Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2017-08-08 | GIS, Teledetekcja, Instytucje

Teledetekcja pomoże zagospodarować stołeczne nieużytki

Obszary zidentyfikowane dzięki teledetekcji jako nieużytki staną się terenami zieleni miejskiej – zapowiada Urząd m.st. Warszawy. Szczegółowe analizy pozwolą wybrać te, które w przyszłości zostaną włączone do systemu terenów publicznych miasta. Całe przedsięwzięcie odbywać się będzie dzięki dofinansowaniu unijnemu.


Ilustracja: Teledetekcja pomoże zagospodarować stołeczne nieużytki

Projekt „Inwentaryzacja i waloryzacja wybranych terenów zdegradowanych i zniszczonych w Warszawie – potencjał przyrodniczy i społeczny nieużytków”, realizowany przez Zarząd Zieleni m.st. Warszawy, uzyskał blisko 85% wsparcia ze środków Unii Europejskiej – to prawie 1,17 mln zł z kwoty 1,375 mln zł planowanej na całe przedsięwzięcie.

– Nowoczesna technologia w szybki sposób pozwoli nam na identyfikacje zdegradowanych terenów. Będziemy wiedzieć nie tylko, ile ich mamy, ale także możliwe będzie rozpoznanie gatunków roślin i drzew oraz potencjału rozwojowego – powiedział podczas konferencji prasowej Michał Olszewski, wiceprezydent stolicy.

– Warszawa jest miastem zielonym, jednak wiele z terenów otwartych nie jest włączonych do systemu publicznych terenów zieleni. To niewykorzystany potencjał Warszawy – mówi Marek Piwowarski, dyrektor Zarządu Zieleni m.st. Warszawy i dodaje – Zaczynamy od rozpoznania. Chcemy poznać zarówno stopień zdegradowania tych porzuconych lub odzyskanych terenów (ponieważ to często tereny poprzemysłowe, niosące ślady dawnych sposobów zagospodarowania lub po prostu zaśmiecone zwałkami dzikich wysypisk), a także ich potencjał przyrodniczy jako elementów systemu przyrodniczego miasta. Poprzez badania ich wartości także z punktu widzenia potencjalnych użytkowników chcemy znaleźć sposoby na takie interwencje w tych przestrzeniach, aby zachować ich naturalny charakter przy jednoczesnym ich udostępnieniu dla warszawiaków.

Obszary, które będą miały szansę stać się terenami miejskiej zieleni, będą typowane na podstawie kompleksowej i wielopłaszczyznowej analizy. W pierwszym etapie nastąpi identyfikacja nieużytków na podstawie m.in. danych teledetekcyjnych (danych hiperspektaralnych, chmury punktów oraz zdjęć lotniczych). W dalszej części prac przeprowadzona zostanie analiza postrzegania terenu przez mieszkańców (badanie preferencji), a także analiza stopnia zanieczyszczenia (np. metalami ciężkimi) oraz określony zostanie potencjał ekologiczny nieużytku (inwentaryzacja fauny i flory oraz specjalistyczne badania). Rozpoznanie tych aspektów pozwoli na stworzenie uniwersalnego modelu określającego możliwości wykorzystania nieużytków w celach rekreacyjnych i przyrodniczych jako rzeczywistej alternatywy dla ewentualnych celów gospodarczych. Kompleksowe wyniki badań pozwolą na opracowanie strategii rekultywacji wszystkich nieużytków w Warszawie oraz oszacowanie gradacji kosztów ich przekształcenia w tereny zieleni.

Podstawowym celem przedsięwzięcia jest zwiększenie dostępności terenów zieleni, wypoczynku i rekreacji dla potrzeb mieszkańców stolicy. Dzięki opracowaniu modelowych rozwiązań możliwa będzie ich łatwa, szybka i mniej kosztowna implementacja w różnych częściach miasta. Dzięki temu mieszkańcy już wkrótce będą mogli cieszyć się z jeszcze większej liczby zielonych przestrzeni w swoim otoczeniu.

Zagospodarowanie tych terenów jest jednym z elementów zapewnienia trwałości systemu przyrodniczego miasta. Dzięki większej liczbie terenów zieleni wzbogaci się ekosystem czy pojawią się kolejne obszary łagodzące efekt tzw. miejskiej wyspy ciepła – uzupełnia dyrektor Piwowarski.

Źródło: Urząd m.st. Warszawy


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



zobacz też:

Geotechnologie w służbie miejskiej zieleni

W Warszawie ruszyły działania związane z opracowaniem map pokrycia terenu z wykorzystaniem technik...


wiadomości

Laser-3D Jacek Krawiec
Kraków

SKANERY LASEROWE i OPROGRAMOWANIE

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-05-19 | POZNAŃ
Człowiek w przestrzeni: działalność, efekty i perspektywy
Konferencja ma na celu rozpowszechnienie i popularyzację studenckich osiągnięć z zakresu geografii...
więcej
2025-05-21 | WARSZAWA
Geodezja inżynieryjna w procesie realizacji inwestycji budowlanej
Zakład Geodezji Inżynieryjnej i Systemów Pomiarowych Politechniki Warszawskiej zaprasza na...
więcej
2025-05-22 | ŁOCHÓW
Kongres GIS 2025
Głowne zagadnienia kongresu: • najnowsze trendy, innowacyjne rozwiązania, zaawansowane...
więcej
2025-05-22 | JÓZEFOSŁAW
XVII Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna
XVII Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna pt. "Nowe wyzwania geodezji inżynieryjnej w...
więcej
2025-05-22 | WARSZAWA
Konferencja: Czy to już miasta przyszłości?
W programie przewidziano panele referatów oraz warsztaty, skupiające się na aspekcie środowiskowym...
więcej
2025-05-27 | POLAŃCZYK
IX Konferencja Solina 2025
Tematyka Konferencji: 1. Rozwój zrównoważony - możliwości stosowania nowych technologii w...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
XXVII Kongres Międzynarodowej Federacji Geodetów (FIG Congress 2022)
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
Francuski naukowiec Joseph Nicolas Delisle wykonał pierwsze pomiary triangulacjyjne w Rosji (1737-39)?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Giovanni Domenico Cassini (1625-1712)

Giovanni Domenico  Cassini  (1625-1712)
Francuski astronom, matematyk i geodeta pochodzenia włoskiego. Urodził się 8 czerwca 1625 roku w Perinaldo we Włoszech. Studiował na uniwersytetach w Genui i Bolonii. W latach 1650-69 był profesorem astronomii i matematyki na uniwersytecie...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1945
W latach 1939-45 w wyniku działań wojennych oraz w obozach koncentracyjnych zginęło około 1000 polskich geodetów.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2