Konieczność opracowania nowego rozporządzenia przyniosła zeszłoroczna nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
W myśl art. 72 nowelizacji dotychczasowe przepisy wykonawcze wydane na podstawie art. 67 ust. 3 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym – tj. rozporządzenia ministra infrastruktury z 26 sierpnia 2003 r. ws. oznaczeń i nazewnictwa stosowanych w decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego oraz w decyzji o warunkach zabudowy (DzU poz. 1589) – zachowują moc do dnia wejścia w życie nowych przepisów wykonawczych, nie dłużej jednak niż przez 36 miesięcy od dnia wejścia w życie nowelizacji.
Zgodnie z nowymi przepisami ustalenia planu ogólnego gminy będą podstawą do wydania decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Wobec czego należało doprowadzić do uspójnienia z ustawą nazewnictwa parametrów i wskaźników kształtowania zabudowy oraz zagospodarowania terenu, a także zakresu ustaleń dotyczących warunków i wymagań ochrony i kształtowania ładu przestrzennego, które będą ustalane w ww. decyzjach.
Kolejnym zagadnieniem, koniecznym do uwzględnienia w projekcie rozporządzenia było określenie nazewnictwa przeznaczenia terenu w kontekście ujednolicenia nazewnictwa stosowanego w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego oraz w decyzjach o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.
W projekcie nowych przepisów wykonawczych został również określony katalog oznaczeń graficznych, stosowanych w części graficznej decyzji.
Obecnie trwają uzgodnienia, konsultacje publiczne i opiniowanie projektu.
Rozporządzenie miałoby wejść w życie 14 dni po ogłoszeniu.
Przypomnijmy, że nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wymusiła wydanie także kilku innych rozporządzeń. Do tej pory w Dzienniku Ustaw opublikowano:
• rozporządzenie ws. sposobu wyznaczania obszaru uzupełnienia zabudowy w planie ogólnym gminy;
• rozporządzenie ws. określenia wzoru formularza wniosku o ustalenie lokalizacji inwestycji celu publicznego albo warunków zabudowy;
• rozporządzenie ws. wzoru formularza pisma dotyczącego aktu planowania przestrzennego;
• rozporządzenie zmieniające rozporządzenie ws. zbiorów danych przestrzennych oraz metadanych w zakresie zagospodarowania przestrzennego;
• rozporządzenie ws. projektu planu ogólnego gminy, dokumentowania prac planistycznych w zakresie tego planu oraz wydawania z niego wypisów i wyrysów.
Ponadto procedowane są rozporządzenia ws. sposobu ustalania wymagań dotyczących nowej zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oraz ws. sposobu przygotowania projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.