Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2019-04-01 | Geodezja

GIG o niepewnych unijnych dotacjach i losach Apelu 45

W najnowszym wydaniu „Biuletynu Geodezyjnej Izby Gospodarczej” przeczytamy m.in. o przyszłości porozumienia Apel 45 oraz o zaniepokojeniu przedsiębiorców brakiem działań GUGiK mających na celu pozyskanie kolejnych unijnych dotacji.


Ilustracja: GIG o niepewnych unijnych dotacjach i losach Apelu 45

W wydaniu 2/2019 opublikowano relację ze spotkania 5 organizacji geodezyjnych i kartograficznych uczestniczących w porozumieniu Apel 45, które odbyło się 11 marca na Politechnice Warszawskiej. W jego trakcie poruszono m.in. temat braku informacji dotyczących planów pozyskania przez GUGiK kolejnych unijnych dotacji. „GGK niemal na każdej konferencji przekazuje informację, że nie on jest od załatwiania roboty dla firm geodezyjnych. Wywołało to poruszenie uczestników spotkania, bo któż jak nie GGK wraz GUGiK ma dbać o to, aby branża geodezyjna się rozwijała. To GGK i GUGIK powinien kreować kierunki rozwoju poprzez planowanie działań na przyszłość” – pisze prezes GIG Krzysztof Lichończak.

W Biuletynie sporo miejsca poświęcono Apelowi 45. Krzysztof Rogala (przewodniczący Komitetu Wykonawczego tego porozumienia oraz wiceprezes GIG) informuje o dalszych losach tej inicjatywy po opublikowanej na początku tego roku deklaracji Polskiego Towarzystwa Geodezyjnego. Przypomnijmy: organizacja ta stwierdziła m.in. że „obecna formuła porozumienia się wyczerpała”, zatem uznaje współpracę w jej ramach za zakończoną. Przedstawiciele Apelu 45 twierdzą, że deklaracja ta oznacza wypowiedzenie przez PTG Porozumienia „Apel 45”. Towarzystwo jest jednak przeciwnego zdania i twierdzi, że wciąż jest formalnym uczestnikiem tej inicjatywy. Co więcej, deklaruje gotowość udziału w dalszych pracach Apelu 45.

„Niestety, ostatnie miesiące zostały zmarnowane z uwagi na działania Polskiego Towarzystwa Geodezyjnego. PTG wystosowało takie propozycje zmiany działania Komitetu Wykonawczego, które były niemożliwe do zaakceptowania przez pozostałych sygnatariuszy Porozumienia. Ponieważ Regulamin działania Komitetu daje prawo każdej organizacji do zawetowania finalnego tekstu każdego wystąpienia, doszło do pata decyzyjnego” – wyjaśnia Krzysztof Rogala.

Jak jednak pisze dalej, 8 marca udało się podjąć działania, które przywróciły zdolność do realizacji wniosków Porozumienia, ale już bez PTG. Ponadto wszyscy partnerzy Apelu zgodnie zaakceptowali rozszerzenie delegacji Komitetu do podejmowania się spraw niebędących bezpośrednio wnioskami i celami określonymi w porozumieniu. Aby chronić suwerenność i interesy każdej organizacji, zostały potwierdzone i opracowane „bezpieczniki”. To m.in. prawo do „liberum veto” w fazie procedury finalnej akceptacji przygotowania danego wystąpienia – wyjaśnia Krzysztof Rogala.

Wiceprezes GIG informuje jednocześnie o najnowszych działaniach merytorycznych Apelu. Komitet Wykonawczy tej inicjatywy kończy prace nad wystąpieniami do GGK dotyczącymi wprowadzenia opłaty ryczałtowej za materiały PZGiK udostępniane wykonawcom prac geodezyjnych oraz zmiany zasad dokonywania aktualizacji EGIB. W dalszych planach jest wystosowanie pisma dotyczącego jednoznacznego określenia przedmiotu i zakresu jednego zgłoszenia oraz nieuzasadnionej dwuetapowości prac geodezyjnych wymaganej przez starostów, a także określenia terminów załatwiania poszczególnych spraw na linii organ – wykonawca.

Biuletyn GIG 2/2019

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

no własnie dzisiaj "młody" trawnik KŁADZIE i du... a "stary" sieje i ma:). jak internet w firmie nawala jest podobnie..hehe
  
Likwidaca Czas likwidacji firm geodezyjnych uwłaszczonych na majątku państwowym to relikt przeszłości. Pieniądze są gdzie indziej. Potrzebuję trawnik do ogrodu. Właściciel ogrodnictwa mówi trawnik mam, ale położyć musi sobie pan sam. Nie mam ludzi do roboty. To właśnie wolny rynek. I nic tu nie pomoże żaden prezes czy jak tam kto woli minister :)
    2 
 2 
Pieniądz na rynku jest potrzebny! to żadne odkrycie. A GGK wykonując swoje zadania winien kreoważ niezbędne prace geodezyjne i nakreslać perspektywę.No bo kto jak nie On?
  
 1 
To pomaluj sobie mieszkanie bez kasy na farby i pędzle.
  
 1 
Rozwój to kasa :-)) Przyjrzyjcie się Państwo co się stało z kasą do tej pory wydaną na geodezję. Przyjrzyjcie się na te sklikane, zeskanowane mapy zasadnicze, zmodernizowane w remizach strażackich ewidencje, na te bazy w których żadna informacja nie jest pewna i wiarygodna. Czy tam są te miliardy wydane na geodezję? Czy to jest właśnie ten rozwój obiecany przez tych co tą kasę wzieli? I czy ma sens dalsze pompowanie pieniędzy w ten "rozwój"? Kto tutaj czuje się beneficjentem tego "rozwoju"? Wykonawcy? Pracownicy starostw? A może petenci i kliencie, potencjalni inwestorzy czy ludzie zainteresowani ochroną własności swoich nieruchomości?
  
 2 
Szansa na rozwój jest wtedy jak jest kasa. Niestety kasy nie będzie. GGK nie zajmuje się finansowaniem systemu jakim jest geodezja w państwie, bo nie rozumie że to nie "kasa dla firm" tylko kasa na realizowanie zadań. Będzie więc tak jak teraz, że nasz Pan GGK wysyła sobie życzenia do zrobienia a kasa za tym nie idzie. A potem pojawiają się różne osobniki na geoforum opowiadające o dociśnięciu śruby powiatom, tyle że pan GGK i rządówka za to nie płacą. Jaśnie państwo tylko wymagają, rachunek pokrywa kto inny.
    1 
 5 
Uwielbiam te teksty - "GGK niemal na każdej konferencji przekazuje informację, że nie on jest od załatwiania roboty dla firm geodezyjnych. Wywołało to poruszenie uczestników spotkania, bo któż jak nie GGK wraz GUGiK ma dbać o to, aby branża geodezyjna się rozwijała." Rozwój geodezji od wielu lat polega na pompowaniu kasy ciągle w te same kieszenie. Nazwisk i nazw firm nie będę wymieniał bo wszyscy doskonale je znają i wiadomo, że to wszystko jedno towarzystwo. Wyrobnicy którzy na nich pracują dostawali zawsze jakieś nędzne grosze a ostatnio nawet wcale, dzięki umowom w których kary umowne pozwalały na zabranie całości wynagrodzenia. Geodezja w Polsce rozwinie się dopiero jak zniknie to koryto przy którym żerują ... no wiecie jakie zwierzątka. Zniknie kasa, zostaną obowiązki, niezrealizowane projekty, totalny bałagan to mooooże będzie szansa na rozwój. Na razie, właśnie przez kasę, nie ma na to szans.
    2 
 1 
I pewnie dlatego budżet GUGiK dinozaurze wzbogacił się o 20 baniek. I pewnie też dlatego pan GGK z kilkoma kolegami z firm ustawia rynek do np specyfikacji wms czy przyszłych zmian. Oczywiście zgodnie z ideą GUGiK zapłacą za to inni czyli np powiaty.
  
@Dinozaur Słusznie. Kiedyś słuszałem jak GGK na konferencji odpowiedział ś.p. Waldemarowi Klockowi, że nie jest jego rolą zapenienie zleceń dla firm komercyjnych. I z tym się zgadzam. Niestety projekty prowadzone tak jak dotychczas mocno zaszkodziły geodezji.
    3 
 2 
Geo Ciekawe w jakim kierunku to podaży by lobbowac prawo tak aby jeszcze ktoś mógł na tym zarobić.? Ile to będzie jeszcze trwało?
  
Oczywiście, zadaniem GGK nie jest załatwianie roboty dla firm geodezyjnych. Jest on organem administracji publicznej, który w warunkach społecznej gospodarki rynkowej nie ingeruje w rynek. Firmy geodezyjne powinny uzyskiwać zamówienia od uczestników rynku, a nie od Państwa. Zamówienia publiczne powinny być nieznaczącą pulą zamówień na rynku usług geodezyjnych. Gdy pula zamówień publicznych zaczyna dominować rynek staje się patologiczny. Pozdrawiam.
    3 
 3 
To nie żart I kolejny. Dobre tempo.
  
To nieprawda GGK działa. Zniknął kolejny dyrektor z GUGIK, w tym tempie za kilka miesięcy zostanie sam GGK.
  
Zastanawiam sie jak będzie finansowana geodezja po obecnym GGK ? Projektów brak, finansów większych nie będzie, RPO się kończą. I nie będzie niczego.
  



zobacz też:

W Biuletynie GIG o kosztorysowaniu prac i aktywności Izby

Po dłuższej przerwie w internecie ukazał się kolejny numer Biuletynu Geodezyjnej Izby...


wiadomości

GEOPRYZMAT
RASZYN

Instrumenty optyczne, GPS i skanery. Wyłączny dystrybutor marek Pentax i Kolida

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-05-27 | POLAŃCZYK
IX Konferencja Solina 2025
Tematyka Konferencji: 1. Rozwój zrównoważony - możliwości stosowania nowych technologii w...
więcej
2025-05-27 | BRZEŹNO
II Mistrzostwa Polski Geodetów w Golfie ze szkoleniem dotyczącym praktycznych aspektów formatu GML
Wrocławski oddział Stowarzyszenia Geodetów Polskich organizuje w dniach 27–28 maja 2025 r. na...
więcej
2025-05-27 | ON-LINE
Standardy BIM i GIS w projektach CPK
W programie: • Standardy BIM i GIS w CPK – jak przygotować się na nadchodzące projekty;...
więcej
2025-05-28 | KIELCE
Konferencja: Inteligentna, zrównoważona i cyfrowa ulica
W programie przewidziano: • debatę otwierającą z udziałem prezydentów miast; •...
więcej
2025-05-29 | LEGNICA
XXIX Międzynarodowe Polsko-Czesko-Słowackie Dni Geodezji
W Legnicy w dniach 29-31 maja 2025 roku odbędą się XXIX Międzynarodowe Polsko-Czesko-Słowackie Dni...
więcej
2025-06-10 | ON-LINE
Zagadnienia gleboznawczej klasyfikacji gruntów
Szkolenie dedykowane jest dla: - Administracji geodezyjnej wszystkich szczebli. - Wykonawców prac...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Geoida od GOCE
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
producent skanerów ? firma FARO ? nazywał się najpierw Res-Tech?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Paweł Edmund Strzelecki (1797-1873)

Paweł Edmund  Strzelecki  (1797-1873)
Geolog, podróżnik, odkrywca, który zdobył najwyższy szczyt Australii i nazwał go Górą Kościuszki. Urodził się 20 lipca 1797 roku w Głuszynie (dziś w granicach Poznania) w rodzinie szlacheckiej herbu Oksza. Przez kilka lat zarządzał włościami księcia...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1790
W armii pruskiej utworzono korpus inżynierów-geografów, zajmujący się pomiarami topograficznymi. Następuje intensyfikacja, trwających od lat 60., prac nad zdjęciem kartograficznym całych Niemiec.,
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2