Przypomnijmy, że projekt ten przewiduje tylko dwie zmiany:
• w Pgik – wydłużenie z 31 grudnia 2024 r. do 31 grudnia 2027 r. możliwości prowadzenia przez starostów mapy zasadniczej w postaci wektorowej lub w postaci rastrowej uzupełnianej systematycznie danymi wektorowymi, na zasadach stosowanych przed dniem 1 stycznia 2014 r.;
• w ustawie o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw – przesunięcie z 1 stycznia 2025 r. na 1 stycznia 2026 r. terminu rozszerzenia zakresu danych dla planów miejscowych.
Nowe przepisy mają wejść w życie z dniem następującym po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.
Pierwsze czytanie projektu odbyło się na sejmowej Komisja Infrastruktury (pisaliśmy o tym TUTAJ). Podczas posiedzenia 19 listopada komisja pozytywnie zaopiniowała projekt i wniosła o uchwalenie go przez Sejm bez poprawek.
W trakcie drugiego czytania (22 listopada) pojawiła się jednak jedna poprawka – przedłożył ją w imieniu Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość Grzegorz Puda. Zaproponował on wydłużenie terminu na dostosowanie mapy zasadniczej z 31 grudnia 2027 r. na 31 grudnia 2029 r. Zmianę tę argumentował opóźnieniami w obecnej unijnej perspektywie, z której dofinansowywane mają być prace w powiatach, a także prośbami samorządów zgłaszanymi do przedstawicieli PiS.
Pozostali parlamentarzyści zabierający głos w imieniu swoich klubów nie mieli uwag do projektu i zapowiedzieli jego poparcie.
W związku z tym, że w czasie drugiego czytania zgłoszono poprawkę, marszałek Sejmu skierował projekt ponownie do Komisji Infrastruktury w celu przedstawienia sprawozdania.
AKTUALIZACJA z 26 listopada 2024 r.
Rozpatrzenie poprawki zgłoszonej w czasie drugiego czytania odbędzie się podczas posiedzenia sejmowej Komisji Infrastruktury 27 listopada br.