Przypomnijmy, że w marcu br. RPO wystosował do MKiŚ pismo, w którym zauważył, że obecnie nikt nie może zaskarżyć planów urządzenia lasu, w których Lasy Państwowe określają m.in. wycinkę drzew, co narusza prawo Unii Europejskiej.
W odpowiedzi ministerstwo wskazało, że 3 sierpnia 2023 r. Rzeczpospolita Polska poinformowała Komisję Europejską o planowanych zmianach w aktualnie obowiązujących przepisach prawnych, które zapewnią organizacjom ochrony środowiska możliwość zwrócenia się do sądu z żądaniem skutecznego zbadania legalności planów urządzenia lasu. Przedstawiony został harmonogram, zgodnie z którym w I kwartale br. rozpocznie się rządowy proces legislacyjny projektu nowelizacji ustawy o lasach, natomiast w III kwartale br. planowane jest ogłoszenie ustawy w Dzienniku Ustaw.
Dalej minister Hennig-Kloska wyjaśniła, że w przygotowywanym projekcie ustawy (wykonującym wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE) nie tylko przewiduje się możliwość zaskarżenia przez organizacje ekologicznego i inne podmioty posiadające interes prawny rozstrzygnięcia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie zatwierdzenia planu urządzenia lasu. Uwzględniono bowiem również możliwość zgłaszania przez te organizacje uwag i stanowisk na wcześniejszym etapie postępowania.