To kolejna inicjatywa Mariusza Meusa z akcji „Honorowy Południk Krakowski”, członka Stowarzyszenia Geodetów Polskich. Stanowi ona finał ponad 4 lat owocnej i konsekwentnej współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim, aby na 550. urodziny Mikołaja Kopernika przywrócić Krakowowi „południk Kopernika”.
Mariusz Meus od wielu lat działa na rzecz przywrócenia pamięci o krakowskim południku zerowym. Z jego inicjatywy w czerwcu 2019 roku przeprowadzono pomiary geodezyjne w obrębie Collegium Śniadeckiego UJ, co pozwoliło ustalić, że aktualna długość krakowskiego południka zerowego to 19°57′21,237˝E.
Południk krakowski przestał się pojawiać na mapach jeszcze w XIX w. A przecież został opisany już 500 lat przed najsłynniejszym dziś południkiem w Greenwich i 300 lat przed południkiem w Paryżu.
Jak często przypomina Mariusz Meus, to właśnie na podstawie południka przechodzącego przez Kraków Mikołaj Kopernik wykonywał swoje pomiary astronomiczne. W przełomowym dziele „O obrotach sfer niebieskich” obiekt ten pojawia się cztery razy i stanowi podstawę do obliczeń udowadniających, że to Ziemia obiega Słońce, a nie na odwrót.