Przypomnijmy, że ustawa wprowadza nowe narzędzie planistyczne – plan ogólny, który zastąpi studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy i obejmie całą gminę. Na jego podstawie będzie można uchwalać miejscowe plany oraz wydawać decyzje w sprawie warunków zabudowy i zagospodarowania terenu. Plan ogólny określi m.in. strukturę funkcjonalno-przestrzenną gminy poprzez wydzielenie stref planistycznych, granic obszaru, na którym możliwe będzie uzupełnianie zabudowy zgodnie z decyzją o warunkach zabudowy, zasady lokalizacji nowej zabudowy mieszkaniowej w odniesieniu np. do szkoły podstawowej czy obszaru zieleni publicznej.
Nową formą planu miejscowego będzie zintegrowany plan inwestycyjny sporządzany na wniosek inwestora, który będzie się mógł np. zobowiązać do budowy szkoły lub wsparcia takiej inwestycji. Ustawa przewiduje też uruchomienie nieodpłatnego i dostępnego dla wszystkich on-line rejestru urbanistycznego.
Wśród około 40 poprawek przyjętych przez senatorów znalazła się m.in. dotycząca terminu, w jakim gminy miałyby uchwalić plan ogólny. Senatorowie chcą dać samorządom więcej czasu – zaproponowali zmianę terminu z 31 grudnia 2025 r. na 31 grudnia 2028 r.
Ponadto poparli przepisy skracające okres wygaśnięcia warunków zabudowy z 5 do 2 lat (z możliwością wydłużenie terminu obowiązywania na wniosek inwestora).
Ustawa z poprawkami zaproponowanymi przez Senat wróci teraz do Sejmu.