Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2023-11-28 | Teledetekcja, Sprzęt

Druga edycja konferencji i wystawy IDE - Świat Pomiarów za nami! Nie zabrakło premier i nowości

Drony do oceny stanu powietrza i upraw, do monitoringu obszarów leśnych, do pozyskiwania danych, a nawet do inspekcji budowlanej – te i wiele więcej zastosowań nowoczesnych technologii pomiarowych z wykorzystaniem dronów zaprezentowano podczas konferencji i wystawy IDE – Świat Pomiarów w dniach 23–24 listopada w Centrum Kongresowym Targów Kielce. Ponadto swoją premierę miał najnowszy skaner laserowy do drona DJI Zenmuse L2.


Ilustracja: Druga edycja konferencji i wystawy IDE - Świat Pomiarów za nami! Nie zabrakło premier i nowości
Ilustracja: Druga edycja konferencji i wystawy IDE - Świat Pomiarów za nami! Nie zabrakło premier i nowości
Ilustracja: Druga edycja konferencji i wystawy IDE - Świat Pomiarów za nami! Nie zabrakło premier i nowości
Ilustracja: Druga edycja konferencji i wystawy IDE - Świat Pomiarów za nami! Nie zabrakło premier i nowości

• Specjalistyczne wykłady z udziałem ekspertów

Na program konferencji IDE – Świat Pomiarów składały się cztery sesje poświęcone takim obszarom, jak: bezpieczeństwo i zarządzanie kryzysowe, sieci przesyłowe i transport, rolnictwo i leśnictwo oraz geodezja i budownictwo. W trakcie wystąpień zaprezentowano m.in. system wielowymiarowej diagnozy zanieczyszczeń powietrza z wykorzystaniem roju dronów – MapAIR. Ponadto mówiono o wykorzystaniu dronów oraz sztucznej inteligencji w procesie inwestycyjnym, w sektorze budownictwa i infrastruktury, a także o zaawanasowanych pomiarach archeologicznych, geodezyjnych i budowlanych z wykorzystaniem bezzałogowych statków powietrznych. Tematem prelekcji była również fotogrametria cyfrowa jako narzędzie wspomagające tworzenie cyfrowego bliźniaka oraz zdalne zarządzanie misją z wykorzystaniem automatycznego systemu pomiarowego AutoInvent od spółki JSW.

• Drony dla rolnictwa

Prelegenci konferencji IDE – Świat Pomiarów przekonywali również, że technologie dronowe czynią jeszcze bardziej precyzyjnym i wydajnym rolnictwo. Drony umożliwiają ocenę stanu upraw, pozwalają na szybkie wyeliminowanie potencjalnych zagrożeń i dokumentację szkód, są wykorzystywane do oprysków i nawożenia, a także przyczyniają się do zwiększania plonów. Podczas wystąpienia Macieja Duszy z firmy Agrisky można było poznać przykłady wykorzystania europejskich dronów rolniczych ABZ Innovation nad polskimi polami. Była to okazja do zapoznania się z rozwiązaniem, jego dodatkowymi funkcjami oraz korzyściami płynącymi z jego zastosowania.
– Do obserwacji upraw, monitoringu stanu roślin, wykrywania chorób, szkodników, a także do oprysków. Dron ułatwia, usprawnia prace, wykonuje bardzo precyzyjnie roboty nad uprawami, nie niszcząc ich, co przekłada się na jakość i ilość zbiorów – mówił Maciej Dusza z kieleckiej firmy AgriSky podczas konferencji.

• Drony rewolucjonizują świat leśnictwa

W trakcie IDE – Świat Pomiarów zaprezentowano także nowoczesne technologie dronowe wykorzystywane w leśnictwie do monitoringu, identyfikacji obszarów leśnych, wykrywania pożarów, zwalczania szkodnictwa leśnego, do zbierania danych, a także do dokumentacji. W programie wydarzenia nie zabrakło wystąpienia przedstawicieli Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu oraz przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego i Komendy Wojewódzkiej Straży Pożarnej. Prelekcja była okazją do poznania m.in. możliwości wykorzystania „małych dronów” w kategorii otwartej w Lasach Państwowych.

• Najnowsze rozwiązania dronowe w Kielcach

Dopełnieniem konferencji w Centrum Kongresowym Targów Kielce była wystawa najnowszych technologii i technicznych właściwości dronów, a także prezentacja działań dronów na żywo. Wśród firm, które zaprezentowały swoje rozwiązania, były m.in.: firma TPI – wiodący dostawca sprzętu pomiarowego na rynku dla budownictwa, geodezji, przemysłu, rolnictwu oraz innych branż, a także NaviGate– firma, która od kilkunastu lat dostarcza na rynek polski innowacyjne rozwiązania pomiarowe i zaawansowane bezzałogowe statki powietrzne dla przemysłu. Najnowsze projekty w zakresie bezzałogowych statków powietrznych zaprezentowała grupa JSW Nowe Projekty.

• Premiera najnowszego skanera laserowego do drona

W trakcie IDE – Świat Pomiarów odbyła się premiera oraz prezentacja na żywo (przeprowadzona przez firmę NaviGate) najnowszego skanera laserowego do drona DJI Zenmuse L2.To innowacyjny skaner laserowy, który łączy ze sobą moduł lidar, kamerę mapującą oraz precyzyjny system IMU. Wyposażony jest w trójosiowy gimbal, który zapewnia niespotykaną dotąd dokładność i wydajność, co jest niezbędnym elementem pozyskiwania danych 3D. Sensor Zenmuse L2 w czasie jednego lotu jest w stanie pokryć obszar nawet 2,5 km kw. Dodatkowo, rejestruje aż 5 odbić, dzięki czemu jest niezwykle skuteczny w każdego rodzaju misjach, nawet na terenach o bardzo gęstej roślinności. Po krótkiej prezentacji uczestnicy wydarzenia mogli zobaczyć skaner podczas pracy.
– Takie urządzenie może znaleźć zastosowanie w niemal każdej branży. Na przykład na składowiskach odpadów. Dron może latać nad takim składowiskiem w poszukiwaniu wydobywających się gazów, określić rodzaj tych gazów, a co za tym idzie można stwierdzić, czy dane składowisko jest bezpieczne, czy grozi wybuchem – opowiadał Piotr Rozenbajgier z firmy NaviGate. – Możemy to zrobić w bezpieczny sposób, z bezpiecznej odległości, nie wysyłając w takie miejsce człowieka – dodał.

Film z pierwszego dnia konferencji:

Patronat medialny nad wydarzeniem objęła redakcja portalu Geoforum.pl.

Magdalena Sitarska, Targi Kielce


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



zobacz też:

Nowa era pomiarów, czyli o dronach podczas konferencji w Kielcach

Już w dniach 24–25 listopada w Centrum Kongresowym Targi Kielce odbędzie się...


wiadomości

TPI

Centrala Warszawa tel. (22) 632 91 40 warszawa@tpi.com.pl Biuro Gdańsk tel./faks (58) 320 83 23 gdansk@tpi.com.pl Biuro Wrocław tel./faks (71) 325 25 15 wroclaw@tpi.com.pl Biuro Poznań tel./faks (61) 665 81 71 poznan@tpi.com.pl Biuro Kraków...

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-05-19 | POZNAŃ
Człowiek w przestrzeni: działalność, efekty i perspektywy
Konferencja ma na celu rozpowszechnienie i popularyzację studenckich osiągnięć z zakresu geografii...
więcej
2025-05-21 | WARSZAWA
Geodezja inżynieryjna w procesie realizacji inwestycji budowlanej
Zakład Geodezji Inżynieryjnej i Systemów Pomiarowych Politechniki Warszawskiej zaprasza na...
więcej
2025-05-22 | ŁOCHÓW
Kongres GIS 2025
Głowne zagadnienia kongresu: • najnowsze trendy, innowacyjne rozwiązania, zaawansowane...
więcej
2025-05-22 | JÓZEFOSŁAW
XVII Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna
XVII Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna pt. "Nowe wyzwania geodezji inżynieryjnej w...
więcej
2025-05-22 | WARSZAWA
Konferencja: Czy to już miasta przyszłości?
W programie przewidziano panele referatów oraz warsztaty, skupiające się na aspekcie środowiskowym...
więcej
2025-05-27 | POLAŃCZYK
IX Konferencja Solina 2025
Tematyka Konferencji: 1. Rozwój zrównoważony - możliwości stosowania nowych technologii w...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Raczki Elbląskie w chmurze punktów
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
w 1921 roku nie umiało czytać ani pisać 33,1% obywateli naszego kraju w wieku powyżej 10 lat?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Friedrich Wilhelm Bessel (1784-1846)

Friedrich Wilhelm  Bessel  (1784-1846)
Niemiecki astronom i matematyk. Urodził się 22 lipca 1784 roku w Minden (Brandenburgia) i tam uczęszczał do gimnazjum. W wieku 14 lat opuścił szkołę i zaczął pracę w Bremie w firmie Kulenkamp parającej się importem i eksportem, gdzie został...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1949
Powołano pierwszą państwową firmę geodezyjną - Państwowe Przedsiębiorstwo Miernicze w Warszawie (z filią w Krakowie). Od 1949 r. w całym kraju postępuje likwidacja prywatnych biur mierniczych przysięgłych i spółdzielni geodezyjnych.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2