Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2019-04-01 | Geodezja, Prawo

Czy karać powiaty za zbyt długą weryfikację? [wyniki ankiety]

Zdecydowana większość uczestników naszej ankiety popiera pomysł karania starostw za zbyt długą weryfikację.


Ilustracja: Czy karać powiaty za zbyt długą weryfikację? [wyniki ankiety]

Ankietę opublikowaliśmy po tym, jak w zeszłym tygodniu główny geodeta kraju zaprezentował projekt przepisów, które przewidują, po pierwsze, konkretne terminy weryfikacji prac geodezyjnych (od 5 do 20 dni, w zależności od powierzchni opracowania), a po drugie, wprowadzenie kary za ich niedotrzymanie (100 zł za dzień zwłoki).

Propozycje dobre, ale…

Nasz internetowy kwestionariusz wypełniło 714 osób – wśród nich 63% deklaruje się jako wykonawcy prac geodezyjnych, a 29% jako przedstawiciele administracji publicznej. Aż 3/4 ankietowanych uważa pomysł karania powiatów za słuszny, choć w ocenie 46% badanych propozycje przedstawione przez GGK należy zmodyfikować. W jaki sposób?

2/5 osób postulujących poprawienie propozycji GGK sugeruje zmianę sposobu nakładania kary. Przypomnijmy, że wg wstępnych założeń obowiązek ten miałby spoczywać na WINGiK-u. W dyskusji zarówno na Geoforum.pl, jak i podczas zeszłotygodniowego spotkania geodetów powiatowych nie brakowało jednak głosów, że w proponowanym brzmieniu przepis jest zbyt ogólnikowy – nie wiadomo chociażby, jak wojewódzka inspekcja miałaby monitorować terminowość pracy PODGiK-ów.

Ponadto 1/3 ankietowanych postulujących modyfikację propozycji GGK uważa, że należy podnieść wysokość kar (obniżki domaga się 6%). Niewiele mniej, bo 29%, chce wydłużenia terminów weryfikacji, a 23% – ich skrócenia.

Czy wprowadzenie kar ma faktycznie szansę skrócić terminy weryfikacji prac? Wierzy w to aż 2/3 ankietowanych, przy czym 2/5 uważa, że ten wpływ będzie zdecydowany. 23% twierdzi natomiast, że przepis ten nie wpłynie na tempo weryfikacji, a 11% spodziewa się nawet, że skutki będą odwrotne od zamierzonych.

Urzędnik vs. wykonawca

Wyniki ankiety prezentują się zupełnie inaczej, gdy przeanalizujemy odpowiedzi osób deklarujących się jako przedstawiciele administracji publicznej. Aż 46% z nich jest przeciwnych karom. Warto jednak odnotować, że kolejne 2/5 gotowe jest na wprowadzenie takiej sankcji, ale pod warunkiem modyfikacji propozycji GGK. Najczęściej powtarzany przez nich postulat (77% wskazań) to wydłużenie terminów weryfikacji.

Urzędnicy generalnie nie wierzą, że wprowadzenie kar przyspieszy weryfikację. Zdaniem 38% tempo weryfikacji się nie zmieni, a kolejne 16% uważa, że nawet się wydłuży. Znacznie szybszej weryfikacji spodziewa się tylko 20% badanych urzędników.

A jak odpowiadali wykonawcy prac geodezyjnych? Wśród nich poparcie dla wprowadzenia kar jest oczywiście znacznie większe i wynosi 87%, przy czym 50% wykonawców chce modyfikacji propozycji GGK. Najczęściej zgłaszane postulaty to: podniesienie kar (43%), zmiana sposobu nakładania kar (40%) oraz skrócenie terminów weryfikacji (23%).

Zdaniem aż 77% ankietowanych wykonawców wprowadzenie kar ma szansę skrócić weryfikację, przy czym 55% uważa, że skrócenie będzie zdecydowane.

Jerzy Królikowski


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

JOKE DOBRE, JUTRO SIĘ WSZYSTKO WYJAŚNI :)
  
 1 
Już tacy jesteśmy sfrustowani, że zapomnieliśmy jaka dziś data.
  
 3 
dobrze poinformowany co ciepły dzień i w Tworkach na spacer wypuścili?
    1 
 1 
znak zapytania ? Wiadomość nieoficjalna z ministerstwa: GGK na ogłosić przetarg na jednility program do obsługi PODGiK,ktory sam będzie weryfikował zasilanie baz. Bazy tylka EGiB i GESUT Zgłoszenia, weryfikacja,licencje mają zniknąć. 100% odpowiedzialność kierownika prac geodezyjnych. Powołanie państwowych firm kontrolujących zasilanie baz przez zleceniodawców prac geodezyjnych jako rezultat wyników pomiarów.
    5 
 5 
to początek końca podgik-ów w obecnym stanie. Mam nadzieję. Podgik będzie tylko miejscem gdzie przyjmowane i wydawane będą dane. Jeszcze trochę...
    4 
 9 
PO CO WERYFIKACJA I MZ? Mapę ze skaningu zawsze mam gotową przed materiałami z PODGiK i lepszą niż te materiały. Jeszcze płacę za to, żeby ktoś mi przedłużał czas potrzebny na wykonanie opracowania i sprzedaż gotowego produktu klientowi. Po co prowadzić mapę zasadniczą i weryfikować dane od geodetów? Miliony złotych na utrzymywanie czegoś, co nie jest potrzebne. Rynek sam zweryfikuje jakość prac. Zamawiający nie zawsze potrzebuje 100% mapy zasadniczej. To wszystko da się dogadać między Zamawiającym a Wykonawcą bez udziału Administracji. Uważam, że wszystkim wykonawcą by się to nawet bardziej opłacało. Nie robilibyście 4 mapek na odwal się tylko 2 porządnie za uzgodnione pieniądze w uzgodnionym zakresie z ilością uzgodnionych elementów. Poza tym ja zrobię mapę na cito a potem ktoś w tym samym zakresie robi pieniądze na mojej pracy? A następnym razem przegram na otwartym rynku bo tamten jest tańszy. Nie bardzo to rozumiem... Gdzie są prawa autorskie?
    5 
 15 
weryfikacja zawsze są dwie prawdy przy dwóch stronach a nawet trzy, prawda1 weryfikacja trwała by szybciej jak wykonawcy prac geodezyjnych bardziej przyłożą się do swojej pracy a kierownicy prac - geodeci uprawnieni będą sprawdzać, nadzorować te prace a nie tylko podpisywać prawda2 w urzędach też nie jest dobrze wykonuje się pracę geodezyjną pod weryfikatora w każdym powiecie inaczej, ponieważ mamy niejednoznaczne przepisy prawda3 główny urząd geodezji i kartografii tworzy przepisy, które są nie spójne co pokazują wyroki sądowe "najlepiej jest zrzucać problem na wszystkich, brak współpracy każdy pokazuje jaki jest ważny"
    3 
 18 
do wykonawcy niewolnika powiaty też są za tym, oświadczenie wykonawcy o wykonaniu prac zgodnie ze standardami geodezyjnymi wystarczy. Jeżeli dane nie będą mogły być załadowane do baz odpowiedzialność jak w art.48 PGiK, lub weryfikacja tylko plików wsadowych. Jeżeli będzie utrzymana taka linia jak obecnie jest proponowana, każdy operat będzie miał protokół negatywny, na wstępie. I wszyscy o tym wiemy. Skończy się też informowanie na telefon, przyjedź i popraw, niestety termin i kasa...
    3 
 11 
smutna "geodezja" Kiedy w końcu szanowny GGK zrozumie że takie przepychanki nic dobrego nie przyniosą? A wystarczy tak po prostu USUNĄĆ niepotrzebną weryfikację która w ŻADEN sposób nie poprawia zasobu geodezyjnego i generuje niepotrzebne koszty prowadzenia administracji..Wydłużyć terminy weryfikacji? Ludzie kochani.. w jednym z ośrodków mam gotową mapę 3D ze skaningu mobilnego zanim dostane materiały ze ośrodka..koszmar..w taki sposób nigdy nie pójdziemy do przodu i będziemy dalej gnili w geodezyjnym PRL-u
    10 
 19 



wiadomości

TPI

Centrala Warszawa tel. (22) 632 91 40 warszawa@tpi.com.pl Biuro Gdańsk tel./faks (58) 320 83 23 gdansk@tpi.com.pl Biuro Wrocław tel./faks (71) 325 25 15 wroclaw@tpi.com.pl Biuro Poznań tel./faks (61) 665 81 71 poznan@tpi.com.pl Biuro Kraków...

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-05-21 | WARSZAWA
Geodezja inżynieryjna w procesie realizacji inwestycji budowlanej
Zakład Geodezji Inżynieryjnej i Systemów Pomiarowych Politechniki Warszawskiej zaprasza na...
więcej
2025-05-22 | ŁOCHÓW
Kongres GIS 2025
Głowne zagadnienia kongresu: • najnowsze trendy, innowacyjne rozwiązania, zaawansowane...
więcej
2025-05-22 | JÓZEFOSŁAW
XVII Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna
XVII Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna pt. "Nowe wyzwania geodezji inżynieryjnej w...
więcej
2025-05-22 | WARSZAWA
Konferencja: Czy to już miasta przyszłości?
W programie przewidziano panele referatów oraz warsztaty, skupiające się na aspekcie środowiskowym...
więcej
2025-05-27 | POLAŃCZYK
IX Konferencja Solina 2025
Tematyka Konferencji: 1. Rozwój zrównoważony - możliwości stosowania nowych technologii w...
więcej
2025-05-27 | BRZEŹNO
II Mistrzostwa Polski Geodetów w Golfie ze szkoleniem dotyczącym praktycznych aspektów formatu GML
Wrocławski oddział Stowarzyszenia Geodetów Polskich organizuje w dniach 27–28 maja 2025 r. na...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Lidar odkrywa zapomniane ślady w puszczy
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
w XVIII-wiecznym słownictwie technicznym wyraz „planta” oznaczał plan?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Józef Chodźko (1800-1881)

Józef  Chodźko  (1800-1881)
Urodził się 6 grudnia 1800 roku w Krzywiczach na Wileńszczyźnie. W 1816 roku rozpoczął studia na Uniwersytecie Wileńskim. Dwa lata później uzyskał tytuł magistra filozofii, a w 1821 ukończył studia z zakresu geodezji i astronomii. Jego...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1934-1935

1934-1935
Robert Watson-Watt (1892-1973), szkocki fizyk, przeprowadza pomyślnie pierwsze próby z radarem - nadajnik radiowy wysyłał w stronę lecącego samolotu sygnały nadawane na falach krótkich. W końcu lat 40. technika radarowa umożliwiała...
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2