Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2017-08-29 | GIS

Bezpieczeństwo zapisane na mapie, czyli GIS dla Polskiej Policji

Informacja geograficzna udoskonala pracę wielu organizacji w różnorodnych obszarach ich działania. Od jakiegoś czasu narzędzia GIS pomagają również łapać piratów drogowych, wskazywać niebezpieczne dla kierowców trasy, a nawet namierzać przestępców. Polska Policja we współpracy z firmą Esri przeprowadziła projekt wdrożenia systemu informacji geograficznej, za co odebrała wyróżnienie: „Za specjalne osiągnięcia w GIS-ie” (SAG – Special Achievement in GIS) podczas Międzynarodowej Konferencji Użytkowników Esri w San Diego (USA).


Ilustracja: Bezpieczeństwo zapisane na mapie, czyli GIS dla Polskiej Policji

Rozwiązanie GIS zostało wdrożone we wszystkich komendach wojewódzkich i w Komendzie Stołecznej Policji. Informacja geograficzna wykorzystywana jest przede wszystkim w biurze wywiadu i informacji kryminalnej, biurze ruchu drogowego, informatyki i łączności, a także w biurze prewencji.

Przestępca ,,zaznaczony” na mapie
Oprogramowanie GIS okazało się szczególnie przydatne w pracy wywiadowczej i dochodzeniowo-śledczej. Dzięki wykorzystaniu systemu policjanci mogą zbierać i systematyzować informacje dotyczące billingów połączeń czy adresów, pod którymi przebywa związana z daną sprawą osoba. Mogą również analizować odwiedzane przez nią stacje benzynowe czy trasy, po których mogła się przemieszczać. Dane przedstawione na jednej mapie pozwalają śledzić kilka wątków jednocześnie, co stanowi dla policjantów ogromne ułatwienie. Analiza billingów i nagrań z kamer daje nie tylko możliwość namierzania przestępców czy zaginionych osób, ale stanowi także niepodważalny dowód w prowadzonych sprawach. Przedstawienie na jednej mapie wszystkich działań osoby poszukiwanej, które stanowią trop dla policjantów, może stanowić świadectwo dla prokuratorów i sędziów rozstrzygających dany przypadek.

Rozwiązania GIS okazały się również bardzo przydatne w pracy Biura Ruchu Drogowego. Pozwalają bowiem skuteczniej rozmieszczać patrole drogowe i informować kierowców o zagrożeniach, wskazując najbardziej niebezpieczne miejsca. Obywatele mogą także sami zgłaszać niepokojące ich sytuacje na drodze, wykorzystując System Ewidencji Wypadków i Kolizji (SEWIK). Dzięki rozwiązaniom GIS precyzyjniej niż dotychczas odnotowywane są współrzędne geograficzne różnych wypadków, kolizji czy wykroczeń.

Mapa dostępna dla każdego
Polska Policja dostała wyróżnienie także za stworzenie Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa (KMZB). Powstała ona po to, by usprawnić codzienną pracę komend wojewódzkich, a obywatele mogli łatwo i przede wszystkim szczegółowo informować o wszelkich zagrożeniach, wykorzystując do tego m.in. mobilną aplikację Geoportal Mobile. Dzięki niej policja znacznie szybciej dowiaduje się o niepokojących sytuacjach czy wypadkach, których zgłaszające osoby były świadkami lub uczestnikami. Jak zapewniają twórcy mapy, może ona obsłużyć nawet miliony doniesień. Dzięki KMZB obywatele mają również dostęp do statystyk związanych z przestępstwami i informacji o zagrożonych rejonach.

Wprowadzenie rozwiązań GIS znacznie zmodernizowało i usprawniło działania policji, która w tym roku jako jedyna instytucja w Polsce otrzymała prestiżową nagrodę SAG, przyznawaną przez firmę Esri. Ich wysiłek wsparty narzędziami desktopowymi i serwerowymi (głównie ArcGIS Online) sprawił, że wszelkie działania stają się skuteczniejsze. Jednocześnie rośnie poziom bezpieczeństwa obywateli. Przedstawiciele policji zapewniają, że już niebawem wykorzystają to rozwiązanie również w innych obszarach swojej pracy.

Źródło: Esri Polska


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



zobacz też:

Esri docenia Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa

Podczas ostatniej Międzynarodowej Konferencji Użytkowników Esri producent pakietu ArcGIS...

Nowy mobilny Geoportal: ładniej, ale czy lepiej?

Z Google Play można już pobrać nową wersję aplikacji Geoportal Mobile udostępniającej zasoby...


wiadomości

NaviGate Sp. z o.o.
Kraków

NaviGate – Oddział Warszawa ul. Gościnna 7, 05-082 Blizne Łaszczyńskiego k. Warszawy, tel. 22 270-15-54 ODBIORNIKI GNSS RTK, TACHIMETRY ELEKTRONICZNE I ZROBOTYZOWANE, BEZZAŁOGOWE STATKI POWIETRZNE (DRONY), SENSORY Sklep Serwis...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
2025-05-19 | POZNAŃ
Człowiek w przestrzeni: działalność, efekty i perspektywy
Konferencja ma na celu rozpowszechnienie i popularyzację studenckich osiągnięć z zakresu geografii...
więcej
2025-05-21 | WARSZAWA
Geodezja inżynieryjna w procesie realizacji inwestycji budowlanej
Zakład Geodezji Inżynieryjnej i Systemów Pomiarowych Politechniki Warszawskiej zaprasza na...
więcej
2025-05-22 | ŁOCHÓW
Kongres GIS 2025
Głowne zagadnienia kongresu: • najnowsze trendy, innowacyjne rozwiązania, zaawansowane...
więcej
2025-05-22 | JÓZEFOSŁAW
XVII Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna
XVII Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna pt. "Nowe wyzwania geodezji inżynieryjnej w...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Geospatial Revolution, odc. 3
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
żeby opisać czasoprzestrzeń potrzebny jest rachunek tensorowy?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Gustaw Gerlach (1827-1915)

Gustaw Gerlach (1827-1915)
Osiadły w Warszawie niemiecki przedsiębiorca. W 1852 roku uruchomił firmę „Specjalna Fabryka Instrumentów Geodezyjnych i Rysunkowych G. Gerlach" na bazie warsztatu założonego w 1816 r. przez mechanika Józefa Migdalskiego. Jednym...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1947
W strukturach Wojskowego Instytutu Geograficznego utworzono Samodzielny Oddział Fotogrametryczny.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2