Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2017-07-31 | GIS, Mapy, Firma, Software, Instytucje

Współpraca Chorzowa i Google'a ułatwi nawigowanie

Jeśli kierowca korzysta z aplikacji Waze lub Map Google, to nigdzie nie będzie mu się jeździć tak dobrze jak po Chorzowie – chwali się chorzowski magistrat.


Ilustracja: Współpraca Chorzowa i Google'a ułatwi nawigowanie

Miejski Zarząd Ulic i Mostów jako pierwszy w Polsce przystąpił do międzynarodowego programu wymiany danych Connected Citizens Program. Dzięki temu kierowcy poruszający się po Chorzowie otrzymywać będą aktualne informacje o zamknięciu ulic lub zmianie kierunków jazdy, a także o zdarzeniach drogowych mających wpływ na płynność ruchu. Pracownicy MZUiM za pomocą aplikacji ostrzegać będą również przed ograniczeniami na drogach związanymi z organizacją różnego rodzaju wydarzeń, np. przejazdu peletonu Tour de Pologne.

– Największą zaletą uczestnictwa w Connected Citizens Program jest to, że będziemy mogli nie tylko na bieżąco przekazywać komunikaty kierowcom, ale także dostawać od nich informację zwrotną. Użytkownicy aplikacji Waze mogą zgłosić nam np. miejsce, w którym została uszkodzona jezdnia lub zniszczono znak drogowy – wyjaśnia Andrzej Kotala, prezydent Chorzowa. – Dzięki stałemu przepływowi informacji drogowcy będą mogli szybciej reagować na pojawiające się zagrożenia – dodaje prezydent.

To nie koniec korzyści z programu CCP. Aplikacja nawigacyjna Waze ostrzeże bowiem kierowców o powstających w mieście korkach. Informacja trafi również do MZUiM – bieżący monitoring będzie podstawą do podejmowania działań zmierzających do ograniczenia zatorów drogowych. Chorzowscy drogowcy szukają także kolejnych zastosowań dla danych zbieranych przez aplikację. – Bazę informacji chcielibyśmy wykorzystać także w projektowanym właśnie systemie liniowego zarządzania ruchem. Takie rozwiązanie przyśpieszyłoby przekazywanie informacji o nietypowych zdarzeniach na drogach Chorzowa i miast ościennych, a tym samym usprawniło ruch pojazdów – zapowiada dyrektor MZUiM w Chorzowie Piotr Wojtala.

Liniowy system zarządzania ruchem to projekt realizowany przy wsparciu dotacji unijnej. Zakłada on m.in. modernizację wszystkich skrzyżowań z sygnalizacją świetlną w mieście, co umożliwi koordynację ich działania na najważniejszych ciągach komunikacyjnych. Dodatkowo wdrożony zostanie priorytet przejazdu dla pojazdów komunikacji publicznej oraz pojawią się elektroniczne tablice informujące kierowców o utrudnieniach na drogach.

Źródło: UM Chorzów, JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



zobacz też:

Esri i Waze ułatwią urzędom dzielenie się danymi drogowymi

Firma Esri – producent pakietu ArcGIS, ogłosiła nawiązanie partnerstwa ze spółką...

Waze ułatwi nawigację w tunelu

Firma Waze, dostawca mobilnej aplikacji nawigacyjnej, przygotowała specjalne nadajniki, które mają ułatwić...


wiadomości

TPI

Centrala Warszawa tel. (22) 632 91 40 warszawa@tpi.com.pl Biuro Gdańsk tel./faks (58) 320 83 23 gdansk@tpi.com.pl Biuro Wrocław tel./faks (71) 325 25 15 wroclaw@tpi.com.pl Biuro Poznań tel./faks (61) 665 81 71 poznan@tpi.com.pl Biuro Kraków...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
2025-05-19 | POZNAŃ
Człowiek w przestrzeni: działalność, efekty i perspektywy
Konferencja ma na celu rozpowszechnienie i popularyzację studenckich osiągnięć z zakresu geografii...
więcej
2025-05-21 | WARSZAWA
Geodezja inżynieryjna w procesie realizacji inwestycji budowlanej
Zakład Geodezji Inżynieryjnej i Systemów Pomiarowych Politechniki Warszawskiej zaprasza na...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
World Trade Center w obiektywie Stanisława Nazalewicza
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
w 1959 r. staraniem Stowarzyszenia Geodetów Polskich utworzono w Szczecinie średnią szkołę geodetów?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Roger Tomlinson (1933-2014)

Roger Tomlinson (1933-2014)
Brytyjski naukowiej, powszechnie uważany za twórcę pierwszego systemu informacji geograficznej, stąd nazywany był "ojcem GIS-u". Urodził się 17 listopada 1933 r. w Cambridge (Wlk. Brytania). W latach 1951-54 służył w RAF jako pilot. Studiował...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1957

1957
Powstało Polskie Towarzystwo Fotogrametryczne (jako sekcja Stowarzyszenia Geodetów Polskich); pierwszym przewodniczącym organizacji został prof. Marian Brunon Piasecki.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2