Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2024-12-17 | Geodezja, Edukacja, Ludzie

Odszedł prof. Tadeusz Chrobak

W wieku 83 lat 13 grudnia zmarł prof. dr hab. inż. Tadeusz Chrobak – wieloletni pracownik Wydziału Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska AGH w Krakowie oraz jego były prodziekan.


Ilustracja: Odszedł prof. Tadeusz Chrobak

Tadeusz Chrobak urodził się w 9 marca 1941 r. w Krakowie. Tam w 1958 r. ukończył Technikum Geodezyjne, a w 1965 r. – studia na Wydziale Geodezji Górniczej AGH. Następnie pracował w Wojewódzkim Biurze Geodezji i Urządzeń Rolnych w Krakowie – najpierw jako wykonawca, później jako naczelny inżynier.
W 1978 r. uzyskał z wyróżnieniem stopień doktora nauk technicznych, a w 2000 r. – stopień doktora habilitowanego (jego praca habilitacyjna została wyróżniona przez ministra budownictwa). Rok później został zatrudniony w AGH na stanowisko profesora nadzwyczajnego. W 2008 r. otrzymał tytuł profesora zwyczajnego.

W latach 1978–1988, równolegle z pracą w AGH, prof. Chrobak był konsultantem naukowym w zakresie redakcji i reprodukcji map w Krakowskim Przedsiębiorstwie Geodezyjnym i Okręgowym Przedsiębiorstwie Geodezyjno-Kartograficznym w Krakowie. W latach 1986–1988 był członkiem zespołu redakcyjnego wydanego w 1988 r. „Atlasu Miasta Krakowa”.
W okresie 1989–1992 przebywał na kontraktach zagranicznych w Niemczech, Szwecji i Holandii. Następnie, w latach 1993–1999 pełnił funkcję pełnomocnika prezydenta miasta Krakowa ds. budowy Małopolskiego Systemu Informacji Przestrzennej, zdobywając dla Krakowa tytuł Lidera Informatyki 1999 roku miast wojewódzkich.
W latach 2002–2005 był prodziekanem ds. studiów zaocznych Wydziału Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska AGH, a w latach 2004–2009 – pracownikiem naukowo-dydaktycznym Politechniki Warszawskiej.

Prof. Tadeusz Chrobak był cenionym naukowcem i wykładowcą akademickim, promotorem licznych prac dyplomowych i czterech rozpraw doktorskich, recenzentem prac naukowych, postępowań doktorskich, habilitacyjnych oraz profesorskich. Opublikował wiele oryginalnych prac naukowych z zakresu teoretycznych podstawach kartografii i cyfrowej generalizacji kartograficznej, geoinformatyki oraz systemów informacji przestrzennej.
W 1999 r. współtworzył Stowarzyszenie Kartografów Polskich, był członkiem Państwowej Rady Geodezyjnej i Kartograficznej przy Głównym Geodecie Kraju, Zgromadzenia Narodowego Kartografów Polskich, Sekcji Kartograficznej Wydziału Geodezji PAN i jej wiceprzewodniczącym w latach 2010–2015, członkiem Komisji Rewizyjnej Klubu Użytkowników Intergraph oraz Stowarzyszenia Kartografów Polskich. Przez dwie kadencje pełnił funkcję przewodniczącego Komisji Geoinformatyki Polskiej Akademii Umiejętności. W 2016 r. został członkiem korespondentem Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie.

Prof. Tadeusz Chrobak został uhonorowany Złotym Krzyżem Zasługi, Srebrnym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej oraz Medalem Stowarzyszenia Kartografów Polskich im. Andrzeja Makowskiego za istotny wkład w rozwój kartografii.

Pogrzeb odbędzie się w poniedziałek 23 grudnia br. o godzinie 12.00 w kaplicy na Cmentarzu Podgórskim w Krakowie.

Źródło: Katedra Geodezji Zintegrowanej i Kartografii AGH w Krakowie


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



zobacz też:

Nowy Zarząd SKP

28 marca na VII Walnym Zgromadzeniu Członków Stowarzyszenia Kartografów Polskich dokonano wyboru nowych władz SKP.

Pierwsze posiedzenie PRGiK w nowym składzie

Wczoraj (15 marca) w Głównym Urzędzie Geodezji i Kartografii odbyło się posiedzenie Państwowej Rady...


wiadomości

EU-MAXNET Sp. z o.o.
WARSZAWA

Przedstawiciel firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE GNSS. Firma MAXNET Lech Wereszczyński oferuje szeroką gamę profesjonalnych urządzeń/systemów pozycjonowania GNSS firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-05-19 | POZNAŃ
Człowiek w przestrzeni: działalność, efekty i perspektywy
Konferencja ma na celu rozpowszechnienie i popularyzację studenckich osiągnięć z zakresu geografii...
więcej
2025-05-21 | WARSZAWA
Geodezja inżynieryjna w procesie realizacji inwestycji budowlanej
Zakład Geodezji Inżynieryjnej i Systemów Pomiarowych Politechniki Warszawskiej zaprasza na...
więcej
2025-05-22 | ŁOCHÓW
Kongres GIS 2025
Głowne zagadnienia kongresu: • najnowsze trendy, innowacyjne rozwiązania, zaawansowane...
więcej
2025-05-22 | JÓZEFOSŁAW
XVII Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna
XVII Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna pt. "Nowe wyzwania geodezji inżynieryjnej w...
więcej
2025-05-22 | WARSZAWA
Konferencja: Czy to już miasta przyszłości?
W programie przewidziano panele referatów oraz warsztaty, skupiające się na aspekcie środowiskowym...
więcej
2025-05-27 | POLAŃCZYK
IX Konferencja Solina 2025
Tematyka Konferencji: 1. Rozwój zrównoważony - możliwości stosowania nowych technologii w...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Geoida od GOCE
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
jeden stopień szerokości geograficznej to w przybliżeniu 111 km?
następny
strzałka w dółGeoludzie
David William Rhind (1943-2025)

David William Rhind (1943-2025)
Profesor David William Rhind urodził się 29 listopada 1943 roku. Był on najbardziej utytułowanym geografem i kartografem naszych czasów oraz pionierem nauki o geoinformacji, nie tylko w Wielkiej Brytanii, ale także w wymiarze globalnym. Pełnił...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1754
Immanuel Kant (1724-1804), filozof niemiecki, wysunął przypuszczenie, że tarcie działające podczas przypływów i odpływów może powodować zwolnienie prędkości obrotu Ziemi. Teorię tę potwierdzili ponad sto lat później Ferrel i Delaunay.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2