Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2017-08-09 | GIS, Mapy, Instytucje

Policja partnerem świętokrzyskiego SIP-u

We wtorek, 8 sierpnia, w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego marszałek Adam Jarubas i członek Zarządu Województwa Agata Binkowska podpisali z komendantem wojewódzkim w Kielcach insp. Dariuszem Augustyniakiem porozumienie o współpracy w zakresie tworzenia, utrzymania, eksploatacji i rozwijania Regionalnej Infrastruktury Informacji Przestrzennej.


Ilustracja: Policja partnerem świętokrzyskiego SIP-u

System Informacji Przestrzennej Województwa Świętokrzyskiego (sip.e-swietokrzyskie.pl) powstał w ramach Projektu „e-świętokrzyskie Budowa Systemu Informacji Przestrzennej Województwa Świętokrzyskiego” współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Został on zbudowany na bazie współpracy wszystkich jednostek samorządu terytorialnego regionu, tj.: województwa, 13 powiatów i 102 gmin. Umożliwia on użytkownikom zbieranie, przetwarzanie, przygotowywanie oraz udostępnianie różnorodnych informacji z uwzględnieniem lokalizacji przestrzennej obiektów.

– SIPWŚ jest platformą informacji, która cały czas się zmienia i stanowi przestrzeń otwartą. Do systemu dochodzą kolejni partnerzy, którzy wnoszą swoje zasoby. Cieszę się, że bogactwo informacji zgromadzonych w jednolitej postaci zostało dostrzeżone również przez policję, która będzie miała możliwość wykorzystania zgromadzonych baz danych oraz dostępnych w systemie narzędzi – mówił marszałek województwa Adam Jarubas.

Zawarte porozumienie, w którym Komenda Wojewódzka Policji w Kielcach stała się jednym z partnerów, pozwoli policjantom na wykorzystywanie SIP-u m.in. w codziennej służbie oraz będzie stanowiło wsparcie prowadzonych działań, szczególnie tych z wykorzystaniem map.

– Wszystkie inicjatywy, które mają na celu poprawę bezpieczeństwa publicznego dotyczącego mieszkańców naszego regionu, muszą być w kręgu zainteresowania świętokrzyskiej policji. Bardzo ważne jest, że ten system jest elastyczny i można go modyfikować. Myślę, że w niedługim czasie będziemy mogli zaproponować, o jakie elementy możemy go poszerzyć. Obecna zawartość systemu z pewnością będzie wykorzystywana w codziennej pracy świętokrzyskich policjantów – poinformował insp. Dariusz Augustyniak.

SIP umożliwi nie tylko sprawną wymianę informacji pomiędzy wszystkimi partnerami porozumienia, ale także może przyczynić się do szybszej reakcji na różnego rodzaju zdarzenia, szczególnie te zaistniałe w kompleksach leśnych i odkrytych terenach. Można tu wskazać np. poszukiwania osób zaginionych. System stanowić będzie także wsparcie w działaniach z zakresu ochrony ludności i w sytuacjach kryzysowych, np. tych związanych z podwyższeniem stanów powodziowych, poprzez wskazanie granic terytorialnych zasięgu danego zjawiska. Dane mogą być również wykorzystywane do np. wyznaczania objazdów w sytuacjach utrudnień w ruchu drogowym, jak również przy sporządzaniu opinii projektów stałej lub czasowej organizacji ruchu. W SIPWŚ zamieszczone zostaną dane teleadresowe wszystkich jednostek policji garnizonu świętokrzyskiego.

Moduł zarządzania kryzysowego w świętokrzyskim geoportalu

W rozwój systemu zaangażowało się także wiele innych instytucji takich jak m.in. Państwowa Straż Pożarna, Lasy Państwowe czy świętokrzyskie samorządy. SIP stał się również platformą wymiany aktualnych i wiarygodnych danych pomiędzy wojewodą świętokrzyskim i jednostkami samorządu, zwłaszcza w zakresie bezpieczeństwa, zarządzania kryzysowego, ochrony ludności i ratownictwa medycznego.

Źródło: UMWŚ


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



zobacz też:

Zmiany na mapie Polski w Dzienniku Ustaw

1 stycznia 2018 roku na mapie Polski pojawi się 8 nowych miast, jedna gmina zmieni nazwę, dwie –...

Świętokrzyskie powiaty chcą razem modernizować zasoby

Cztery świętokrzyskie samorządy podpisały porozumienie w sprawie realizacji projektu pn...


wiadomości

NaviGate Sp. z o.o.
Kraków

NaviGate – Oddział Warszawa ul. Gościnna 7, 05-082 Blizne Łaszczyńskiego k. Warszawy, tel. 22 270-15-54 ODBIORNIKI GNSS RTK, TACHIMETRY ELEKTRONICZNE I ZROBOTYZOWANE, BEZZAŁOGOWE STATKI POWIETRZNE (DRONY), SENSORY Sklep Serwis...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
2025-05-19 | POZNAŃ
Człowiek w przestrzeni: działalność, efekty i perspektywy
Konferencja ma na celu rozpowszechnienie i popularyzację studenckich osiągnięć z zakresu geografii...
więcej
2025-05-21 | WARSZAWA
Geodezja inżynieryjna w procesie realizacji inwestycji budowlanej
Zakład Geodezji Inżynieryjnej i Systemów Pomiarowych Politechniki Warszawskiej zaprasza na...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Apeks skanuje w Trójmieście
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
cząstki alfa są jonami helu?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Tomasz Zawiła-Niedźwiecki (1954-2024)

Tomasz Zawiła-Niedźwiecki (1954-2024)
Tomasz Zawiła-Niedźwiecki urodził się 26 listopada 1954 r. w Krakowie. Po ukończeniu studiów na Wydziale Leśnym Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie w 1979 r. rozpoczął pracę w Instytucie Badawczym Leśnictwa, w którym w różnych...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1954
Wydział Geodezyjny na Politechnice Warszawskiej przekształcono w Wydział Geodezji i Kartografii.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2