Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2024-02-21 | Geodezja, GIS, Firma

Nie tylko etykieta na mapie, czyli o znaczeniu numeracji adresowej

Poniedziałkowe (19 lutego) seminarium „Problematyka numeracji adresowej nieruchomości” zorganizowane przez firmę Geo-System przyciągnęło setki pracowników urzędów miast i gmin z całej Polski. Jak podkreślał prezes Geo-Systemu, numeracja adresowa, obok ewidencji gruntów i budynków, jest jednym z podstawowych rejestrów referencyjnych i odgrywa ważną rolę w infrastrukturze informacji przestrzennej.


Ilustracja: Nie tylko etykieta na mapie, czyli o znaczeniu numeracji adresowej

Tematem spotkania była przede wszystkim obsługa ewidencji miejscowości ulic i adresów w internetowym Managerze Punktów Adresowych, z którego korzysta prawie 2/3 gmin w Polsce. Seminarium prowadzili: prezes Geo-Systemu Zbigniew Malinowski oraz zespół zajmujący się numeracją adresową – Martyna Kąca, Aleksandra Gala oraz Oliwia Horbaczewska.

Pierwsza część seminarium skupiła się na zagadnieniach dotyczących punktów adresowych. Uczestnicy mogli zobaczyć, jak wygląda proces nadawania, edycji oraz zmiany punktu, a także generowania właściwych dokumentów. W tej części poruszono także kwestię zasilania Państwowego Rejestru Granic oraz potrzebę weryfikacji adresów z danymi meldunkowymi. Jak wskazała prelegentka, porównanie bazy adresowej z meldunkami jest wygodnym narzędziem kontroli kompletności bazy, które pozwala na eliminowanie rozbieżności i braków w numeracji, a także umożliwia powiązanie informacji o liczbie mieszkańców z lokalizacją przestrzenną. Przekłada się to na dodatkowe możliwości analityczne, np. przeprowadzanie analiz gęstości zaludnienia w poszczególnych częściach gminy.

Kolejna część poświęcona była dodawaniu i edycji ulic, placów oraz innych obiektów. Podkreślono, że uchwała o nadaniu nazwy ulicy ma abstrakcyjny i generalny charakter – zawarte w niej normy znajdują zastosowanie w wielu okolicznościach oraz są skierowane są do nieograniczonego kręgu adresatów. Z racji tego, że stanowi akt prawa miejscowego, konieczna jest jej publikacja w dzienniku urzędowym. Następnie omówiono nietypowe przypadki, takie jak nadawanie nazwy ulicy na granicy kilku miejscowości lub gmin.

Następnym poruszonym tematem była komunikacja z rejestrami GUS oraz usługa TERYT ws1, która od ubiegłego roku jest wprowadzana przez urzędy statystyczne. Przedstawiono działanie i historię dotychczasowego mechanizmu przesyłania informacji z iMPA, który od 2010 roku realizowany jest poprzez autorskie rozwiązanie firmy. W październiku 2023 r. w aplikacji iMPA została wdrożona usługa TERYT ws1, która docelowo ma stać się jedynym sposobem przekazywania danych.

Ostatnim punktem agendy była widoczność adresów w zewnętrznych portalach mapowych oraz problemy w tym zakresie, z którymi mogą spotykać się urzędnicy. Prelegentka przypomniała, że dane z gminnej bazy przekazywane są do Państwowego Rejestru Granic, skąd dalej mogą być wykorzystywane na potrzeby różnych instytucji i portali. Nowo nadane punkty adresowe i nazwy ulic są widoczne w gminnym portalu mapowym w technologii e-mapa natychmiast po dodaniu, w portalu powiatowym i Geoportalu krajowym po zasileniu PRG, a w przypadku portali typu Google Maps czy nawigacji samochodowych – dopiero w momencie aktualizacji danych przez podmiot odpowiadający za dany serwis. W niektórych przypadkach mogą zatem pojawić się opóźnienia, a w efekcie utrudnienia dla mieszkańców, np. przy lokalizacji adresu przez kuriera. Wówczas jedyną możliwością działania jest zgłaszanie uwag w serwisie, w którym pojawił się błąd, gdyż nie ma prawnych uregulowań, które określają, jak często prywatne podmioty mają aktualizować dane w swoich serwisach.

Na zakończenie prelegenci odpowiedzieli na pytania uczestników, które licznie pojawiały się w trakcie prezentacji. W dyskusji o usłudze TERYT ws1 głos zabrali przedstawiciele urzędów statystycznych, którzy wskazali, jakie działania podejmują w celu wdrożenia nowej usługi oraz jakie problemy napotykają. Prezes Malinowski podkreślił, jak ważne jest podejmowanie w tym zakresie skoordynowanych działań zarówno przez gminy, jak i Urzędy Statystyczne.
Nagranie z seminarium dostępne jest na kanale YouTube firmy.

Oliwia Horbaczewska


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



zobacz też:

Duże zainteresowanie seminarium o zagospodarowaniu przestrzennym

Kilka dni temu odbyło się pierwsze z dwóch zaplanowanych na ten miesiąc bezpłatnych...


wiadomości

GEOPRYZMAT
RASZYN

Instrumenty optyczne, GPS i skanery. Wyłączny dystrybutor marek Pentax i Kolida

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-05-21 | WARSZAWA
Geodezja inżynieryjna w procesie realizacji inwestycji budowlanej
Zakład Geodezji Inżynieryjnej i Systemów Pomiarowych Politechniki Warszawskiej zaprasza na...
więcej
2025-05-22 | ŁOCHÓW
Kongres GIS 2025
Głowne zagadnienia kongresu: • najnowsze trendy, innowacyjne rozwiązania, zaawansowane...
więcej
2025-05-22 | JÓZEFOSŁAW
XVII Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna
XVII Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna pt. "Nowe wyzwania geodezji inżynieryjnej w...
więcej
2025-05-22 | WARSZAWA
Konferencja: Czy to już miasta przyszłości?
W programie przewidziano panele referatów oraz warsztaty, skupiające się na aspekcie środowiskowym...
więcej
2025-05-27 | POLAŃCZYK
IX Konferencja Solina 2025
Tematyka Konferencji: 1. Rozwój zrównoważony - możliwości stosowania nowych technologii w...
więcej
2025-05-27 | BRZEŹNO
II Mistrzostwa Polski Geodetów w Golfie ze szkoleniem dotyczącym praktycznych aspektów formatu GML
Wrocławski oddział Stowarzyszenia Geodetów Polskich organizuje w dniach 27–28 maja 2025 r. na...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Jak skanowano największy atlas świata
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
1 lipca 1956 r. Katowice nazywały się Stalinogród, miały trzy dzielnice (Bogucice-Zawodzie, Ligota, Śródmieście ?Załęże) i były stolicą województwa stalinogrodzkiego?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Felicjan Zygmunt Piątkowski (1908-2004)
Urodził się 9 czerwca 1908 roku w Częstochowie. W 1928 roku ukończył gimnazjum i rozpoczął studia na Wydziale Geodezji Politechniki Warszawskiej. Dyplom inżyniera geodety uzyskał w 1933 roku, a rok później ukończył Szkołę Podchorążych Artylerii we...
więcej

strzałka w dółGeodaty
2011
Chiński system nawigacji satelitarnej Compass (Beoidou-2) osiąga operacyjność na obszarze Chin.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2