Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2025-01-29 | GNSS, GIS, Mapy

Aplikacja do biegania ujawnia dane setek żołnierzy NATO w Polsce

Aplikacja Strava – popularna wśród sportowców, w tym biegaczy – umożliwia użytkownikom rejestrowanie tras treningowych oraz wzajemne dzielenie się nimi on-line. Jednakże, jak donosi portal sluzbyiobywatel.pl, nieświadome korzystanie z tej aplikacji przez żołnierzy NATO stacjonujących w Polsce prowadzi do ujawniania wrażliwych informacji.


Ilustracja: Aplikacja do biegania ujawnia dane setek żołnierzy NATO w Polsce

Analiza dostępnych danych w Strava ujawnia obecność żołnierzy Gwardii Narodowej USA z różnych stanów (np. Iowa, Illinois, Wirginia) w miejscowościach takich jak Żagań czy Świętoszów. Na podstawie udostępnionych tras i profili można zidentyfikować personalia poszczególnych żołnierzy, w tym oficerów łączności, oraz jednostki wojskowe, do których przynależą.

Problem nie dotyczy wyłącznie amerykańskich żołnierzy. Dane z aplikacji wskazują również na obecność francuskich instruktorów szkolących ukraińskich żołnierzy w Wędrzynie (pow. sulęciński). Trasy o nazwach takich jak „Tour duLac” czy „Côte le long de la route” potwierdzają aktywność kilkuset wojskowych w tym rejonie.

Szacuje się, że około 2% z około 10 tysięcy amerykańskich żołnierzy stacjonujących w Polsce aktywnie korzysta ze Stravy. Choć odsetek ten wydaje się niewielki, to jest wystarczający do statystycznego określenia składu poszczególnych baz wojskowych. Podobne zachowania obserwuje się wśród polskich żołnierzy, na przykład w bazie w Łasku, gdzie zarówno polscy, jak i amerykańscy piloci oraz technicy rejestrują swoje aktywności w aplikacji.

W odpowiedzi na te doniesienia Ministerstwo Obrony Narodowej rozesłało żołnierzom infografiki przypominające o ryzykach związanych z używaniem aplikacji sportowych. Czas pokaże, czy działania te wpłyną również na zachowania zagranicznych wojskowych stacjonujących w Polsce.

Warto podkreślić, że to nie pierwszy przypadek, gdy aplikacje fitness ujawniają wrażliwe informacje. W 2018 roku Strava została skrytykowana za opublikowanie globalnej mapy aktywności, która ujawniła lokalizacje tajnych baz wojskowych na całym świecie, o czym pisaliśmy na Geoforum.pl TUTAJ.

Sytuacja ta wskazuje na potrzebę edukacji personelu wojskowego na temat bezpieczeństwa informacji oraz świadomego korzystania z aplikacji mobilnych, które mogą automatycznie ujawniać wrażliwe dane.

AS


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



zobacz też:

Wrażliwe dane zobaczysz na sportowej mapie

Do zlokalizowania tajnych wojskowych baz wcale nie są wcale potrzebne satelity szpiegowskie –...


wiadomości

TPI

Centrala Warszawa tel. (22) 632 91 40 warszawa@tpi.com.pl Biuro Gdańsk tel./faks (58) 320 83 23 gdansk@tpi.com.pl Biuro Wrocław tel./faks (71) 325 25 15 wroclaw@tpi.com.pl Biuro Poznań tel./faks (61) 665 81 71 poznan@tpi.com.pl Biuro Kraków...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-05-27 | POLAŃCZYK
IX Konferencja Solina 2025
Tematyka Konferencji: 1. Rozwój zrównoważony - możliwości stosowania nowych technologii w...
więcej
2025-05-27 | BRZEŹNO
II Mistrzostwa Polski Geodetów w Golfie ze szkoleniem dotyczącym praktycznych aspektów formatu GML
Wrocławski oddział Stowarzyszenia Geodetów Polskich organizuje w dniach 27–28 maja 2025 r. na...
więcej
2025-05-27 | ON-LINE
Standardy BIM i GIS w projektach CPK
W programie: • Standardy BIM i GIS w CPK – jak przygotować się na nadchodzące projekty;...
więcej
2025-05-28 | KIELCE
Konferencja: Inteligentna, zrównoważona i cyfrowa ulica
W programie przewidziano: • debatę otwierającą z udziałem prezydentów miast; •...
więcej
2025-05-29 | LEGNICA
XXIX Międzynarodowe Polsko-Czesko-Słowackie Dni Geodezji
W Legnicy w dniach 29-31 maja 2025 roku odbędą się XXIX Międzynarodowe Polsko-Czesko-Słowackie Dni...
więcej
2025-06-10 | ON-LINE
Zagadnienia gleboznawczej klasyfikacji gruntów
Szkolenie dedykowane jest dla: - Administracji geodezyjnej wszystkich szczebli. - Wykonawców prac...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Mapa Miejsc Pamięci Narodowej
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
marka ORWO należała do VEB Filmfabrik w Wolfen, która powstała po przejęciu po wojnie zakładów Agfa przez Niemcy Wschodnie?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Eugeniusz Romer (1871-1954)

Eugeniusz  Romer  (1871-1954)
W 1899 roku habilitował się, przedstawiając pracę „Studia nad asymetrią dolin”. W 1911 roku został profesorem zwyczajnym. Pierwszą pracą Romera była posada zastępcy nauczyciela w lwowskim gimnazjum nr III (1893-94). W 1904 roku ukazał...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1963
Syncom2 - pierwszy satelita geostacjonarny na orbicie.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2