Przypomnijmy, że procedowany w Sejmie projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo geodezyjne i kartograficzne oraz ustawy o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw przewiduje obecnie dwie zmiany:
• w Pgik – wydłużenie z 31 grudnia 2024 r. do 31 grudnia 2027 r. możliwości prowadzenia przez starostów mapy zasadniczej w postaci wektorowej lub w postaci rastrowej uzupełnianej systematycznie danymi wektorowymi, na zasadach stosowanych przed dniem 1 stycznia 2014 r.;
• w ustawie o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw – przesunięcie z 1 stycznia 2025 r. na 1 stycznia 2026 r. terminu rozszerzenia zakresu danych dla planów miejscowych.
Do tego projektu w trakcie drugiego czytania (22 listopada) zgłoszono jedną poprawkę – przedłożył ją w imieniu Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość Grzegorz Puda. Zaproponował on wydłużenie terminu na dostosowanie mapy zasadniczej z 31 grudnia 2027 r. na 31 grudnia 2029 r. Zmianę tę argumentował opóźnieniami w obecnej unijnej perspektywie, z której dofinansowywane mają być prace w powiatach, a także prośbami samorządów zgłaszanymi do przedstawicieli PiS.
Poprawka ta została rozpatrzona podczas dzisiejszego (27 listopada) posiedzenia sejmowej Komisji Infrastruktury. Jak się jednak okazało, nie zyskała przychylności ani członków komisji (20 spośród 32 zagłosowało przeciw), ani rządu. Obecny na posiedzeniu sekretarz stanu w MRiT Michał Jaros powiedział, że jego zdaniem przedłużenie terminu o kolejne dwa lata niewiele przyniesie, może natomiast zadziałać na samorządy demobilizująco.
Jeszcze dziś w Sejmie w godzinach wieczornych (21.00–22.30) ma się odbyć III czytanie projektu oraz głosowanie nad nim i nad negatywnie zaopiniowaną przez Komisję poprawką.