Przedstawiony w ubiegłym tygodniu projekt ustawy to – jak zapewnia Ministerstwo Rozwoju i Technologii – pierwszy etap rewolucyjnych zmian w sektorze wsparcia społecznego i komunalnego budownictwa mieszkaniowego.
• Planowanie przestrzenne
W ramach tej „rewolucji” resort przewidział m.in. nowelizacje ustaw z 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu planowaniu i przestrzennym oraz z 7 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw.
Większość zmian ma charakter redakcyjny, doprecyzowujący lub stanowi usunięcie oczywistych omyłek legislacyjnych.
Ponadto ustawodawca zaproponował przesunięcie terminu rozszerzenia zakresu danych dla planów miejscowych – z 1 stycznia 2025 r. na 1 stycznia 2026 r.
Jak podkreśla MRiT, jest to odpowiedź na sugestie samorządów lokalnych.
Przypomnijmy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami od 1 stycznia 2025 r. dane przestrzenne tworzone dla planu miejscowego powinny obejmować dodatkowo:
1) lokalizację przestrzenną terenów o różnym przeznaczeniu lub różnych zasadach zagospodarowania w postaci wektorowej w obowiązującym państwowym systemie odniesień przestrzennych;
2) lokalizację przestrzenną linii zabudowy w postaci wektorowej w obowiązującym państwowym systemie odniesień przestrzennych;
3) atrybuty zawierające informacje o obiektach przestrzennych określonych w pkt 1 i 2.
• Rzeczoznawcy majątkowi
Z kolei w ustawie o gospodarce nieruchomościami MRiT zaproponowało wprowadzenie przepisu określającego nową formę świadectwa nadania uprawnień zawodowych w zakresie szacowania nieruchomości. Miałoby ono przybrać postać spersonalizowanej dwustronnej karty identyfikacyjnej, dostępnej również w aplikacji mobilnej mObywatel.
Co więcej, fotografia rzeczoznawcy majątkowego (w przypadku osób posiadających obywatelstwo polskie) pobierana byłaby z Rejestru Dowodów Osobistych (RDO), a nie jak dotychczas załączana przez kandydatów do wniosku o nadanie uprawnień.
Opinie i uwagi do projektu można zgłaszać do 22 kwietnia 2024 r.