o odstąpieniu od umowy kurs akcji Qumaka spadł do poziomu najniższego od dwóch lat.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Oceniam... hm no proszę, a mnie się wydawało, że właśnie piszę, żeby nie oceniać, czyli nie wieszać przysłowiowych psów na Wykonawcy, bo to nie zawsze jest jego wina. Tak, owszem, pracuję wyłącznie z administracją publiczną i dobrze wiem, o czym piszę. K`woli wyjaśnienia, bo widzę, że tu raczej dominuje warcholstwo, nie stoję po żadnej stronie. Twierdzę jedynie, że wina w tym przypadku, nie koniecznie musi być po stronie firmy Qumak. Niektórzy zamawiający potrafią być równie beznadziejni, jak niektórzy Wykonawcy. Powtarzam, nie znam kulisów tej sprawy, ale jak rozumiem, Państwo ją znacie.Pozdrawiam i życzę dalszej, równie owocnej dyskusji:-).
  
 3 
Sam prosiłeś żeby nie wypowiadać się w tematach o których nie ma się pojęcia. Skoro nie znasz kulis dlaczego oceniasz ? Widzę insynuacje o niekompetencji zamawiającego oraz kwestii przekazywania danych. Chyba że jednak znasz ? Pracowałeś z UMWD że o tym piszesz ?
    3 
Do śmiała I tu może Cie zaskoczę, bo nie tylko, że Qumak mi wisi, to wręcz nie przepadam za tą firmą. Nie znaczy to jednak, że nie potrafię obiektywnie ocenić sytuacji. Nie znam kulis tego zamówienia, twierdzę tylko, że jeśli ktokolwiek wie na czym polega wdrożenie systemów GIS i e-usług, to wie, że bez dobrej współpracy z Zamawiającym nie da się wykonać takiego wdrożenia,co najmniej w terminie. Już tylko sama kwestia przekazywania przez Zamawiającego danych do zasilenia warunkuje dalsze etapy realizacji.
    2 
 2 
śmiała ocena. Ale jednak ocena. Jedna z zaangażowanych stron się pojawiła ? Jeśli komentowanie na geoforum to ten plan kryzysowy to życzę powodzenia. Życzę bez oceny kompetencji AB i spółki mimo że kilka projektów które widzę obok siebie ciężko określić komplementami.
  
Do słuchający obietnic Proponuję nie wypowiadać się w tematach, o których nie ma się pojęcia. Jeśli Zamawiający zechce położyć projekt, to Wykonawca, choćby stanął na uszach, nie jest w stanie go zrealizować. Zresztą nie koniecznie musi to być zła wola Zamawiającego- wystarczy jego brak kompetencji i dezorganizacja zarządzania projektem.
    2 
 3 
Oby Sąd Miejmy nadzieję, iż Sądy uznają, że zawsze zamawiający ma prawo powiedzieć "sprawdzam" i przestać opierać się niekończącym się obietnicą. Skoro minął czas wdrożenia, a efektu nie ma, to trzeba przykładnie ukarać taką firmę. I oby inni wzięli to sobie do serca...
    3 
 4 
utylizacja pieniędzy EU. Tak można nazwać większość projektów informatycznych organizowanych przez nasze organy. Nie chodzi w nich o poprawienie funkcjonowania społeczeństwa bo to jest zablokowane przez sprzeczne prawo a poprawa nie opłaca się wszechwładnym urzędnikom. W gąszczu najlepiej osaczyć zwierzynę (firmę, obywatela, inwestora)i ich oskubać. Budowa Systemów IT dla społeczeństwa to tylko pozory. I chociaż nie pochwalam absurdalnego pomysłu na Ten system to przecież nie był on wymysłem firmy wykonawcy ale Inwestora. Skoro wymyślił i zamówił to powinien zapłacić. Czy jak zamówicie usługę w domu a usługodawcy zamkniecie drzwi to kto jest winny? Jeżeli Urzędnicy nie odnoszą korzyści osobistych to zwykle kończy się jak tutaj. A może nieuczciwa konkurencja posmarowała politykom? Dla niektórych to dobrze, że konkurencja ma kłopoty. Tak jest. Ja wam to mówię.
    4 
 12 
Portal Jak można żądać wynagrodzenia za coś czego się nie zrobiło? To absurd. Absurd jakich wiele w informatyzacji naszego państwa. Decyzja UM odważna ale z punktu interesu państwa słuszna.
    5 
 4 



zobacz też:

Nie będzie portalu za 66 mln zł. Co z dotacjami?

Urząd Marszałkowski we Wrocławiu odstąpił od umowy z firmą Qumak na budowę platformy e-DolnyŚląsk...

E-DolnyŚląsk trafi do kosza?

– E-Dolny Śląsk, czyli sławny „projekt za 66 milionów”, jest nieużyteczny społecznie. Będę wnioskował...

Kontrowersyjne Bazy Wiedzy Dolnego Śląska opóźnione

Platforma e-DolnyŚląsk, ochrzczona przez media i internautów jako „portal za 66 mln...


wiadomości

NaviGate Sp. z o.o.
Kraków

NaviGate – Oddział Warszawa ul. Gościnna 7, 05-082 Blizne Łaszczyńskiego k. Warszawy, tel. 22 270-15-54 ODBIORNIKI GNSS RTK, TACHIMETRY ELEKTRONICZNE I ZROBOTYZOWANE, BEZZAŁOGOWE STATKI POWIETRZNE (DRONY), SENSORY Sklep Serwis...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
2025-05-19 | POZNAŃ
Człowiek w przestrzeni: działalność, efekty i perspektywy
Konferencja ma na celu rozpowszechnienie i popularyzację studenckich osiągnięć z zakresu geografii...
więcej
2025-05-21 | WARSZAWA
Geodezja inżynieryjna w procesie realizacji inwestycji budowlanej
Zakład Geodezji Inżynieryjnej i Systemów Pomiarowych Politechniki Warszawskiej zaprasza na...
więcej
2025-05-22 | ŁOCHÓW
Kongres GIS 2025
Głowne zagadnienia kongresu: • najnowsze trendy, innowacyjne rozwiązania, zaawansowane...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Zwycięski projekt studentów AGH
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
sprężony beton zastosował po raz pierwszy P.H. Jackson w 1880 r. w San Francisco?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Marian Brunon Piasecki (1904-1980)

Marian Brunon  Piasecki  (1904-1980)
Urodził się 6 października 1904 roku w Stanisławowie koło Mińska Mazowieckiego. Absolwent Gimnazjum im. W. Górskiego w Warszawie. W roku 1923 rozpoczął studia na Wydziale Geodezji Politechniki Warszawskiej. Po ich ukończeniu (1927 r.) rozpoczął...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1843
James Chesterman (1804-76), angielski wynalazca opatentował taśmę mierniczą wykonaną z płótna wzmocnionego drutem.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2