W wydaniu 2/2019 opublikowano relację ze spotkania 5 organizacji geodezyjnych i kartograficznych uczestniczących w porozumieniu Apel 45, które odbyło się 11 marca na Politechnice Warszawskiej. W jego trakcie poruszono m.in. temat braku informacji dotyczących planów pozyskania przez GUGiK kolejnych unijnych dotacji. „GGK niemal na każdej konferencji przekazuje informację, że nie on jest od załatwiania roboty dla firm geodezyjnych. Wywołało to poruszenie uczestników spotkania, bo któż jak nie GGK wraz GUGiK ma dbać o to, aby branża geodezyjna się rozwijała. To GGK i GUGIK powinien kreować kierunki rozwoju poprzez planowanie działań na przyszłość” – pisze prezes GIG Krzysztof Lichończak.
W Biuletynie sporo miejsca poświęcono Apelowi 45. Krzysztof Rogala (przewodniczący Komitetu Wykonawczego tego porozumienia oraz wiceprezes GIG) informuje o dalszych losach tej inicjatywy po opublikowanej na początku tego roku deklaracji Polskiego Towarzystwa Geodezyjnego. Przypomnijmy: organizacja ta stwierdziła m.in. że „obecna formuła porozumienia się wyczerpała”, zatem uznaje współpracę w jej ramach za zakończoną. Przedstawiciele Apelu 45 twierdzą, że deklaracja ta oznacza wypowiedzenie przez PTG Porozumienia „Apel 45”. Towarzystwo jest jednak przeciwnego zdania i twierdzi, że wciąż jest formalnym uczestnikiem tej inicjatywy. Co więcej, deklaruje gotowość udziału w dalszych pracach Apelu 45.
„Niestety, ostatnie miesiące zostały zmarnowane z uwagi na działania Polskiego Towarzystwa Geodezyjnego. PTG wystosowało takie propozycje zmiany działania Komitetu Wykonawczego, które były niemożliwe do zaakceptowania przez pozostałych sygnatariuszy Porozumienia. Ponieważ Regulamin działania Komitetu daje prawo każdej organizacji do zawetowania finalnego tekstu każdego wystąpienia, doszło do pata decyzyjnego” – wyjaśnia Krzysztof Rogala.
Jak jednak pisze dalej, 8 marca udało się podjąć działania, które przywróciły zdolność do realizacji wniosków Porozumienia, ale już bez PTG. Ponadto wszyscy partnerzy Apelu zgodnie zaakceptowali rozszerzenie delegacji Komitetu do podejmowania się spraw niebędących bezpośrednio wnioskami i celami określonymi w porozumieniu. Aby chronić suwerenność i interesy każdej organizacji, zostały potwierdzone i opracowane „bezpieczniki”. To m.in. prawo do „liberum veto” w fazie procedury finalnej akceptacji przygotowania danego wystąpienia – wyjaśnia Krzysztof Rogala.
Wiceprezes GIG informuje jednocześnie o najnowszych działaniach merytorycznych Apelu. Komitet Wykonawczy tej inicjatywy kończy prace nad wystąpieniami do GGK dotyczącymi wprowadzenia opłaty ryczałtowej za materiały PZGiK udostępniane wykonawcom prac geodezyjnych oraz zmiany zasad dokonywania aktualizacji EGIB. W dalszych planach jest wystosowanie pisma dotyczącego jednoznacznego określenia przedmiotu i zakresu jednego zgłoszenia oraz nieuzasadnionej dwuetapowości prac geodezyjnych wymaganej przez starostów, a także określenia terminów załatwiania poszczególnych spraw na linii organ – wykonawca.
Biuletyn GIG 2/2019