Przypomnijmy, że z w ubiegłorocznej edycji po raz trzeci z rzędu najlepsza okazała się drużyna gospodarzy – Państwowych Szkół Budownictwa i Geodezji im. H. Łopacinskiego w Lublinie. Natomiast indywidualnie zwyciężyła reprezentantka Zespołu Szkół Budowlanych w Bydgoszczy.
Eliminacje szkolne, które odbyły się pod koniec października 2018 r. w aż 60 szkołach, wyłoniły trzyosobowe reprezentacje 25 z nich. Zespoły te zyskały tym samym prawo do uczestnictwa w kolejnych etapach olimpiady.
W zawodach II stopnia, czyli
etapie międzyszkolnym, który rozpocznie się o 9.00, uczniowie będą walczyć zarówno drużynowo, jak i indywidualnie. Najpierw do rozwiązania są zadania tekstowe, później testy. Na jutro (5 kwietnia) zaplanowano zadania terenowe. Suma punktów zdobytych w części pisemnej i praktycznej przez trójkę uczniów każdej ze szkół zdecyduje o miejscu na liście najlepszych drużyn. Jutro jury ogłosi wyniki klasyfikacji zespołowej etapu międzyszkolnego oraz nazwiska 20 najlepszych uczestników wyłonionych w ramach klasyfikacji indywidualnej etapu międzyszkolnego zakwalifikowanych do zawodów III stopnia.
Zawody III stopnia, czyli
etap centralny, odbędą się w sobotę 6 kwietnia. 30-minutowy test spośród 20 zawodników wyłoni 10 finalistów, którzy będą odpowiadać na wylosowane zestawy pytań. Trójka najlepszych z nich ukończy olimpiadę z tytułem laureata i uzyska prawo wstępu na kierunek geodezja i kartografia na dowolnej krajowej uczelni wyższej. Pozostali uczestnicy etapu centralnego (finaliści) mają zapewnione indeksy na kierunku geodezja i kartografia w uczelniach, których senaty podjęły odpowiednią uchwałę w tym zakresie. Każdy z nich musi oczywiście wcześniej zdać egzamin maturalny.
Program olimpiady w Żelechowie