Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2017-08-07 | GIS

O grywalizacji i GIS w samym środku wakacji

3 sierpnia w Białymstoku odbył się trzeci GISspot. Jest to cykl spotkań adresowany do osób zainteresowanych technologiami przestrzennymi. Pomimo sezonu wakacyjnego i nieznośnego upału wydarzenie przyciągnęło niemal 30 entuzjastów technologii GIS.


Ilustracja: O grywalizacji i GIS w samym środku wakacji

Podczas 3-godzinnego spotkania rozmawiano o wykorzystaniu grywalizacji w społecznościowym tworzeniu danych przestrzennych, przetwarzaniu zdjęć satelitarnych udostępnianych publicznie, a także dyskutowano nad obecnym kształtem i kierunkami rozwoju geoportali województw.

Pierwsza prezentacja – poprowadzona przez Jakuba Bobrowskiego – poświęcona była zastosowaniu grywalizacji i crowdsourcingu w realizacji projektów GIS. Na kilkunastu przykładach zaprezentowano najciekawsze sposoby wykorzystania metod stanowiących podłoże gier do społecznościowego tworzenia treści, dzięki którym kilkudziesięciokrotnemu skróceniu może ulec czasu pozyskania i weryfikacji informacji o charakterze przestrzennym.

Marcin Sołoguba skupił się natomiast na tematyce przetwarzania otwartych danych obrazowych pozyskiwanych z pułapu satelitarnego. Uczestnicy spotkania mogli przekonać się, jak z kosmosu wyglądają skutki wichur i działania kornika drukarza.

Ostatnim punktem spotkania była analiza geoportali regionalnych w zakresie zarówno dostępnych treści, jak i jakości ich działania, a także dyskusja nad kształtem planowanych zmian w istniejących rozwiązaniach na terenie województwa podlaskiego. W moderowaną dyskusję bardzo aktywnie włączyli się obecni na spotkaniu pracownicy departamentów Społeczeństwa Informacyjnego oraz Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.

GISspot to pomysł członków Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych „Czemu By Nie” realizowany w ramach systemowego projektu „ProInfo”. Trzeci GISspot był jednocześnie pierwszym białostockim Hacknight’em pn. „Śledzie Kodują”, organizowanym przy współudziale Fundacji Soclab oraz Koduj dla Polski. Miejsca na spotkanie użyczył HACKLAG dzięki wsparciu Explorer HQ.

Jakub Bobrowski


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Jeżeli ktoś wyrazi swój pogląd, ocenny i negatywny, to zaraz jest frustratem? a czym to się gugik takim może pochwalić przed społecznością geodetów w Polsce? kto w ogóle wie, do czego gugik jest potrzebny? wszyscy się przyzwyczaili, że jest... a gdyby go nie było, co by się zmieniło? a gdyby w gugiku pracowały śledzie, które by kodowały, to kto wie, może nic by się wcale nie zmieniło... a słowo grywalizacja jest elementem współczesnej nowomowy, tym bardziej, że gamification, jak podaje wszechwiedząca wikipedia, ma w języku polskim 3 tłumaczenia, a ja bym napisał, że przekłady. dziwi mnie tylko, że Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych... pasjonaci GIS nie zapisują jeszcze jako: SIS"CzBN".
    2 
 2 
smutek i żal Od jakiegoś czasu zastanawia mnie jedno - skąd tylu frustratów w jednym miejscu? Wakacje, a na geoforum jak zwykle - niemerytoryczna krytyka, w komentarzach określenia "durna", "głąby", "idiotyczne". Szkoda gadać. W czasie wolnym niemal 30 osób przyszło porozmawiać o ciekawych technologiach; ktoś poświęcił swój prywatny czas, aby za darmo podzielić się wiedzą; ktoś inny przyszedł nauczyć się nowych rzeczy. Najwyraźniej trzeba "zmienić lokal". Geoforum przestaje być forum.
    1 
 2 
durna jest ta grywalizacja. ale nie mam nic przeciwko temu, aby zmienić nazwę gugik na np. śledzie kodują albo głąby kodują.
  
 2 
a ewidencji w wielu powiatach jak nie było tak nie ma. Rozmawiajmy więc dalej o szklanych domach i planach urzędu marszałkowskiego na kolejne gisy...
  
 2 
słowo grywalizacja https://sjp.pl/grywalizacja
  
Cóż to za idiotyczne "polskie" słowo? Chodzi prawdopodobnie o gamification... To kolejny przykład, że tłumaczenie nowych angielskich pojęć prowadzi do powstawania potworków językowych, których znaczenie, analizując sam nowy wyraz, trudno odgadnąć, a do tego brzmią i wyglądają zupełnie obco.
  
 2 
czy można zobaczyć prezentacje? jaka jest strona tego wydarzenia?
  



zobacz też:

QGIS na warsztatach w Białymstoku

Pod hasłem „Podstawy pracy z aplikacją QGIS” 16 stycznia odbyły się warsztaty, w których wzięło udział...


wiadomości

TPI

Centrala Warszawa tel. (22) 632 91 40 warszawa@tpi.com.pl Biuro Gdańsk tel./faks (58) 320 83 23 gdansk@tpi.com.pl Biuro Wrocław tel./faks (71) 325 25 15 wroclaw@tpi.com.pl Biuro Poznań tel./faks (61) 665 81 71 poznan@tpi.com.pl Biuro Kraków...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
2025-05-19 | POZNAŃ
Człowiek w przestrzeni: działalność, efekty i perspektywy
Konferencja ma na celu rozpowszechnienie i popularyzację studenckich osiągnięć z zakresu geografii...
więcej
2025-05-21 | WARSZAWA
Geodezja inżynieryjna w procesie realizacji inwestycji budowlanej
Zakład Geodezji Inżynieryjnej i Systemów Pomiarowych Politechniki Warszawskiej zaprasza na...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Kolorowe wideo z orbity
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
pierwszą codzienną gazetą była "Einkommende Zeitungen" wydawana w Lipsku od lipca do września 1650 r. przez drukarza i księgarza Tymoteusza Ritzscha w formacie 13,5 x 17 cm?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Cezary Lipert (1920-1987)

Cezary  Lipert  (1920-1987)
Urodził się 23 maja 1920 roku w Rogóżnem koło Lubartowa (Podlaskie). W 1941 roku ukończył szkołę średnią we Lwowie. W czasie wojny pracował w Kostopolu (na Wołyniu) w hucie szkła, następnie w mleczarni i składnicy nasion. Za działalność podziemną...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1993
Eugene E. Derenyi głosi ideę "desktop mapping" - wprowadzenia specjalnych rozwiązań fotogrametrycznych dla użytkowników nie mających doświadczenia w fotogrametrii i kartografii.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2