Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2017-08-29 | Geodezja, GIS, Prawo, Software, Instytucje

GGK z dystansem o usłudze zbiorczej KIUT

To cenna inicjatywa, ale włączenie jej do zasobów Geoportalu wymaga przeprowadzenia dodatkowych prac. Poza tym nie zastąpi ona bazy K-GESUT – tak główny geodeta kraju Grażyna Kierznowska odniosła się do zaproponowanej przez krajowych dostawców oprogramowania geodezyjnego zintegrowanej usługi dla uzbrojenia terenu.


Ilustracja: GGK z dystansem o usłudze zbiorczej KIUT

Przypomnijmy, że serwis WMS o nazwie Krajowa Integracja Uzbrojenia Terenu (KIUT) został uruchomiony na początku lipca br. Integruje on w jednej usłudze sieciowej dane o uzbrojeniu terenu z 41 powiatowych baz GESUT. Inicjatywa ta została szerzej opisana w lipcowym wydaniu miesięcznika GEODETA. Autorzy artykułu – Waldemar Izdebski (Geo-System) oraz Jacek Łaguz (Geomatyka Kraków) – przekonują, że usługa taka może być łatwo rozbudowywana o kolejne powiaty, niezależnie od systemów informatycznych do prowadzenia PZGiK, jakie są lokalnie użytkowane. Ponadto w ich ocenie serwis ten może być odpowiedzią na problemy z budową krajowej bazy GESUT (K-GESUT). Usługa KIUT od zaraz pozwoli bowiem na realizację części zadań postawionych przed tym systemem informatycznych.

W związku z uruchomieniem tego serwisu Waldemar Izdebski zwrócił się w połowie lipca do głównego geodety kraju o włączenie KIUT do zasobów Geoportalu. „Inicjatywa dotycząca publikacji zintegrowanej usługi przeglądania z powiatowych baz GESUT świadczy o wysokim potencjale technologicznym zarówno podmiotów publikujących usługi, jak i inicjatorów koncepcji” – chwali projekt Grażyna Kierznowska. Zauważa jednak, że integracja KIUT z Geoportalem wymaga przeprowadzenia dodatkowych prac, w tym m.in.:
• przygotowania i udostępnienia publicznych specyfikacji usług powiatowych zawierających wymagania warunkujące integrację z usługą zbiorczą,
• przygotowania i opublikowania metadanych usługi integrującej, powiatowych usług składowych oraz zbiorów danych publikowanych przez usługę,
• zapewnienia zgłoszenia odpowiednich zbiorów danych do ewidencji zbiorów oraz usług danych przestrzennych objętych infrastrukturą informacji przestrzennej,
• zapewnienia odpowiedniej dostępności, wydajności i przepustowości powiatowych usług składowych.

„W celu zapewnienia transparentności cały proces integracji usług powiatowych z usługą zbiorczą powinien być realizowany przez GUGiK, analogicznie jak miało to miejsce w przypadku brokera usług WMS serwowanych przez powiatowe dane EGiB” – pisze GGK.

W piśmie do Waldemara Izdebskiego Grażyna Kierznowska zauważa ponadto, że usługa KIUT to dobre rozwiązanie dla tych użytkowników, którym wystarcza jedynie wyświetlenie obrazu na ekranie monitora. Pod względem oferowanych możliwości daleko jej jednak do planowanych funkcjonalności bazy K-GESUT, która będzie oferować dane w postaci wektorowej wraz z atrybutami. Dopiero użycie usługi WFS pozwoliłoby na pełne wykorzystanie danych GESUT, niestety, na razie żaden powiat nie udostępnia tej bazy w tym standardzie.

Na ripostę Waldemara Izdebskiego nie trzeba było długo czekać. „W cytowanym piśmie zawierającym 5 stron tekstu pochwalnego dla projektu K-GESUT odnośnie proponowanych usług jest jedynie jedno zdanie odnoszące się do usług zbiorczych (…). Jednocześnie aż 11 razy występuje stwierdzenie dotyczące planowanych w przyszłości funkcjonalności, które mamy otrzymać od GUGiK. Pozostaje tylko mieć nadzieję, że tym razem obietnice zostaną spełnione, bo dotychczasowe projekty mimo wysokich kosztów nie przynosiły zamierzonych efektów” – komentuje prezes Geo-Systemu. Dodaje jednocześnie, że podejście GGK do tej usługi jest co najmniej niezrozumiałe, bo inny serwis zbiorczy, obejmujący dane adresowe, został włączony do Geoportalu w 2012 r. i do dzisiaj jest jego cennym uzupełnieniem.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Proszę o info A Pan ma lub miał Pan w ciągu ostatniego roku jakąś umowę z GUGIK - jako osoba fizyczna czy też jako firma ?
  
Rejestr wszystkich umów Warto może znowu poprosić o rejestr umów z GUGiK. Taki bardzo aktualny bo podobne są tam firmy i ludzie których w życiu byśmy się nie spodziewali. :)
  
 1 
zgadzam się z prawnikiem wynagrodzenie kierownika projektu wartego kilkanaście-kilkadziesiąt milionów nie powinno być w ogóle przedmiotem spraw sądowych. Przecież jak ktoś realizuje zadanie kierownicze na rzecz skarbu państwa, to nie powinno mieć znaczenia, czy jest kierownikiem, czy dyrektorem. Czasem te dyrektorki nic nie moga a kierownik projektu rozdaje karty.
    1 
 1 
wynagrodzenia kierowników w rejestrze umów nie ma wynagrodzeń kierowników - niestety
  
mi wystarczył rejestr umów żeby zobaczyć skalę tego co się tam wyrabia.
    1 
 2 
, przyznam że ciekawe podejście. Przecież u nas wyroki wsa nie są ostateczne ja bym raczej drążył dalej bo akurat wynagrodzenie kierowników projektów które się nie udały tez raczej nie powinno byc w pełni wypłacone. Jak wynajmuję speca to go pilnuję i płacę po dobrze zrobionej robocie a tu rozgrywamy dużymi pieniędzmi państwowymi. Pomijam brak odpowiedzialności za efekt, ale jawność w państwie powinna byc bo potem sie nagle dowiadujemy w 2017 roku ze kulczykowi zrefundowano o miliard zł za dużo za autostradę w 2005
    2 
 3 
Do pana Izdebskiego. A jak będzie negatywny dla Pana to pojawi się przepraszam ni miałem racji uznaje i zapominam ?
    2 
 3 
Tnę end Ta instytucja funkcjonuje tylko dla samej siebie wiec chyba jest mnie Tobie, mierzącym, oglądającym -społeczeństwu - niepotrzebna. Należy zamknąć i powołać Urząd który będzie dla nas dla naszych i ludzi potrzeb pracował. Za te pieniądze co poszły na projekty podboju kosmosu przez drugą Japonię można było trochę katastru zrobić - normalnie po bożemu tradycyjnie zapłacić za mierzenie rzetelne granic działek w tym umęczonym kraju.
    2 
 3 
do stały tymczasowy pisał po godzinach więc płatne 150%
    4 
 2 
@GeoIntegrator GUGiK ma podejście iście aptekarskie do wydatków. Nie tylko chce sprzedawać dane, ale też dzwonili do mnie ostatnio, czy mam licencję na usługi podłączone w moim portalu. Wygląda więc na to, że szukają środków na utrzymanie tych zespołów zadaniowych z tymczasowymi na warcie.
    4 
 2 
Szanowni Panowie Sprawa z GUGiK jest coraz bardziej skomplikowana i już chyba nie ma co liczyć, aby ta szacowna instytucja w obecnym kształcie cokolwiek sensownego z siebie wydała. Projekty, projekty w nieskończoność - tak jest łatwiej i najlepiej nic nie skończyć. Coraz więcej ludzi to widzi i coraz więcej jawnie krytykuje. Wasz głos Panowie jest też tego dowodem aczkolwiek szkoda, że anonimowy. Co do kierowników projektów, to ich wynagrodzenia są tajne, ale już 7 września 2017 jest z mojej inicjatywy rozprawa w sądzie Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Warszawie dotycząca ujawnienia ich wynagrodzeń. Mam nadzieję, że wyrok będzie pozytywny i wynagrodzenia, zarówno poprzednie jak i przyszłe będą jawne.
    5 
 8 
@Rzemieślnik dane wektorowe też da się oglądać:-). Prawdziwy problem polega na tym, że w temacie udostępnienia danych, nie można liczyć na GUGiK, gdyż on w swoich genach ma zakodowaną sprzedaż danych. Na ironię zakrawa zatem fakt, iż GUGiK został namaszczony wiodąca rolą w budowie IIP. Idąc dalej można rozważyć czy stan projektów, postrzegany między innymi przeze mnie jako klapa, w rzeczywistości nie jest na "rękę" menadżerom z GUGiK, gdyż być może ich celem jest robienie, a nie zrobienie. Realizacja projektów zapewnienia finansowanie zespołów którymi zarządzają, a w rzeczywistości utrzymanie własnych stanowisk. nikt porządnie nie rozlicza, bada tylko zgodność... i tym sposobem cele społeczne zamieniają się w cele indywidualne
    2 
rozwiązanie służące "jedynie" indywidualnym celom biznesowym zaspokaja znaczącą część potrzeb społeczeństwa. Tak się bowiem składa że społeczeństwo nie wymaga wielkich skomplikowanych usług tylko dostępu do "widoku" działki. Skoro modele do harmonizacji są teoretyczne to i wynik tez jest teoretyczny. Jakbyśmy go zamienili na praktyczny zamykając oczy i ściśle trzymając się zapisów prawa to dopiero byłoby ciekawie. Ciekawe czy złe dane ale zgodne z prawem byłyby dla kogoś większym problemem niż lepsze ale niezgodne a tak jest w wielu miejscach w tej chwili.
    1 
 4 
@GeoIntegrator nie tylko siermiężny ale i niestety niekompetentny, a co do pisma to dawno nie czytałem takiego "bełkotu" jak w cytowanym piśmie.
    1 
 1 
słabość widzę @ wartość analityczna rozwiązania zaproponowanego przez p. Izdebskiego jest żadna - upraszczając to taka wyświetlona na ekranie papierowa mapa. e-usług na tym żadnych nie zbudujesz, analizy przestrzennej nie wykonasz. Rozwiązanie służy jedynie realizacji indywidualnych celów biznesowych, podobnie jak inne już zaistniałe rozwiązania :-), a pojawiło się tylko dlatego, że GUGiK jest siermiężny i nie potrafi, pomimo ogromnych budżetów, zrealizować porządnie żadnego projektu.
    3 
 3 
c.d. @Tymczasowi Na razie mamy drogi K-Gesut, którego nie widać i darmo szukać w Krajowej IIP. Pytanie tylko czy tymczasowo (i na jak długo) czy na zawsze? Lepiej niewygodnie jechać, niż wygodnie zasuwać piechotą :) Już widzę te tysiące odpłatnych pobrań K-GESUT w GML-u, te kolejki z czasów PRL-u ustawiające się po dane sprzed miesiąca. Nieważne, że nie świeże, ważne, że rzucili na portal dane :) HURAAAAAAAAA
    1 
 3 
@Tymczasowi Przejdźmy do założeń IIP i zasad harmonizacji IIP. Usługi dotyczą 5 zakresów. Najbardziej rozpowszechniony bo nieodpłatny zakres 2( i tutaj WMS wystarcza). Zakres 1 do zrobienia niewielkim nakładem, zakres 3-5 to odległa historia. Nie? To może ktoś zna system który w sposób permanentny przekształca i integruje dane dane PESEL, KW i EGiB ? Zasady harmonizacji IIP. Cytat z GUGiK: ?Po identyfikacji zbiorów danych zostaje przesądzone, czy dane do publikacji będą pochodziły z jednego, czy z wielu źródeł danych, a zatem czy będą wymagały tylko harmonizacji, czy także integracji. W sytuacji, gdy mamy do czynienia z jednym (w sensie zasobu i wspomagającego go systemu informatycznego) źródłem danych, proces harmonizacji upraszcza się, gdyż nie są wykonywane zadania związane z integracją danych, czyli łączeniem danych pochodzących z różnych źródeł?. Źródło danych jest zawsze jedno PODGiK- jeden zasób powiatowy. I tutaj WMS też wystarcza. Zróbcie analizę SWOT to wam wyjdzie co się opłaca.
    2 
 2 
ze smutkiem stwierdzam że "trzymanie w łapie" to główna działalność "specjalistów" z GUGiK. Zresztą Panią Prezes też trzymają w łapie i nierealnymi wizjami karmią.
    3 
 3 
small user niech GUGiK zacznie od opublikowania schematów danych XSD. Działających. :)
    2 
 6 
tymczasowy jak trzymasz w łapie GML cokolwiek to znaczy i wczytujesz je do programów GEO/GIS to wiedz że zawierają błędy w tym niezgodności ze specyfikacją tego formatu,specyfikacją xlink i kilkoma innymi rzeczami. Wczytać wszystkiego też na 95% nie potrafisz bo musiałbyś to poprawić. Jak chcesz podyskutować publicznie o GML to zapraszam. :)
    3 
 6 
@tymczasowy a czy GUGiK mógłby opublikować jakieś przykładowe pliki GML do testowania?
    3 
 5 
no tak głos tymczasowego tylko potwierdza, że czas specjalistów od projektów się skończył. Rzeczywiście potrafią "trzymać w łapie GML-a" to dużo:-)
    4 
 1 
Do mądrali Mądrale jak zwykle w natarciu. Czy któryś z szanownych mądrali próbował dokonywać analiz przestrzennych na obrazku jpg którym de facto jest usługa WMS ? Po takim pouczającym doświadczeniu proponuję wczytać do dowolnego programu GEO/GIS pliki GML z danymi, a nie obrazkiem jpg. Pouczające przeżycie. Potem już można pisać komentarze. Integracja serwisów z obrazkami jpg to nie to samo co trzymanie w łapie GML-a :) W następnej kolejności, po opanowaniu tej wiedzy można już zmieniać doradców, GGK i kogo tam Wam strzeli do głowy no i likwidować GUGiK. Długa droga przed Wami.
    3 
 9 
do kierownik niestety, urząd odmóżdża do tego stopnia, że w pewnym momencie zaczynasz nasz wszystkich patrzeć jak na organy (oby nie złamane wuje) i to prowadzi do takich komedii. Dlatego stamtąd uciekłem.
    5 
 3 
no żesz no cóż niektórych specjalistów i doradców już dawno powinno się zmienić
    4 
 3 
pani GGK i jej pracownikom chciałbym zasugerować ze to co uruchomił Geo-System i Geomatyka Kraków to nie usługa WMS tylko usługa integrująca WMS czyli bardziej usługa uruchamiania usług powiatowych. Jako że firmy które integrują nie są cytuję "organem administracji" nie podlegają pod obowiązek zgłoszenia do rejestru tych usług. Integrują one bowiem w jednej usłudze wiele usług już zgłoszonych. Niby proste ale widać specjalistów GUGiK za trudne.
    4 
 10 
kierownik a ile dla ciebie jest procent od projektu?
    2 
 4 
zrobimy projekcik czekajcie, czekajcie za chwile gugik zrobi to samo tyle tylko że za jakies 50 milionów
    4 
 5 
tak sobie mysle chyba byłoby lepiej gdyby takiej topornej instytucji jak GUGiK nie było
    5 
 6 
Jak to po co? Są do wyciągania ręki po pieniądze
    4 
 5 
a czego się pan spodziewał? że ktoś tam się przyzna, że tak oczywiście można to zrobić szybciej taniej i bez projektu? A po co są wtedy oni?
    6 
 6 



zobacz też:

Zintegrowane dane dot. zagospodarowania przestrzennego

Firma Geo-System Sp.z o.o. uruchomiła kolejną zintegrowaną usługę WMS. Tym razem integracja...

Spore zainteresowanie usługami integrującymi

Na początku lipca warszawska firma Geo-System uruchomiła zbiorcze usługi WMS dla ewidencji gruntów i...

Geo-System udostępnia zintegrowane WMS-y

Od początku lipca firma Geo-System udostępnia dwie zbiorcze usługi WMS dotyczące uzbrojenia terenu (Krajowa...


wiadomości

GEOPRYZMAT
RASZYN

Instrumenty optyczne, GPS i skanery. Wyłączny dystrybutor marek Pentax i Kolida

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
2025-05-19 | POZNAŃ
Człowiek w przestrzeni: działalność, efekty i perspektywy
Konferencja ma na celu rozpowszechnienie i popularyzację studenckich osiągnięć z zakresu geografii...
więcej
2025-05-21 | WARSZAWA
Geodezja inżynieryjna w procesie realizacji inwestycji budowlanej
Zakład Geodezji Inżynieryjnej i Systemów Pomiarowych Politechniki Warszawskiej zaprasza na...
więcej
2025-05-22 | ŁOCHÓW
Kongres GIS 2025
Głowne zagadnienia kongresu: • najnowsze trendy, innowacyjne rozwiązania, zaawansowane...
więcej
2025-05-22 | JÓZEFOSŁAW
XVII Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna
XVII Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna pt. "Nowe wyzwania geodezji inżynieryjnej w...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Kolorowe wideo z orbity
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
firmę FARO założyli Simon Raab i Greg Fraser?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Stanisław Pachuta (1923-2003)

Stanisław  Pachuta  (1923-2003)
Urodził się 1 września 1923 roku w Kolanowie koło Bochni. Uczęszczał do Gimnazjum im. Kazimierza Wielkiego. W czasie okupacji (od 1942 r.) pracował w biurze meldunkowym gminy Bochnia-Wieś, jednocześnie działał w Armii Krajowej (zajmował się m.in...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1782
Niemiecki profesor A.W.F. Crome publikuje "Mapę produkcji w Europie" - pierwszą mapę tematyczną, ukazującą produkcję 56 różnych towarów w Europie.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2