Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2017-07-19 | GIS, Mapy, Instytucje

Szczegółowa Mapa Geologiczna Polski zdobywa Amerykę

Szczegółowa Mapa Geologiczna Polski (SMGP) cieszyła się ogromnym zainteresowaniem na zakończonej niedawno w Waszyngtonie 28. Międzynarodowej Konferencji Kartograficznej – chwali się Państwowy Instytut Geologiczny.


Ilustracja: Szczegółowa Mapa Geologiczna Polski zdobywa Amerykę

Specjaliści uczestniczący w konferencji byli pod wrażeniem opracowań polskich geologów kartografów z PIG, ich dokładności i szczegółowości. Przedstawicielowi Instytutu wielokrotnie gratulowano objęcia dokumentacją geologiczno-kartograficzną tak dużego obszaru naszego kraju (100% pokrycia autorskim opracowaniem SMGP, 85% danymi rastrowymi, ponad 60% danymi wektorowymi). Padały pytania o możliwość ewentualnego wsparcia innych instytucji przy opracowywaniu cyfrowych map geologicznych. Cyfrowych – ponieważ polskie mapy dostępne są w internecie.

– Po raz pierwszy w historii polskiej kartografii geologicznej kompleksowa wiedza geologiczna jest dostępna w sieci bez żadnych ograniczeń – zaznaczyła Katarzyna Jóźwik, prezentując Szczegółową Mapę Geologiczną Polski w skali 1:50 000 na sesji zatytułowanej „Georeferencing and Cartoheritage on the Web”. Podkreśliła też ostatnie osiągnięcia PIG-PIB w zakresie udostępniania danych pochodzących z SMGP.

W prezentacji przygotowanej we współpracy z dr. Dariuszem Gałązką opowiedziała o stworzonych przez ekspertów PIG bazach danych i możliwościach przeglądania danych w nich zawartych (przeglądarki i serwer danych przestrzennych Centralnej Bazy Danych Geologicznych, usługi WMS, Linked Data). Wskazała również wyzwania stojące na drodze do opracowania ciągłej bazy danych SMGP, a tym samym do poprawy jakości prezentowania danych wektorowych w sieci (prezentacja w formacie PDF).

Zagraniczni specjaliści szczególnie interesowali się stosowanymi przez PIG standardami zapisu/wymiany danych i ich zgodności ze standardami światowymi oraz wykorzystywanymi podkładami topograficznymi. W rozmowach kuluarowych Katarzyna Jóźwik podkreślała konieczność zmiany sposobu postrzegania map – z „analogowego” i arkuszowego na bazodanowe. Taki trend obserwuje się też w Europie Zachodniej oraz w Stanach Zjednoczonych. USGS (United States Geological Survey – Amerykańska Służba Geologiczna) już od dawna nie drukuje map. Taka usługa dostępna jest wyłącznie na żądanie. Jest jednak droga i niewiele osób korzysta z tej możliwości, ponieważ wszystkie dane – w postaci ciągłych warstw wektorowych – dostępne są bezpłatnie do pobrania w internecie. Dotyczy to zarówno map geologicznych, jak i topograficznych (w USA także te ostatnie opracowuje służba geologiczna).

Międzynarodowa Konferencja Kartograficzna odbywa się co dwa lata pod egidą Międzynarodowej Asocjacji Kartograficznej (ICA – International Cartographic Association). Jest to najważniejsze wydarzenie dla międzynarodowego środowiska kartograficznego. W tym roku konferencja, organizowana na początku lipca we współpracy z Cartographic and Geographic Information Society (CaGIS), zgromadziła w stolicy Stanów Zjednoczonych setki specjalistów z zakresu kartografii, GIS oraz szeroko pojętej geoinformacji z całego świata. Podczas blisko 50 sesji tematycznych wygłoszono ponad 500 referatów, a w sesjach posterowych przedstawiono ponad 200 plakatów naukowych. Odbyły się także spotkania wszystkich 31 komisji ICA.

Katarzyna Jóźwik (PIG)


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



zobacz też:

PIG otwiera kartograficzny sezam

Polska jest pierwszym krajem na świecie, który zdecydował się udostępnić swoim obywatelom bez opłat szczegółowe mapy...


wiadomości

NaviGate Sp. z o.o.
Kraków

NaviGate – Oddział Warszawa ul. Gościnna 7, 05-082 Blizne Łaszczyńskiego k. Warszawy, tel. 22 270-15-54 ODBIORNIKI GNSS RTK, TACHIMETRY ELEKTRONICZNE I ZROBOTYZOWANE, BEZZAŁOGOWE STATKI POWIETRZNE (DRONY), SENSORY Sklep Serwis...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-05-29 | LEGNICA
XXIX Międzynarodowe Polsko-Czesko-Słowackie Dni Geodezji
W Legnicy w dniach 29-31 maja 2025 roku odbędą się XXIX Międzynarodowe Polsko-Czesko-Słowackie Dni...
więcej
2025-06-10 | ON-LINE
Zagadnienia gleboznawczej klasyfikacji gruntów
Szkolenie dedykowane jest dla: - Administracji geodezyjnej wszystkich szczebli. - Wykonawców prac...
więcej
2025-06-11 | WROCŁAW
Konferencja IMPULS 2025
Konferencja poświęcona zostanie tematyce wykorzystania systemów informacji przestrzennej do...
więcej
2025-06-12 | ON-LINE
Bezpłatne szkolenie z wykorzystania aplikacji do etykietowania w systemach GIS
Instytut Infrastruktury Informacji Przestrzennej zaprasza na bezpłatne szkolenie on-line z...
więcej
2025-06-16 | WARSZAWA
EuroCOW 2025
W Warszawie w dniach 16–18 czerwca br. odbędzie się międzynarodowe wydarzenie pn...
więcej
2025-06-21 | LUSOWO
Delimitacja i demarkacja granic Odrodzonej Rzeczypospolitej. Znaki graniczne na ziemiach polskich
X Konferencja z cyklu: „Delimitacja i demarkacja granic Odrodzonej Rzeczypospolitej. Znaki...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Apeks skanuje zabytkowe młyny
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
wybitni matematycy: Wacław Sierpiński, Zygmunt Janiszewski i Stefan Mazurkiewicz założyli w 1920 r. pierwsze polskie czasopismo matematyczne ?Fundamenta Mathematicae??
następny
strzałka w dółGeoludzie
Rudjer Josef Bosković (1711-1787)

Rudjer Josef  Bosković  (1711-1787)
Chorwacki jezuita, fizyk, astronom i matematyk, a także filozof, poeta i geodeta. Urodził się 18 maja 1711 roku w Dubrowniku. Ojciec był kupcem z Hercegowiny, matka córką miejscowego notabla. Po ukończeniu szkoły elementarnej w wieku 15 lat...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1444
Kardynał Mikołaj z Kuzy, Nicolaus Krebs (1401-64), niemiecki filozof i teolog, twierdzi, że Ziemia obraca się wokół własnej osi i porusza dookoła Słońca oraz, że zarówno Ziemia jak i Słońce nie leżą w centrum Wszechświata. W 1450 r...
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2