Badania geodezyjne na terenie tego obozu prowadzone są przez specjalistów z WGiK PW już od kilku lat, a kieruje nimi dr inż. Sebastian Różycki. Jak informowaliśmy 2 lata temu, wykorzystanie danych z lotniczego skaningu i archiwalnych zdjęć lotniczych oraz badań georadarem w połączeniu z relacjami świadków umożliwiło odkrycie nieznanych wcześniej masowych grobów. Dotychczas odkryto pięć jam grobowych, choć naukowcy przypuszczają, że w pobliżu mogą znajdować się kolejne.
Jak czytamy w „Rzeczpospolitej”, najnowsze odkrycie również możliwie było dzięki połączeniu analizy danych przestrzennych, relacji świadków oraz archiwalnych dokumentów PKP. W badaniach wykorzystano zdjęcia lotnicze wykonane w 1944 roku, gdy tamtejsza linia kolejowa jeszcze istniała.
W miejscu wyznaczonym przez geodetów z PW stanęła już tablica informacyjna w językach polskim i angielskim. Odtworzono także nasyp kolejowy. Niebawem powinna się także ukazać książka, której współautorem będzie dr Sebastian Różycki, gdzie szczegółowo zaprezentowane zostaną badania przeprowadzone w Treblince.