Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2015-06-30 | GIS, Mapy, Software

Znamy zwycięzców "Danych po warszawsku"

Zakończył się konkurs „Dane po warszawsku” na aplikacje wykorzystujące dane publiczne udostępniane przez m.st. Warszawę. – Mieliśmy wiele bardzo ciekawych pomysłów. Przedsięwzięcie to potwierdziło, że udostępnienie danych publicznych to dobry krok w kierunku tworzenia otwartego miasta – komentuje wyniki Marcin Wojdat, sekretarz m.st. Warszawy.


Ilustracja: Znamy zwycięzców "Danych po warszawsku"

Nagrodę główną zdobył projekt „Warszawski.ninja” (fot. obok), dzięki któremu użytkownicy będą mogli na bieżąco informować o opóźnieniach w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Drugą nagrodę przyznano aplikacji „Kurtyna w górę”, pomagającej w rozpropagowaniu alternatywnych wydarzeń kulturalnych organizowanych przez niezależnych twórców. Miejsce trzecie zajęła aplikacja „Bezpieczna Warszawa”, która podpowie, gdzie szukać pomocy w razie sytuacji zagrożenia z opcjami zabezpieczenia urządzenia i powiadamiania bliskich w przypadku niebezpiecznej sytuacji.

Nagrodę prezydenta m.st. Warszawy otrzymał projekt „GeoHermes” – aplikacja dla zwiedzających i mieszkańców Warszawy prezentująca miejsca spoza kanonu tras zwiedzania i pozwalająca na ich samodzielne dodawanie. Nagrodę magazynu „IT Wiz” wręczono projektowi „Otwarty Rodzic”, dostarczającemu wiedzy na temat dostępnej infrastruktury opiekuńczej oraz umożliwiającej wzajemne poznawanie się rodziców. Nagrodę publiczności zdobyła „Rolkowa Mapa Warszawy” – aplikacja dla rolkarzy, która wskaże stołeczne ulice z uwzględnieniem trzech stopni trudności tras.

Zwycięzcy I, II i III miejsca otrzymali po 5 tys. dolarów oraz wsparcie inkubacyjne. Twórca pomysłu, który uzyskał nagrodę publiczności, otrzymał 4 tys. zł. Nagroda prezydenta m.st. Warszawy to pakiet doradczy i promocyjny wspierające pomysłodawców w rozwoju projektu przy współpracy ze stołecznym Centrum Przedsiębiorczości Smolna oraz pomoc w dotarciu z informacją do mieszkańców Warszawy. Na nagrodę redaktora naczelnego „ITwiz” składają się działania promocyjne, reklamowe i networkingowe.

„Dane po warszawsku" to konkurs na najlepsze aplikacje wykorzystujące warszawskie dane publiczne. Na jej potrzeby stworzono platformę, która udostępnia dane publiczne gromadzone w różnych formatach, w tym dane szybkozmienne, co wyróżnia ją na tle innych podobnych rozwiązań. Są to m.in. informacje przestrzenne (ortofotomapa, lokalizacje bankomatów, opieki zdrowotnej, noclegi), z zakresu transportu miejskiego (kursowanie komunikacji publicznej, rower miejski, przystanki, strefa płatnego parkowania), dotyczące sportu i rekreacji (informacja turystyczna, obiekty sportowe), historii i religii (cmentarze, mapy historyczne) czy edukacji (wykaz placówek). Łącznie jest to ponad 200 zbiorów danych zebranych w 13 kategoriach pochodzących z całego Urzędu m.st. Warszawy oraz jednostek miejskich. Dane te mogą polepszyć życie mieszkańców stolicy, m.in. dzięki takim aplikacjom, jak te powstające w ramach konkursu.
Projekt „Dane po warszawsku" to połączone ze sobą działania realizowane przez Fundację TechSoup, Pracownię Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”, Centrum Cyfrowe, Politechnikę Warszawską i Centrum Badawczo-Rozwojowe Orange Polska S.A. we współpracy z m.st. Warszawą oraz pod patronatem honorowym prezydent m.st. Warszawy. Przedsięwzięcie współfinansowane jest przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach Programu Innowacje Społeczne i projektu „MUNDO – Miejskie Usługi na Danych Oparte”.

Źródło: Urząd m.st. Warszawy


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



zobacz też:

Warszawski geoportal pomoże niepełnosprawnym

Od tego tygodnia na oficjalnej mapie Warszawy dzięki danym z wyszukiwarki Niepełnosprawnik osoby z...

Warszawa udostępnia mapowe API

Mapy Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy można teraz osadzać na własnych stronach internetowych. Umożliwia to interfejs...

Stolica uwalnia swoje dane, także przestrzenne

Stołeczny ratusz ogłosił start projektu „Dane po warszawsku”, w ramach którego uruchomiono...


wiadomości

EU-MAXNET Sp. z o.o.
WARSZAWA

Przedstawiciel firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE GNSS. Firma MAXNET Lech Wereszczyński oferuje szeroką gamę profesjonalnych urządzeń/systemów pozycjonowania GNSS firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
2025-05-19 | POZNAŃ
Człowiek w przestrzeni: działalność, efekty i perspektywy
Konferencja ma na celu rozpowszechnienie i popularyzację studenckich osiągnięć z zakresu geografii...
więcej
2025-05-21 | WARSZAWA
Geodezja inżynieryjna w procesie realizacji inwestycji budowlanej
Zakład Geodezji Inżynieryjnej i Systemów Pomiarowych Politechniki Warszawskiej zaprasza na...
więcej
2025-05-22 | ŁOCHÓW
Kongres GIS 2025
Głowne zagadnienia kongresu: • najnowsze trendy, innowacyjne rozwiązania, zaawansowane...
więcej
2025-05-22 | JÓZEFOSŁAW
XVII Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna
XVII Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna pt. "Nowe wyzwania geodezji inżynieryjnej w...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Raczki Elbląskie w chmurze punktów
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
1 lipca 1956 r. Katowice nazywały się Stalinogród, miały trzy dzielnice (Bogucice-Zawodzie, Ligota, Śródmieście ?Załęże) i były stolicą województwa stalinogrodzkiego?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Friedrich Wilhelm Bessel (1784-1846)

Friedrich Wilhelm  Bessel  (1784-1846)
Niemiecki astronom i matematyk. Urodził się 22 lipca 1784 roku w Minden (Brandenburgia) i tam uczęszczał do gimnazjum. W wieku 14 lat opuścił szkołę i zaczął pracę w Bremie w firmie Kulenkamp parającej się importem i eksportem, gdzie został...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1496

1496
Król Jan Olbracht wyznacza do rozsądzania sporów z dobrami królewskimi dwóch komisarzy (dygnitarzy) oraz dwóch niższych urzędników z komornikiem.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2