MapoFaktura została zrealizowana za pomocą aplikacji Discord. Spotkanie on-line rozpoczęło się od krótkiej prezentacji dr. Tomasza Napierały z Uniwersytetu Łódzkiego na temat wpływu epidemii koronawirusa na działalność sektora hotelarskiego w Łodzi. Warsztaty na temat edycji w OpenStreetMap poprowadził Włodzimierz Bartczak ze Stowarzyszenia OSM Polska.
Mapowanie rozpoczęło się od rozdzielenia obiektów noclegowych między uczestnikami; posłużyła do tego aplikacja Trello. Wcześniej zgromadzone dane na temat obiektów noclegowych zamieszczono w bazie na Google Sheets. Korzystając z niej, uczestnicy MapoFaktury edytowali istniejące lub wprowadzali nowe obiekty do OpenStreetMap. Przygotowanie bazy było wspólnym wysiłkiem studentów II roku studiów magisterskich kierunku turystyka i rekreacja na Uniwersytecie Łódzkim oraz kadry Łódzkiej Organizacji Turystycznej.
Uczestnicy MapoFaktury mieli również za zadanie zweryfikować dostarczone dane. Jeśli zdiagnozowali błąd, sporządzali raport o tym w Google Docs. Na koniec wracali do aplikacji Trello, aby oznaczyć obiekt noclegowy jako zmapowany.
Uczestnicy MapoFaktury zmapowali łącznie 154 obiekty noclegowe działające w Łodzi. Niektóre z nich były już zaznaczone na mapie, jednakże wymagały korekty danych. Pozostałe należało wprowadzić do zasobów OSM. Oprócz nadania nazwy obiektu i ulokowania na mapie uczestnicy wydarzenia wpisywali podstawowe informacje dotyczące obiektu, takie jak: adres, numer telefonu, strona internetowa, adres e-mail, kategoryzacja obiektu noclegowego, liczba pokoi i łóżek.
Głównym organizatorem MapoFaktury byli studenci II roku studiów magisterskich kierunku turystyka i rekreacja na Wydziale Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego wraz z dr. Tomaszem Napierałą. W wydarzenie zaangażowały się również m.in.: Stowarzyszenie OpenStreetMap Polska, Łódzka Organizacja Turystyczna oraz Komisja Geografii Turyzmu Polskiego Towarzystwa Geograficznego.