Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2017-07-18 | Geodezja, GIS, Teledetekcja

Nowojorski uniwersytet udostępnia niezwykle gęstą chmurę punktów

Aż 300 pkt/m kw. – taka jest gęstość chmury z lotniczego skaningu, która została właśnie udostępniona w internecie przez New York University (NYU). Naukowcy liczą, że pozwoli ona znaleźć ciekawe, innowacyjne zastosowania dla tego typu danych.


Ilustracja: Nowojorski uniwersytet udostępnia niezwykle gęstą chmurę punktów

Uwolnione dane pokrywają około 1,5 km kw. historycznego centrum Dublina. Jak zaznaczają przedstawiciele uczelni, ich gęstość jest blisko 10-krotnie wyższa od przeciętnego lotniczego skaningu. Na podkreślenie zasługuje fakt, że w trakcie pomiaru rejestrowano pełne echo laserowe (tzw. full waveform), a chmurę wzbogacono o cyfrowe zdjęcia.

Co istotne, udostępniona chmura reprezentuje nie tylko dachy i powierzchnie poziomie (np. drogi), ale także elewacje budynków. Dlatego w ocenie naukowców z NYU mogą one posłużyć do eksperymentów dotyczących modelowania miast z bardzo dużą szczegółowością, z uwzględnieniem takich elementów, jak wysokości krawężników, sieci przesyłowe, roślinność czy detale architektoniczne. Wśród potencjalnych zastosowań naukowcy wymieniają m.in. badanie dostępności miasta dla osób niepełnosprawnych, turystykę 3D, modelowanie wiatru w mieście i efektywności energetycznej budynków, zarządzanie kryzysowe czy rejestrowanie zmian w pokryciu terenu.

Materiały te pozyskano w ramach wartego blisko 1,3 mln euro projektu „Rethinking Tunneling in Urban Neighborhoods (RETURN)”. Dane dostępne są za darmo w repozytorium uniwersytetu zarówno do celów naukowych, jak i komercyjnych. Kierująca projektem prof. Debra F. Laefer zabiega, by podobne dane zebrać również dla centrum Nowego Jorku.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

KNG Dahlta w Tatrach
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2