Przypomnijmy, że EGMS jest częścią europejskiego systemu monitorowania środowiska Copernicus. Serwis ten uruchomiono w maju 2022 roku i umożliwia on przeglądanie, analizowanie i pobieranie danych o deformacjach terenu dla większości europejskich państw. Prezentowane tu materiały bazują na interferometrycznych analizach zobrazowań pozyskiwanych przez satelity radarowe Sentinel-1 i oferują dokładność pomiaru na poziomie milimetrów.
Po ponad pół roku funkcjonowania usługi właśnie zakończono pierwszą doroczną aktualizację jej zasobów. Dzięki temu w serwisie można już przeglądać dane o deformacjach z roku 2022, to zaś pozwala analizować ruchy terenu z lat 2015–2022.
Twórcy EGMS przekonują, że usługa ta zdążyła już udowodnić swoją przydatność w takich zastosowaniach jak: badanie osuwisk, aktywności wulkanicznej czy skutków działalności górniczej, a także monitorowanie infrastruktury – np. mostów, dróg i budynków. Z danych tych można korzystać nieodpłatnie m.in. za pośrednictwem strony?EGMS Explorer.