Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2017-07-05 | Geodezja, Kataster

Uzbrojenie pod jednym adresem

W lipcowym wydaniu miesięcznika GEODETA Waldemar Izdebski i Jacek Łaguz prezentują opracowaną oraz uruchomioną zbiorczą usługę WMS do przeglądania danych o uzbrojeniu terenu integrującą kilkadziesiąt powiatowych usług WMS. Usługa jest gotowa do włączania kolejnych.


Ilustracja: Uzbrojenie pod jednym adresem
Informacje o uzbrojeniu terenu są stałym i bardzo istotnym elementem mapy zasadniczej bez względu na formę jej prowadzenia – piszą autorzy artykułu. Przy czym mówiąc o informacjach związanych z uzbrojeniem, mamy na myśli jedynie podstawowy ich zakres dotyczący lokalizacji przewodów i urządzeń oraz ich podstawowych parametrów. Warto w tym miejscu podkreślić sformułowanie „podstawowych parametrów”, bo przez lata były podejmowane różne próby rozszerzania zakresu atrybutów i uczynienie z informacji o uzbrojeniu tzw. GESUT, czyli Geodezyjnej Ewidencji Uzbrojenia Terenu. Rozpoczęło się to już od rozporządzenia ministra gospodarki przestrzennej i budownictwa z 26 sierpnia 1991 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu zakładania i prowadzenia geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu oraz uzgodnień i współdziałania w tym zakresie.

Dlaczego przez cały czas nie udaje się stworzyć baz GESUT? Odpowiedź jest bardzo prosta – bo chcemy mieć za dużo. Tak dużo, że nie możemy tego pozyskać, a nawet gdybyśmy jakimś cudem pozyskali, to nie będziemy mogli tego utrzymać w stanie aktualnoś­ci. Trzeba pamiętać, że geodeta mierzy (inwentaryzuje), ale nie może być specjalistą od niuansów takiej czy innej sieci uzbrojenia i zastępować specjalistów branżowych.

Powiaty pytane, czy mają tzw. GESUT, w zdecydowanej większości odpowiadają, że nie. Gdy zapytamy natomiast, czy mają uzbrojenie terenu, to odpowiedź będzie pozytywna: tak, uzbrojenie prowadzimy w ramach mapy zasadniczej! Mając świadomość takiej sytuacji i widząc problemy związane z GESUT i K-GESUT, autorzy dokonali analizy możliwoś­ci integracji dostępnych danych o uzbrojeniu terenu i opracowali zbiorczą (integrującą dostępne usługi powiatowe) usługę WMS do ich przeglądania. Usługa prezentuje obecnie dane z kilkudziesięciu powiatów i jest gotowa do włączenia kolejnych...

Pełna treść artykułu w lipcowym wydaniu miesięcznika GEODETA
• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

Redakcja


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Piotr chodzi o to, że nic nie widać, bo wszystko jest wrzucone na jedną warstwę, więc to może się sprawdzać jako obrazek z pogranicza sztuki współczesnej, ale nie jako pomocne narzędzie (no chyba że ma się z tego tylko korzystać na jakichś wioseczkach, gdzie są dwa przewody na krzyż)
  
 1 
Do oglądania WMS się sprawdzi. Do analiz na większym obszarze już nie. Wspólna symbolika to niekoniecznie w 100% kompatybilne bazy. Zebranie tego w całość może być trudne. Pytanie czy i po co zbierać te dane razem ? Nikt nie wie jaki jest cel projektu np K-GESUT. Cel definiowany nie tym co się robi tylko po co się to robi.
  
 2 
Koncepcja to dobry kierunek Czy ktoś zatrzymał się na chwilę i zastanowił nad sensownością ta Koncepcja dostarczania danych za pomocą usług ze źródłowej jednostki jest słuszna z punktu widzenia a) oszczędności, b) aktualności dostępnych danych. Ma jedną zasadniczą wadę, jak w starostwie jest jakiś stary serwer to będzie co chwilę padała usługa (w dniu dzisiejszym nie działały 3 usługi wms powiatowe, z których praktycznie codziennie korzystam). Czy zatem rozwiązaniem problemu jest budowa centralnej kopi/repozytorium do dalszego udostępniania? Moim zdaniem niekoniecznie, bo nawet geoportal krajowy na który wydatkowano grubo ponad 100mln zł miewa zadyszki lub padnięcia, więc pieniądze tu nie pomogą.
  
ostatnie 10 lat działań marszałka cofnęło rozwój o kolejne 10 lat (razem 20). Powiaty mają związane ręce, nie mogą nic robić "bo jesteś w projekcie". Od czasu podpisania porozumienia Starosta się zmienił już 3 razy i do kogo teraz pójdziesz? Potem napisze Pan, że "Trwają prace nad automatyczną aktualizacją." - rozumiem, że na etapie konstruowania projektu zapomniano o tym drobnym szczególe? Ważne było zrobienie misia, który ma być duży
  
 1 
strach urzędnika o fakt, że ktoś zdąży zrealizować coś komercyjnie, zanim on zdąży się zastanowić co napisać w siwz zawsze mnie rozczula. Zwłaszcza, że wtedy musi część środków przeznaczyć na dobicie konkurencji i nie starcza mu już na właściwy projekt.
    1 
 3 
usługi Pokazany przykład przez "Jacek 2017-07-05 10:09:11" jest wyrwany z kontekstu. Prezentowane dane dla obszaru całego woj. świętokrzyskiego są jednolite. Jeżeli ma Pan sugestie co do poprawności i jakoś danych proszę o kontakt: piotr.czarnecki@sejmik.kielce.pl i przedstawić się Imieniem i Nazwiskiem. Bardzo chętnie wysłucham konstruktywnych uwag.
    2 
 1 
Tragedia ja bym natychmiast odebrał pieniądze na taką zabawę, to kompromitacja Panie Piotrze!
  
 2 
Panie Piotr goo.gl/tr3B2o - jeśli to są efekty i tak ma wyglądać mapa zasadnicza to ja się pytam na co idą te pieniądze podatnika? To obraża mnie jako geodetę. I na koniec: prace trwają? Naprawdę? od 3 lat? A są jakieś mierzalne efekty?
  
 3 
@geoanarchia Walczą z systemem - o dostęp...
  
 3 
usługi To nie są GML'e ale DXF'y. W usłudze trzeba wybrać: MZ_WEKTRO:MZ_WEKTOR. Trwają prace nad automatyczną aktualizacją.
    1 
 1 
Piotr a była choć raz aktualizowana od tego czasu? ;)
  
 2 
a czy w tym świętokrzyskiem to są aktualne dane z powiatów, czy jakaś jednorazowa wrzutka GMLi z 2014? Bo pachnie mi to autoreklamą...
  
 2 
Piotr a gdzie w tym jest uzbrojenie, bo nie widzę?
  
 1 
dane Polecam dla całego województwa świętokrzyskiego usługa działa od 2014 roku: http://usip.e-swietokrzyskie.pl/geoserver/gwc/service/wmts
    1 
 1 
oświecony:D może i oświecony, ale świeczka małe światło widać daje. Zrobili coś co działa = walczą z systemem.
    5 
 4 
Brawo Bardzo dobra inicjatywa, usługa śmiga aż miło. Nie weim jaki w tym biznes widzisz Oświecony, jaką walkę?
    5 
 4 
~ No i wszystko jasne !!! To stąd taka walka z GUGiK i ideą K-GESUT, z projektem K-GESUT - analogicznie jak z adresami. Mamy własne rozwiązania i robimy biznes. Słusznie. Chwalebnie, Biznesowo właściwie. Tylko po co takimi metodami ?
    4 
 7 



wiadomości

TPI

Centrala Warszawa tel. (22) 632 91 40 warszawa@tpi.com.pl Biuro Gdańsk tel./faks (58) 320 83 23 gdansk@tpi.com.pl Biuro Wrocław tel./faks (71) 325 25 15 wroclaw@tpi.com.pl Biuro Poznań tel./faks (61) 665 81 71 poznan@tpi.com.pl Biuro Kraków...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
2025-05-19 | POZNAŃ
Człowiek w przestrzeni: działalność, efekty i perspektywy
Konferencja ma na celu rozpowszechnienie i popularyzację studenckich osiągnięć z zakresu geografii...
więcej
2025-05-21 | WARSZAWA
Geodezja inżynieryjna w procesie realizacji inwestycji budowlanej
Zakład Geodezji Inżynieryjnej i Systemów Pomiarowych Politechniki Warszawskiej zaprasza na...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Geoida od GOCE
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
XYZ to nazwa pierwszego polskiego komputera skonstruowanego w 1958 r. w Zakładzie Aparatów Matematycznych PAN?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Kazimierz Czarnecki (1939-2006)

Kazimierz  Czarnecki  (1939-2006)
Urodził się 15 maja 1939 r. Absolwent Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej (1965). Tuż po ukończeniu studiów rozpoczął pracę naukową na tej uczelni. W 1974 r. otrzymał stopień doktora nauk technicznych, w 1980 –...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1648
Balise Pascal (1623-62), francuski matematyk, fizyk i filozof wyjaśnia funkcjonowanie barometru jako wynik oddziaływania ciśnienia atmosferycznego.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2