Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2025-02-13 | GIS, Edukacja

Pierwsi w historii absolwenci geoinformatyki opuścili mury UWM

Na Wydziale Geoinżynierii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego trwają obrony prac inżynierskich na nowym kierunku geoinformatyka. Kierunek został wprowadzony do oferty kształcenia jako odpowiedź na rozwój nowych technologii, a co za tym idzie nowych sposobów pozyskiwania i opracowywania danych.


Ilustracja: Pierwsi w historii absolwenci geoinformatyki opuścili mury UWM <br />
Absolwenci kierunku geoinformatyka, fot. Janusz Pająk
Absolwenci kierunku geoinformatyka, fot. Janusz Pająk

– Kierunek cieszy się dość dużą popularnością. Po pierwszym naborze przyjęliśmy 50 osób, co biorąc pod uwagę obecny niż demograficzny, jest dobrym wynikiemmówi dr hab. Dariusz Popielarczyk, prof. UWM, dziekan Wydziału Geoinżynierii i podkreśla, że zwrot geodezji i kartografii w stronę geoinformatyki był nieuchronny. – Nowe technologie umożliwiają nam zbieranie bardzo dużych ilości informacji o Ziemi. Dzięki nim możemy szczegółowo mapować tereny miejskie, wiejskie, zalesione, a nawet dna mórz i jezior. Podsumowując, kierunek studiów geoinformatyka łączy w sobie geodezję, kartografię, hydrografię, a także przetwarzanie danych istotnych dla społeczeństwa i gospodarkidodaje dziekan.

We wtorek 11 lutego odbyły się pierwsze obrony. Promotorem czterech prac jest dr inż. Tomasz Templin z Katedry Geodezji UWM. Jedna z nich polegała na stworzeniu serwisu internetowego, który integruje dane atrybutowe dotyczące planu zajęć z informacją przestrzenną. Kolejne dwie dotyczyły wykorzystania rzeczywistości rozszerzonej i mieszanej m.in. do opracowania historycznych modeli budynków olsztyńskiego Starego Miasta. Zaś czwarta polegała na wykonaniu symulacji powodziowej z wykorzystaniem najnowszych rozszerzeń dla popularnego programu ESRI ArcGIS Pro.

– Geoinformatyk posiada umiejętności związane z pozyskiwaniem i przetwarzaniem danych, tj. przechowywanie, analiza, udostępnianie, wizualizacja i tworzenie produktów w?oparciu o te danewyjaśnia dr inż. Tomasz Templin. – Chodzi oczywiście o geodane, czyli dane dotyczące lokalizacji. Tymi produktami mogą być na przykład mapy, symulacje, modele, animacje, raporty, ale również aplikacje, które ułatwiają ludziom funkcjonowanie – dodaje.

Źródło: UWM w Olsztynie


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



wiadomości

NaviGate Sp. z o.o.
Kraków

NaviGate – Oddział Warszawa ul. Gościnna 7, 05-082 Blizne Łaszczyńskiego k. Warszawy, tel. 22 270-15-54 ODBIORNIKI GNSS RTK, TACHIMETRY ELEKTRONICZNE I ZROBOTYZOWANE, BEZZAŁOGOWE STATKI POWIETRZNE (DRONY), SENSORY Sklep Serwis...

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
2025-05-19 | POZNAŃ
Człowiek w przestrzeni: działalność, efekty i perspektywy
Konferencja ma na celu rozpowszechnienie i popularyzację studenckich osiągnięć z zakresu geografii...
więcej
2025-05-21 | WARSZAWA
Geodezja inżynieryjna w procesie realizacji inwestycji budowlanej
Zakład Geodezji Inżynieryjnej i Systemów Pomiarowych Politechniki Warszawskiej zaprasza na...
więcej
2025-05-22 | ŁOCHÓW
Kongres GIS 2025
Głowne zagadnienia kongresu: • najnowsze trendy, innowacyjne rozwiązania, zaawansowane...
więcej
2025-05-22 | JÓZEFOSŁAW
XVII Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna
XVII Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna pt. "Nowe wyzwania geodezji inżynieryjnej w...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Jak skanowano największy atlas świata
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
poprzednikiem Międzynarodowej Unii Geodezji i Geofizyki było Centralne Biuro ds. Międzynarodowej Geodezji założone przez Niemcy i Austro-Węgry w końcu XIX w.?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Lech Nowogrodzki (1950-2022)

Lech Nowogrodzki (1950-2022)
Lech Damazy Nowogrodzki urodził się 11 grudnia 1950 r. w Warszawie, gdzie ukończył VIII Liceum Ogólnokształcące im. Władysława IV, a także studia magisterskie na kierunku geodezja i kartografia na Wydziale Geodezji i Kartografii Politechniki...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1963
Geograf Roger Tomlinson (ur. 1933) buduje w Kanadzie jeden z pierwszych systemów informacji geograficznej na świecie (Canada Geographic Information), obsługujący projekt Canada Land Inventory. Na początku system zawierał 7 warstw tematycznych i...
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2