Kody PKD określają obszar działalności firmy i mają charakter statystyczny. Podaje się je podczas rejestracji przedsiębiorstwa i są podstawą do nadania numeru REGON przez urząd statystyczny.
Obecnie wykonywanie pomiarów geodezyjnych mieści się w podklasie 71.12.Z „Działalność w zakresie inżynierii i związane z nią doradztwo techniczne” wraz m.in. z projektowaniem inżynierskim, projektowaniem obiektów produkcyjnych i przemysłowych czy wykonywaniem pomiarów geofizycznych, geologicznych i sejsmicznych.
Za dwa dni ulegnie to zmianie. Pojawi się wówczas podklasa 71.12.A „Działalność w zakresie geodezji i kartografii”, która będzie obejmować:
• pomiary geodezyjne i opracowanie ich wyników,
• pomiary fotogrametryczne (na przykład zbieranie danych za pomocą dronów),
• działalność geodezyjną na potrzeby budownictwa,
• działalność w zakresie informacji przestrzennej,
• opracowanie i redakcję map oraz działalność w zakresie kartografii,
• działalność związaną z teledetekcją,
• działalność w zakresie badania gleb i gleboznawczej klasyfikacji gruntów,
• działalność związaną z batymetrią.
Nowa klasyfikacja PKD zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2025 r. we wszystkich rejestrach publicznych, w tym w Krajowym Rejestrze Sądowym oraz Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.
Przedsiębiorcy składający po 1 stycznia 2025 r. wniosek o rozpoczęcie działalności będą już korzystać z nowej klasyfikacji. Natomiast ci, którzy prowadzili działalność przed 1 stycznia 2025 r., będą mieli 2 lata na aktualizację kodów PKD. Jeśli tego nie zrobią, planowane jest automatyczne przeklasyfikowanie kodów PKD 2007 na PKD 2025 zgodnie z określonymi przez GUS tzw. „kluczami przejścia (powiązań)”, które znajdują się w załączniku do rozporządzenia ws. Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD).
Konieczność wydania nowej PKD 2025, zastępującej dotychczasową PKD 2007, wynika ze zmian dokonanych w klasyfikacji Organizacji Narodów Zjednoczonych (ISIC Rev.5) oraz klasyfikacji Unii Europejskiej (NACE Rev. 2.1).
Przypomnijmy, że w opublikowanym na początku września pierwszym projekcie rozporządzenia ws. PKD nie przewidziano wyodrębnienia osobnej podklasy geodezyjnej. Później jednak doszło do interwencji ówczesnego wiceministra rozwoju i technologii Ignacego Niemczyckiego oraz Waldemara Izdebskiego, którzy zaproponowali jej wydzielenie.