Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2023-05-11 | GNSS, Teledetekcja

Pierwszy obraz z najnowszego satelity MTG-I1

Meteosat Third Generation (MTG) to następca obecnie działającego systemu METEOSAT. Cała konstelacja składać się będzie z trzech satelitów: dwóch obrazujących i jednego sondującego (pierwszego operacyjnie działającego na orbicie geostacjonarnej). Umożliwią one pozyskiwanie w czasie bliskim rzeczywistemu informacji o stanie atmosfery w trzech wymiarach.


Ilustracja: Pierwszy obraz z najnowszego satelity MTG-I1

MTG jest misją realizowaną wspólnie przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) oraz Europejską Organizację Eksploatacji Satelitów Meteorologicznych (EUMETSAT).

MTG-I1 został wystrzelony 13 grudnia 2022 roku. Zdaniem Phila Evansa, dyrektora generalnego EUMETSAT, pierwsze dane z MTG-I dają pewność, że system MTG rozpocznie nową erę w prognozowaniu poważnych zjawisk pogodowych. Satelita, jego instrumenty i naziemna infrastruktura niezbędna do przetwarzania obrazów przechodzą obecnie testy, kalibrację i walidację, które potrwają do końca 2023 roku. Po ich zakończeniu obrazy satelitarne będą dostępne operacyjnie z krokiem 10 minut.

Pierwszy obraz z Meteosat Third Generation – Imager 1 (MTG-I1) to kompozycja RGB True Color z poziomem szczegółowości niemożliwym wcześniej do uzyskania z wysokości 36 tys. km nad Ziemią. Obrazy o wyższej rozdzielczości dostarczają więcej informacji o chmurach zasłaniających znaczną część Europy i widocznych w równikowym regionie Afryki i Oceanu Atlantyckiego. Widać również piasek i osady w wodach u wybrzeży Włoch, a także pył lub smog niesiony z południowej Azji. Obraz został zarejestrowany 18 marca 2023 roku o 11:50 UTC przez Flexible Combined Imager na MTG-I1.

– Zakład Teledetekcji Satelitarnej IMGW-PIB jest gotowy do odbioru danych z MTG-I1 za pomocą przygotowanej dla tego celu Stacji Odbioru i Przetwarznia Danych Satelitarnej w Krakowie, która pozyskuje obrazy z systemu EUMETcast – zapewnia dr Artur Rutkowski, kierownik zakładu. – Dodatkowe szczegóły na obrazach o wyższej rozdzielczości i dostępne częściej, bo co 10 minut, oznaczają że synoptycy będą w stanie szybciej i dokładniej wykrywać i przewidywać groźne zjawiska pogodowe. To ogromny skok w porównaniu z tym, co oferują instrumenty obecnie wykorzystywanych satelitów Meteosat Drugiej Generacji – dodaje.

Obrazy z satelity można TUTAJ.

Źródło: IMGW-PIB


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



zobacz też:

Rewolucja w europejskim prognozowaniu pogody: Meteosat Third Generation wystartował

Wystrzelony właśnie europejski satelita meteorologiczny trzeciej...


wiadomości

NaviGate Sp. z o.o.
Kraków

NaviGate – Oddział Warszawa ul. Gościnna 7, 05-082 Blizne Łaszczyńskiego k. Warszawy, tel. 22 270-15-54 ODBIORNIKI GNSS RTK, TACHIMETRY ELEKTRONICZNE I ZROBOTYZOWANE, BEZZAŁOGOWE STATKI POWIETRZNE (DRONY), SENSORY Sklep Serwis...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
2025-05-19 | POZNAŃ
Człowiek w przestrzeni: działalność, efekty i perspektywy
Konferencja ma na celu rozpowszechnienie i popularyzację studenckich osiągnięć z zakresu geografii...
więcej
2025-05-21 | WARSZAWA
Geodezja inżynieryjna w procesie realizacji inwestycji budowlanej
Zakład Geodezji Inżynieryjnej i Systemów Pomiarowych Politechniki Warszawskiej zaprasza na...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Model 3D Piaseczna na bazie danych z UAV
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
Jerzy Waszyngton, pierwszy prezydent Stanów Zjednoczonych, w wieku 16 lat był mierniczym u właściciela ziemskiego, niejakiego Fairfaxa?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Kasper Weigel (1880-1941)

Kasper  Weigel  (1880-1941)
Urodził się w 1880 roku we Lwowie. W 1898 roku ukończył tamtejsze gimnazjum i rozpoczął studia na Wydziale Inżynierii Lądowej i Wodnej Politechniki Lwowskiej. Po uzyskaniu dyplomu inżyniera (1903 r.) rozpoczął pracę w kolejnictwie (budowa tuneli na...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1791
Powstaje Trigonometrical Survey - brytyjski państwowy urząd kartograficzny (od 1824 r. Ordnance Survey). Inicjatorami jego powstania był geodeta, generał William Roy (1726-90). Pierwsze wielkie zadanie urzędu związane było z wykonaniem mapy...
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2