Monografia składa się z czterech części. W pierwszej – poza założeniami i uwarunkowaniami opracowania inwentaryzacji – przedstawiono m.in. informacje o Puszczy Białowieskiej w kontekście obiektu zarządzania, użytkowania i ochrony oraz informacje dotyczące zmian klimatycznych na obszarze puszczy w okresie 1949–2018.
Część II to wieloaspektowa charakterystyka przyrodnicza tego kompleksu leśnego zawierająca informacje odnośnie gatunków drzew i drzewostanów występujących w Puszczy Białowieskiej oraz fitosocjologiczną analizę zróżnicowania zbiorowisk leśnych. Badania objęły sporą liczbę grup gatunków, wśród których reprezentowane były grzyby, rośliny i zwierzęta. W części tej znajdują się również interesujące dane odnośnie stanu ochrony leśnych siedlisk przyrodniczych, dane i wyniki dotyczące inwentaryzacji chrząszczy saproksylicznych, biegaczowatych, a także informacje o występowaniu w Puszczy Białowieskiej mopka zachodniego. Kolejne rozdziały tej części opracowania zajmują ptaki i grzyby.
Część III monografii poświęcona jest natomiast dziedzictwu kulturowemu (w tym archeologicznemu) i historii polskiej części Puszczy Białowieskiej. Czwarta część opracowania to synteza wyników.