Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2023-02-28 | Geodezja, GIS, Teledetekcja, Firma

GISPRO prezentuje pomiarowego drona autorskiej konstrukcji

W ramach prac badawczo-rozwojowych szczecińska firma GISPRO opracowała własną konstrukcję bezzałogowego wirnikowca przeznaczonego do przenoszenia wysokiej klasy sensorów pomiarowych.


Ilustracja: GISPRO prezentuje pomiarowego drona autorskiej konstrukcji
Ilustracja: GISPRO prezentuje pomiarowego drona autorskiej konstrukcji

Maszyna może przenosić takie instrumenty jak: skaner laserowy Riegl VUX-120, kamerę Sony α7R IV 61 Mpx oraz kamerę multispektralną. W razie potrzeby drona można integrować z innymi sensorami lub podzespołami.

Przed decyzją o budowie tej maszyny firma wykonała wnikliwe rozpoznanie rynku. W jego wyniku dostrzeżono brak konstrukcji bezzałogowej, która umożliwiałaby pracę z tak dużym obciążeniem przy zachowaniu rozsądnego czasu użytkowego. Wszystkie rozwiązania elektryczne zostały wyeliminowane już na początku z uwagi na zbyt krótki czas lotu z około 6-kilogramowym ładunkiem. Przestudiowane zostały również już istniejące lub wchodzące w tym czasie na rynek konstrukcje hybrydowe. – Niestety, żadna z nich nie spełniała naszych oczekiwań. Wobec powyższego podjęliśmy decyzją o zbudowaniu dedykowanego bezzałogowego rozwiązania hybrydowego – wyjaśnia Grzegorz Szalast, dyrektor ds. sprzedaży i rozwoju biznesu w GISPRO.

W czasie prowadzonych prac najwięcej trudności związanych było z rezonowaniem konstrukcji. Problem ten udało się skutecznie rozwiązać, dochodząc do wartości wibracji całego drona znanych z rozwiązań typowo elektrycznych. Efektem prac jest dron hybrydowy wyposażony w osiem silników elektrycznych z generatorem spalinowym na pokładzie. Niezwykle istotne jest, że w razie awarii dron ma zapas energii umożliwiający bezpieczne lądowanie. Z uwagi na wartość przenoszonej sensoryki było to niezwykle istotne. A wszystko to w wadze poniżej 25 kg, co z kolei pozostaje nie bez znaczenia z uwagi na obowiązujące przepisy prawa.

Prace badawcze były prowadzone przez GISPRO w ścisłej współpracy z ekspertami z firmy Pelixar. – Połączenie wiedzy geodezyjnej wraz z dużym doświadczeniem w zakresie konstrukcji dronów przyniosło oczekiwane rezultaty. Dziś mamy prawdopodobnie najbardziej stabilnego i przewidywalnego drona produkowanego w naszym kraju, który posiada tak wyśrubowane parametry lotu – podkreśla Grzegorz Szalast. – Mając świadomość wypełnienia pewnej luki na rynku, chcemy, aby to rozwiązanie było dostępne nie tylko dla nas. Chcemy, żeby z naszych doświadczeń i pomysłów rozwojowych, także w zakresie integracji sensorów, mogli korzystać wszyscy chętni. Tak więc już dziś zapraszamy wszystkich zainteresowanych do kontaktu – deklaruje.

Przedsięwzięcie budowy drona realizowane było w ramach projektu „Prace badawczo-rozwojowe nad opracowaniem kompletnego, multimodalnego systemu mapowania na potrzeby śródlądowych i morskich dróg wodnych oraz obszarów eksploatacji” współfinansowanego ze środków funduszy europejskich.

Źródło: GISPRO, JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

Pobieranie danych BDOT10k oraz wtyczka QGIS
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2